Mama po porodzie
Ciąża już za tobą, maleństwo jest na świecie. Jednak twój organizm potrzebuje czasu, by powrócić do formy po wysiłku, jakim był poród. Podczas sześciu tygodni połogu możesz odczuwać wiele dolegliwości.
Ból brzucha i podbrzusza
Po porodzie fizjologicznym, czyli drogami natury, będziesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Rana goi się w większości przypadków siedem do 10 dni. Jednak także jeśli nie doszło do nacięcia, krocze jest posiniaczone, rozciągnięte i ból może ci towarzyszyć nawet miesiąc. Chłodne okłady (np. ze zmoczonej w wodzie pieluchy tetrowej) i codzienny prysznic powinny przynieść ulgę i przyspieszyć gojenie się krocza. Poza tym, przez kilka dni po porodzie podczas karmienia piersią możesz odczuwać ból brzucha. To oznaka kurczenia się macicy, a więc i... upragnionego zmniejszania się brzucha.
Wygląd jak w ciąży
Wiele mam zaskakuje fakt, że mimo urodzenia dziecka wciąż mają duży brzuch. Poród oznacza ubytek wagi około pięciu kilogramów, jednak w trakcie ciąży w twoim organizmie nagromadziło się sporo płynów - dlatego brzuch jest nadal tak widoczny. Na jego wygląd ma też wpływ powiększona macica, która jednak (szczególnie gdy karmisz piersią) kurczy się z każdym dniem coraz bardziej. W odzyskaniu jędrnej skóry pomogą chłodne prysznice (lub naprzemienne polewanie brzucha chłodną i ciepłą wodą), a także balsamy ujędrniające.
Niepokojące krwawienie
Każdy poród wiąże się z krwawieniem, niezależnie od tego, czy odbył się drogami natury, czy też przez cięcie cesarskie. Krwiste odchody połogowe (tzw. lochia) są dla organizmu sposobem na oczyszczenie organizmu z pozostałej po porodzie krwi, śluzu oraz łożyska. Czasem ich natężenie jest duże i mama obficie krwawi, jednak w niektórych przypadkach to zaledwie większe plamienie. Na czas połogu zaopatrz się w duże pieluszki jednorazowe bez rzepów lub podpaski. Nie używaj tamponów. Odchody muszą mieć swobodne ujście, a z tamponami mogłyby się dostać do macicy bakterie wywołujące infekcje intymne.
Połóg to czas, gdy kobieta jest wyjątkowo delikatna i osłabiona. Na powrót do formy potrzebujesz czasu i spokoju. Dolegliwości, szczególnie krwawienie, mogą się zacząć nasilać, jeśli za wcześnie zaczniesz wykonywać cięższe prace domowe (może je wywołać nawet długotrwałe stanie).
Kłopoty z pęcherzem
Jednym z mniej spodziewanych, a dość częstym problemem u mam świeżo po porodzie jest nietrzymanie moczu. Mija po kilku tygodniach. Jego powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą im ćwiczenia wzmacniające mięśni krocza. Zapytaj o nie swojego lekarza.
Zobacz także: Podpaski na nietrzymanie moczu - opinie o TENA Lady Slim Normal
Samopoczucie po cięciu cesarskim
Nawet jeśli wiedziałaś, że urodzisz przez cesarkę, możesz być zaskoczona siłą bólu, jaki się wtedy odczuwa. Mamy po cięciu mają sporo ograniczeń – rana boli i uniemożliwia samodzielne poruszanie się, a nawet podniesienie na łóżku. Innym problemem są nagromadzone gazy. Jeśli bardzo dokuczają, warto poprosić rodzinę o przyniesienie herbaty miętowej lub z kopru włoskiego. Aby uśmierzyć nieco ból, można przyjmować tabletki z paracetamolem.
Jak łagodzić ból po porodzie
Cały czas czujesz się obolała, nie możesz usiąść ani zajmować się dzieckiem? Oto rady, jak złagodzić te dolegliwości.
- Weź prysznic. Chłodny, ale nie zimny. Przyniesie ulgę nabrzmiałemu kroczu. Nie korzystaj z długich kąpieli,w wannie łatwo możesz złapać infekcję.
- Zrób nasiadówkę. Do miski nalej ciepłej wody i dołóż saszetkę preparatu Tantum Rosa lub napar z oczaru wirginijskiego. Uśmierzą nieco ból i przyspieszą gojenie.
- Znieczulaj ból. Jeśli rzeczywiście nie możesz funkcjonować, weź tabletkę przeciwbólową, najlepiej paracetamolu.
- Użyj żelu lub maści. Farmaceuci i lekarze polecają te z arniką oraz nagietkiem.
- Siadaj na kole. Gdy każda próba skorzystania z krzesła kończy się bólem, wykorzystaj do siadania specjalny krążek-fasolkę dla mam w połogu lub zwykłe koło dmuchane do pływania dla dzieci.