Zrosty po cesarce to częste powikłanie po cesarskim cięciu. Powstają wskutek nieprawidłowego gojenia się rany. Tworzą się w miejscu nacięcia i w jego okolicy, na zdrowych tkankach. W ten sposób zrastają się ze sobą tkanki, które nie powinny być połączone. To powoduje szereg problemów.

Reklama

Zrosty po cesarskim cięciu – co to?

Zrosty po cesarskim cięciu to nieprawidłowo wygojona rana po nacięciu powłok brzusznych, które wykonuje lekarz podczas porodu operacyjnego. W miejscu rany powstaje blizna, która obejmuje nie tylko samą ranę, ale również okoliczne tkanki, łącząc je ze sobą.

Powstawaniu zrostów sprzyja stan zapalny błon surowiczych otrzewnej, do którego może dojść po każdej operacji dotyczącej jamy brzusznej, także po cesarskim cięciu. Organizm uruchamia procesy gojenia, które obejmują nie tylko przecięte skalpelem tkanki, ale również te położone w pobliżu i objęte stanem zapalnym. W ten sposób tworzą się zrosty pooperacyjne, które zbudowane są z tkanki łącznej, „sklejającej” tkanki, które nie powinny być ze sobą połączone.

Zrosty po cesarskim cięciu – objawy

Objawy zrostów po cesarskim cięciu mogą być nieprzyjemne i powodować duży dyskomfort u kobiety. Z tego względu niektóre zrosty muszą być leczone operacyjnie.

Do objawów zrostów po cesarskim cięciu zalicza się:

Zobacz także
  • wzdęcia i ból w jamie brzusznej – spowodowany najczęściej zwężeniem lub niedrożnością jelit
  • ból miednicy
  • ból podczas stosunku
  • bolesne miesiączki
  • zapalenia pęcherza
  • zaburzenia owulacji, które mogą prowadzić do niepłodności.

Objawem powstania zrostów po cesarce jest też uczucie ciągnięcia w brzuchu podczas poruszania się. Blizna widoczna na skórze może być niemobilna, tzn. jest sztywna, skóry, na której się znajduje, nie da się przesuwać, jakby była przyklejona do głębiej położonych warstw tkanek. Blizna w wyniku zrostu może „skleić się” na całej długości lub tylko częściowo z głębiej położonymi tkankami.

Należy pamiętać, że blizna widoczna na skórze nie jest jedynym miejscem szycia tkanek po cesarce. Nawet jeśli rana na skórze zagoiła się prawidłowo, nie znaczy to, że zrosty nie utworzyły się na głębiej położonych tkankach.

Najczęstsze powikłania po cesarce, oprócz zrostów, to:

  • bolesna rana
  • infekcja rany
  • opóźnienie karmienie piersią
  • krwawienie wewnątrzmaciczne.

Jak zapobiec zrostom po cesarskim cięciu?

Pewne działania podczas wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia mogą zmniejszyć ryzyko powstania zrostów.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zrostów po cesarce, zaleca się:

  • używanie syntetycznych szwów (powodują mniejszy odczyn tkankowy),
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej po zabiegu (zapobiega to jej wysychaniu),
  • zminimalizowanie obszaru niedokrwienia,
  • ostrożne obchodzenie się z tkankami wokół cięcia,
  • specjalne preparaty (np. z kwasem hialuronowym) oddzielające od siebie tkanki w okresie gojenia (nie używa się ich standardowo, są płatne).

Ważne jest także, aby w okresie rekonwalescencji kobieta odpowiednio dbała o gojącą się ranę. Nie należy też za wszelką cenę unikać ruchu (podczas ruchu tkanki przemieszczają się względem siebie, co zapobiega ich zrastaniu się). Warto również zgłosić się do fizjoterapeuty na terapię blizny po cesarskim cięciu oraz po instruktaż wykonywania terapii w domu. Zabiegi te w większości przypadków pozwalają skutecznie zapobiegać powstawaniu zrostów po cesarskim cięciu.

Zrosty po cesarce – leczenie

W przypadku, gdy zrosty powstały i dają dolegliwości, początkowo lekarze zalecają przyjęcie postawy wyczekującej. Dzieje się tak, ponieważ u niektórych kobiet dolegliwości mijają. Nie oznacza to jednak, że zrosty znikają. Na tym etapie warto jednak spróbować terapii blizn w gabinecie fizjoterapeuty. Zastosowane techniki terapeutyczne pozwalają zwiększyć elastyczność tkanek i usprawnić krążenie krwi i limfy w okolicy zrostów.

Jeżeli zrosty są duże, a ich objawy nasilone lub nie ustępują, wykonuje się usuwanie zrostów. Stosuje się w tym celu zabieg operacyjny polegający na uwolnieniu złączonych zrostami tkanek, a przerośniętą tkankę bliznowatą wycina się. Oczywiście po takim zabiegu tkanki na nowo muszą się zrosnąć, więc istnieje ryzyko powstania kolejnych zrostów. Dlatego terapia blizny w tym momencie nabiera szczególnego znaczenia i zmniejsza ryzyko powstania nowych zrostów w miejscu usuniętych.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama