
Kobiece mleko chroni przed alergią, infekcjami, chorobami serca, cukrzycą, otyłością, wieloma typami nowotworów. Z badań wynika, że dzieci karmione piersią lepiej mówią (ssanie stymuluje rozwój mięśni odpowiedzialnych za mówienie), są śmielsze, bardziej asertywne, mają wyższy IQ.
Wszyscy to wiemy, a jednak w pierwszych 3 dobach życia dziecka jedynie 86 proc. niemowląt dostaje tylko pierś, w 4. miesiącu – 31 proc., a w 6. – zaledwie 14 proc. (ta liczba w ostatnich 15 latach spadła o połowę!). Powody rezygnacji z karmienia? Obawy, że pokarm jest mało wartościowy, alergizuje, a dziecko jest głodne i nie rozwija się dobrze. Nie rezygnuj pochopnie z karmienia piersią. Nawet jeśli nie wiesz, jak karmić piersią, masz małe piersi, niewiele mleka, a dziecko zamiast grzecznie ssać, odpycha się i płacze. Uwierz w siebie i spróbuj karmić. Pomożemy ci, podpowiadając, jak to robić.
Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko piersią?
Jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych 2 godzinach. Położna ci w tym pomoże (to jej obowiązek, zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej). Nie wahaj się pytać ją o wszystko, bo te karmienia są bardzo ważne dla ciebie i dziecka.
W ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie noworodek jest bardzo czujny, aktywny, ma ochotę ssać. Potem będzie zmęczony i głęboko zaśnie. Przez kolejne 2 dni może mieć znacznie mniejszą ochotę na ssanie piersi.
Nie martw się tym, że masz mało mleka (lub nawet nie masz go wcale) i nie będziesz miała czym karmić.
Zobacz, co zrobić, gdy masz mało mleka.
Czy jest sens przystawiać dziecko do piersi, skoro nie mam mleka po porodzie?
Tak. W pierwszych godzinach po porodzie dziecku wystarczy kilka mililitrów pokarmu: tyle, ile zmieści się w jednej łyżeczce od herbaty! Większa ilość mleka pojawi się niedługo – pod warunkiem że noworodek będzie ssać. Wtedy do twojego mózgu biegnie sygnał i organizm zaczyna wydzielać więcej prolaktyny: hormonu, dzięki któremu w piersiach pojawia się więcej mleka.
W jakiej pozycji karmić piersią?
Tuż po porodzie najbardziej poleca się karmienie na leżąco. Zobacz, jak wygląda pozycja leżąca do karmienia (i inne polecane przez specjalistów).
Jak przystawić dziecko do piersi?
Ułóż noworodka na boku (na poduszce) tak, by jego buzia znajdowała się na wysokości twojej piersi. Jedną ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, kciukiem od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy malec otworzy buzię, przytul go mocno do siebie. Pamiętaj, by zawsze przystawiać dziecko do piersi (a nie odwrotnie). Dziecko powinno uchwycić brodawkę z jak największą częścią otoczki.
Skąd wiedzieć, czy dziecko dobrze ssie?
Gdy zacznie ssać, będziesz słyszała odgłosy przełykania, jakby postękiwanie. Jeśli jest to raczej cmokanie, oznacza to, że dziecko chwyciło brodawkę zbyt płytko i wysuwa mu się ona z buzi. Ssie wtedy pierś płytko i nie wymasuje całego mleka spod otoczki. Delikatnie odłącz dziecko od piersi (wkładając palec w kącik jego ust). Po chwili jeszcze raz zaproponuj ssanie. Przypilnuj, by tym razem dobrze uchwyciło brodawkę.
Ile razy dziennie dziecko powinno jeść z piersi?
Minimum to 8-9 karmień w ciągu doby (często jednak dzieci na początku ssą częściej).
Zobacz, jak przystawiać dziecko do piersi: