Powszechnie przyjęło się, że połóg trwa 6 tygodni i po tym czasie, kobieta powinna zacząć funkcjonować „normalnie”. Ewentualne szwy powinny się zagoić, wyczerpanie porodem zniknąć, a mama powinna zająć się pełnoetatowo dzieckiem, lub dziećmi, domem, gotowaniem, praniem itp. Tak jest zazwyczaj w dobrych bajkach.

Reklama

Czytaj: Co może Cię zaskoczyć w szpitalu po porodzie?

O tym jednak, ile tak naprawdę potrzeba czasu, by kobieta powróciła do pełni sił i sprawności, wie tylko ona sama. Na szczęście są naukowcy, którzy wiedzą, że pewne rzeczy nie są tak proste, jak wszyscy by chcieli. Dr Julie Wray, naukowiec na Uniwersytecie Salford w Anglii, przeprowadziła wywiad wśród kobiet na różnych etapach życia poporodowego. Odkryła, że standard sześciotygodniowego okresu rekonwalescencji jest „kompletną fantazją”, a tak naprawdę większość kobiet potrzebuje aż roku, aby odzyskać siły po porodzie.

I nie chodzi tu tylko o fizyczną kondycję, co jest oczywiście bardzo potrzebne, ale chodzi głównie o psychiczną, nawet ważniejszą. Wiele kobiet czuje presję, aby wrócić do normalności jak najszybciej po porodzie i jak najszybciej także wrócić do pracy.

Czytaj: Zaraz rodzisz? Zobacz co radzą inne mamy na pierwsze tygodnie po porodzie

Zobacz także

„Z badań wynika, że potrzebna jest bardziej realistyczna pomoc kobietom w opiece poporodowej” twierdzi dr Wray. „Kobiety czują, że powrót do pełni sił trwa znacznie dłużej niż sześć tygodni i aby odzyskać je jak najszybciej, powinny one otrzymywać pomoc przez minimum osiem tygodni po urodzeniu dziecka.”

Każda kobieta potrzebuje więcej lub mniej czasu na odzyskanie po porodzie siły i kondycji psychicznej. Lekarze powinni brać to pod uwagę i założyć, że niektórym mamom, potrzeba na to zdecydowanie więcej czasu. Dlatego też okres rekonwalescencji, powinien być wydłużonym nawet do 12 m-cy.

Naprawdę warto, by kobieta zadbała o siebie po porodzie. Nie ulegajcie presji, by jak najszybciej stanąć na nogach i zająć się całym domem!

Czytaj także: Mama w połogu - przewodnik

źródło: redtri.com

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama