Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
połóg
Adobe Stock
Lekcja 6

Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?

Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.
Położna Malwina Sierzan
mgr Malwina Sierzan
Konsultacja merytoryczna

Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.  

Spis treści: 

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Połóg: co to jest?

Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy.

Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami, koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły. 

Połóg a baby blues

Baby blues pojawia się w pierwszych dobach po porodzie, swoje nasilenie ma około 4-5 doby po porodzie. Czas jego trwania jest indywidualny, trwa od kilku godzin do kilku dni. Około 10-14 doby po porodzie objawy powinny ustąpić. Na baby bluesa cierpi około 50-80% kobiet. Ważne, żeby jeszcze przed porodem przygotować zarówno siebie, jak i partnera na ten burzliwy czas. Zadbanie o posiłki, odpoczynek, sen i pomoc przy noworodku przez partnera będzie sprzyjało wyciszaniu się i pozwoli organizmowi na szybsze wyregulowanie gospodarki hormonalnej.

Ile trwa połóg?

Wyróżniamy trzy etapy połogu: bezpośredni, wczesny i późny. Połóg bezpośredni to pierwsza doba po porodzie, połóg wczesny – pierwszy tydzień, a połóg późny – do 6 tygodni po porodzie.
Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż standardowe sześć tygodni po porodzie naturalnym – zwykle trwa on około ośmiu tygodni.

Połóg – jak przebiega?

Czas połogu to przede wszystkim czas zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, ale nie tylko. Zaraz po porodzie mama traci nawet do siedmiu kilogramów (to suma ciężaru dziecka, powiększonej macicy, łożyska, utraconej wody) i część ciążowego brzuszka. Wielkość macicy odpowiada teraz rozmiarowi z około 20. tygodnia ciąży. Jej dno znajduje się mniej więcej na wysokości pępka. Ale to dopiero sam początek zmian, które doprowadzą cię do formy sprzed dziewięciu miesięcy. Macica dopiero około 6 tygodnia po porodzie wraca do swoich przedciążowych rozmiarów.

Obkurczaniu się macicy towarzyszą czasem nawet dość bolesne skurcze pojawiające się szczególnie podczas karmienia piersią. Maluszek ssąc, pobudza bowiem wydzielanie oksytocyny, która jest jednym z hormonów odpowiedzialnych za obkurczanie się macicy. Dlatego jeśli będziesz czuła ból brzucha podczas karmienia dziecka, myśl nie o dyskomforcie, a o tym, że doprowadzasz do szybszego cofnięcia się zmian ciążowych, szybciej oczyścisz jamę macicy po porodzie i znacznie podniesiesz poczucie więzi z dzieckiem (za tym również stoi oksytocyna). Oksytocyna to cudowny hormon, dzięki któremu zmniejsza się stężenie kortyzolu we krwi u kobiety, co może wpłynąć na zmniejszenie odczuwania stresu, zmniejszenie lęku, oraz może mieć działanie uspokajające.

Jeśli rodziłaś siłami natury, po około 10 dniach od porodu siadanie czy mycie nie powinny sprawiać ci trudności i bólu. Jeżeli miałaś założone szwy po nacięciu lub pęknięciu krocza, zazwyczaj po 10 dniach krocze na zewnątrz wygląda na zagojone. Szwy nierozpuszczalne są zdejmowane przez położną środowiskową lub w szpitalu między 7-10 dobą. Szwy rozpuszczalne rozpuszczają się w różnym tempie, jest to zależne zarówno od ich materiału, jak i od twojej skóry. Jeżeli nie czujesz poprawy w zakresie gojenia się krocza, czujesz ciągle dyskomfort siedzenia – zgłoś ten problem położnej na wizycie patronażowej. Śluzówka pochwy potrzebuje trochę więcej czasu na regenerację, pielęgnuj ją prawidłowo, pamiętaj o zasadach higieny, wietrzenia krocza czy profilaktyki w zakresie siadania, wstawania oraz korzystania z toalety.

W kolejnych tygodniach powłoki brzuszne będą wyczuwalnie stawać się bardziej napięte, w pierwszych 6 tygodniach najważniejsze jest nieobciążanie dna miednicy i mięśni brzucha. Jest to czas na regenerację. Zdrowa dieta, odpoczynek to podstawa. Pierwszą aktywnością fizyczną w połogu mogą być ćwiczenia oddechowe i spacery. Cięższe ćwiczenia należy rozpocząć po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, a następnie po konsultacji z fizjoterapeutką lub fizjoterapeutką uroginekologiczną, która dokładnie zbada mięśnie dna miednicy i brzucha, dopasowując ćwiczenia do twoich potrzeb. Jeśli wskutek rozciągania się skóry zrobiły ci się rozstępy, to teraz z intensywnie czerwonej zmienią barwę na srebrzystoszarą. Jest to naturalny skutek rozciągającej się skóry. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji to jak bardzo one będą widoczne, jest uwarunkowane osobniczo.

Czym są odchody połogowe?

Obkurczaniu się macicy towarzyszy krwawienie zwane odchodami połogowymi (albo odchodami poporodowymi). W pierwszych dniach są one bardzo obfite (mogą być w nich fragmenty tkanki i skrzepy po porodzie – niech cię to nie niepokoi, to norma) i krwistoczerwone, po tygodniu jednak staną się skąpsze, bardziej płynne i brunatne. Nie oszczędzaj teraz na podpaskach, potrzebujesz nawet 8-10 dziennie. Wybierz naprawdę duże i chłonne podpaski porodowe lub wręcz pieluszki jednorazowe, bez rzepów. W drugim i trzecim tygodniu połogu odchody są już żółtawe, o nieco mazistej konsystencji, a i ich ilość znacząco się zmniejsza. Wkrótce staną się wręcz szarawe, by w czwartym tygodniu całkowicie zniknąć.

Odchody połogowe pojawiają się zarówno u kobiet, które rodziły naturalnie, jak i tych, które miały cesarskie cięcie. Jeśli po kilku dniach po narodzinach dziecka upławy się nie pojawiły lub są bardzo intensywne i nieprzyjemnie pachną, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Intensywność krwawienia, jak i zmiana odchodów połogowych w poszczególnych tygodniach jest różna. Przedłużające się krwawienie (powyżej 14 dni) jest wskazaniem do konsultacji z położną środowiskową lub lekarzem ginekologiem. Pamiętaj, że dłuższy okres krwawienia po porodzie nie sprzyja w szybszym powrocie do formy, a czasem potrzebne jest wykonanie morfologii, aby wykluczyć anemię.

Połóg po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie, w przeciwieństwie do porodu siłami natury, jest operacją, podczas której dochodzi do naruszenia powłok brzusznych. W związku z tym młoda mama w czasie połogu może odczuwać ból brzucha, w dodatku musi również odpowiednio dbać o ranę po cięciu cesarskim.

Kobiety po cesarce zazwyczaj skarżą się na ból wokół rany (gdy znieczulenie zaczyna puszczać). To, jak bardzo będziesz odczuwać ból po zabiegu, zależy od wielu czynników (m.in. od tego, jakie znieczulenie zastosowano do operacji). Jeśli ból jest nie do wytrzymania, poproś lekarza o leki przeciwbólowe, które można podawać kobiecie karmiącej. 

Połóg: niepokojące objawy

Niepokojące objawy podczas połogu, to: 

  • obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymagające wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu jednej godziny),
  • bardzo nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie,
  • gorączka 38,5°C lub więcej (nie dotyczy pierwszej doby po porodzie),
  • dreszcze,
  • ból piersi, któremu towarzyszy zaczerwienie,
  • obrzęk, ból lub zaczerwienienie nóg,
  • silne bóle pleców lub podbrzusza,
  • ból podczas oddawania moczu
  • silne parcie na pęcherz,
  • ostry ból w pochwie lub odbytnicy.

Wszystkie te niepokojące objawy odczuwane podczas połogu wymagają konsultacji się z lekarzem. 

Nietrzymanie moczu w czasie połogu

Wiele świeżo upieczonych mam skarży się, że po trudnym porodzie pozostała jeszcze inna pamiątka – kłopot z utrzymaniem moczu. Szczęśliwie to przejściowa dolegliwość. Gdy mięśnie Kegla wzmocnią się i wrócą do poprzedniej sprężystości, najprawdopodobniej problem zniknie samoistnie. Pomóż sobie i im, wykonując kilka razy dziennie, przez minutę czy dwie, ćwiczenia Kegla – napinając i rozluźniając mięśnie. Jeśli jednak po około miesiącu od porodu sytuacja się nie poprawi, koniecznie powiedz o swoim problemie lekarzowi. Warto również skorzystać z pomocy fizjoterapeutki uroginekologicznej, która zbada dokładnie mięśnie i zaleci konkretne ćwiczenia. Podobnie ma się sprawa z nietrzymaniem gazów i stolca – tutaj również specjalista może pomóc ci szybciej uporać się z problemem.

Jak przetrwać połóg?

W połogu możesz odczuwać zwiększoną potliwość, to normalne. Nadmierne pocenie się po porodzie wynika z nieustabilizowanej jeszcze gospodarki hormonalnej. Dopóki hormony po porodzie nie wrócą do normy (czyli przez najbliższych kilka tygodni) przygotuj się na konieczność częstszych zmian piżamy i szczególnego dbania o higienę. Pocenie się po porodzie to jeden ze sposobów wydalania niepotrzebnej wody i związków mineralnych, które nagromadziły się w organizmie przez cały okres ciąży.

Dieta w połogu

W tym wyjątkowym czasie dbaj o to, co znajduje się na twoim talerzu. Pilnuj, by w twojej diecie było dużo wody i błonnika. Regularne wypróżnienia pozwolą ci uniknąć kolejnych dolegliwości w okolicach krocza. Aby uniknąć zaparć, jedz śliwki, najlepiej suszone. Staraj się też unikać produktów wysoko przetworzonych – są one po prostu niezdrowe, nie tylko w czasie połogu. Nie stosuj natomiast żadnej diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”. O tym, czy powinnaś zrezygnować z jakichś produktów, zdecyduje lekarz.

Czy w połogu można zajść w ciążę?

W czasie połogu możliwe jest zajście w ciążę. Płodność u kobiety może wrócić w każdym momencie, nawet przed pojawieniem się pierwszego okresu. Czynnikiem, który determinuje przywrócenie owulacji, jest sposób karmienia dziecka. U kobiety, która karmi dziecko jedynie piersią (bez podawania smoczka, dokarmiania butelką w nocy itp.), występuje tzw. poporodowa niepłodność laktacyjna. Jest to niepłodność wywołana produkcją prolaktyny. Uniemożliwia to kobiecie ponowne zajście w ciążę po porodzie. Eksperci podają, że czas trwania takiej niepłodności wynosi ok. 12 tygodni.

Przy spełnieniu warunków niezbędnych do utrzymania dużego stężenia prolaktyny, przy braku miesiączki, wskaźnik Pearla wynosi około 0,7. Nawet przy spełnieniu wszystkich wymogów nie jest to metoda skuteczna w 100%. Dodatkowo kobieta powinna dokładnie obserwować swój organizm, tj. zmiany zachodzące w śluzie szyjkowym, zmiany ustawienia szyjki macicy. Powinna także mierzyć codziennie rano (po co najmniej 5-godzinnym śnie) temperaturę ciała.

Kiedy można współżyć po porodzie?

Koniec połogu oznacza również powrót do seksu. Zanim jednak zdecydujecie się na swój drugi „pierwszy raz”, koniecznie odwiedź ginekologa. Lekarz zbada cię oraz przedyskutuje z tobą i zaleci najodpowiedniejszą dla was formę antykoncepcji. Gdy będziesz wiedziała, że nie ma medycznych przeciwwskazań do współżycia, pomyśl, czy jesteś na to gotowa psychicznie. Wiele kobiet, nawet z tych, które przed porodem prowadziły bardzo intensywne życie seksualne, nieco odkłada ten moment w czasie.

Oto najczęstsze przyczyny niechęci do seksu lub obniżenia libido:

  • wciąż wysoki po porodzie poziom prolaktyny i niski estrogenów;
  • bezsenne noce i zmęczenie, które każą zapomnieć o kolejnym „wysiłku”;
  • obawa, że pierwsze stosunki będą bolesne.
Najważniejsze w tych sytuacjach będzie wyrozumiałość i wzajemne zaufanie – mama musi wiedzieć, że partner rozumie jej lęki i jeśli trzeba, umie im wyjść naprzeciw.

Jak wrócić do formy po porodzie?

Gdy minie przepisowe sześć tygodni, skonsultuj się z lekarzem i zacznij ćwiczyć. Niektóre z ćwiczeń możesz wykonywać w towarzystwie dziecka – maluch może leżeć na macie, gdy ty będziesz np. robić pompki. Gdy lekarz zezwoli na ćwiczenia, możesz zapisać się na specjalne zajęcia dla kobiet po ciąży. Możesz też zacząć więcej spacerować – to forma ruchu, która nie tylko ćwiczy ciało, ale i świetnie odpręża ducha.

Uważnie słuchaj swojego ciała i nie rób nic na siłę! Zamiast ulegać presji szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży, naciesz się macierzyństwem i nie nakładaj na siebie żadnych ograniczeń. Wszystko przyjdzie w swoim czasie. Nie rzucaj się w wir ćwiczeń tuż po połogu. Skup się na tym, co najważniejsze: na swoim dziecku. Codzienne spacery na świeżym powietrzu to dawka ruchu, która z pewnością pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie, ale też samopoczucie.

Zobacz też:

Mama
Jakie błędy popełniają mamy odchudzające się po porodzie? Film
Schudnąć po ciąży – to marzenie wielu mam. Jednak, jak tłumaczy kosmetolog Anna Salomon, szczupła sylwetka wymaga cierpliwości i wytrwałości. Jakie zatem są najczęstsze błędy świeżo upieczonych mam podczas odchudzania? Sprawdź i i sama ich nie popełnij.

Po ciąży i połogu, czyli sześciu tygodniach po porodzie , kiedy kobieta wymaga szczególnej ochrony, wiele mam postanawia pomału rozpocząć odchudzanie. Powrót do formy nie jest jednak łatwy ani szybki, jak tłumaczy kosmetolog Anna Salomon z Kliniki Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Skin Concept w Wilanowie. Kobiety popełniają wówczas wiele błędów, które nie tylko nie przyspieszają, ale wręcz uniemożliwiają naturalny spaced wagi. Do największych grzechów mam należy głodówka, która hamuje metabolizm i sprawia, że po jej zaprzestaniu organizm zamiast zużywać, to magazynuje energię pochodzącą z jedzenia. Zobacz też: Schudnąć po porodzie – przewodnik po metodach odchudzania Na co warto postawić, żeby schudnąć po porodzie ? Anna Salomon określa trzy filary zdrowego gubienia nadprogramowych kilogramów: aktywność , czyli ruch, ćwiczenia odpowiednia dieta – czyli zdrowa dieta na co dzień : zróżnicowana, bogata w warzywa, ryby i chude mięso, nie mylić ze szkodliwą głodówką zabiegi i masaże – najlepiej w sprawdzonym, dysponującym doświadczonym personelem salonie lub klinice. Zobacz też: Jak pomóc piersiom wrócić do formy sprzed ciąży? Sposoby na jędrny brzuch po ciąży i porodzie Odchudzanie przez ograniczenie wchłaniania - suplement diety  

niespokojny sen
Adobe Stock
Zdrowie
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się i wiercenie: co pomoże dziecku zasnąć?
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się w łóżeczku i przerwy w oddychaniu nie pozwalają wyspać się ani dziecku, ani jego rodzicom. Czasem niemowlę robi dziwne miny, gaworzy, a nawet płacze przez sen. Niespokojny sen nie zawsze jest powodem do obaw i nie musi świadczyć o chorobie, ale warto uważnie obserwować niemowlaka. Sprawdź, jak wyeliminować przyczyny niespokojnego snu i czy można podawać dziecku leki na sen, kropelki ziołowe, syropy oraz melatoninę.

Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka? Spis treści: Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Objawy niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić? Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają? Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne  fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie , któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki. Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo: coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C) wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%) nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu brakuje mu...

Zofia Zborowska może liczyć na wsparcie bliskich
Aktualności
Zofia Zborowska o pierwszych tygodniach po porodzie: „Połóg naprawdę mnie zgniótł”
„Nie byłam w stanie siedzieć, stać, chodzić...” – Zofia Zborowska przyznaje, że choć była przygotowana na poporodowy „rozpierdziel emocjonalny”, to zaskoczyła ją fizyczność połogu. Na szczęście mogła liczyć na wsparcie męża oraz bliskich jej kobiet. I na ukochaną córeczkę Nadzieję, która jest wyjątkowo bezproblemowym dzieckiem. Teraz aktorka apeluje do kobiet w połogu, by nie bały się prosić o pomoc.

Zofia Zborowska-Wrona dwa miesiące temu została mamą. Aktorka, dzieląc się swoimi doświadczeniami, nie kryje, że rzeczywistość potrafi boleśnie zaskoczyć – zarówno jeśli chodzi o ciążę oraz poród, jak i połóg. Ten ostatni według aktorki wciąż traktowany jest jako tabu, co wcale nie pomaga kobietom, które po raz pierwszy zostały mamami. O swoich przemyśleniach opowiedziała w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”. Zofia Zborowska: „To jest bardzo trudne dla kobiety” Zdaniem Zofii Zborowskiej należy poruszać temat połogu, by przygotować kobiety na to, co może dziać się z ich ciałem po porodzie. „Nagle znajdujemy się w zupełnie nowej sytuacji ze swoim ciałem i dzieckiem, do którego nie byłyśmy w stanie się przyzwyczaić” – wyznaje aktorka. „O tym się w ogóle nie mówi i do tego nie przygotowuje. Byłam bardzo gotowa psychicznie na połóg, wiedziałam, że to jest ciężkie. Tak bardzo skupiłam się na tej psychiczności, że zaskoczyła mnie fizyczność” – dodała na łamach programu. Mama Nadziei mówi wprost, że przez  ból, który towarzyszył jej w czasie połogu, nie mogła chodzić, stać ani siedzieć. Postanowiła, że nie będzie milczeć na ten temat. „Warto o tym mówić, by może w jakiś sposób przygotować te dziewczyny na to, co może je spotkać. Nie musi, ale może” – podkreśla Zofia Zborowska. Zosia Samosia w połogu? Nie, nie bójcie się prosić o pomoc! Mama Nadziei w rozmowie na temat połogu zwraca też szczególną uwagę na znaczenie wsparcia ze strony bliskich. Tuż po porodzie sądziła, że nie będzie w stanie powierzyć nikomu opieki nad Nadzieją. „Rzeczywistość szybko pokazała mi, że: jak ledwo stoisz, to może jednak pozwól sobie prosić o pomoc” – mówiła. Zaapelowała też do młodych mam: „Dziewczyny, nie bójcie się prosić o pomoc! Trzeba...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz