Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią, noworodek, mama
Fotolia
Karmienie

Jak karmić piersią: przewodnik dla mamy

Dla niemowlęcia nie ma nic lepszego niż mleko mamy, a jednak tylko 14 proc. dzieci w 6. miesiącu życia dostaje tylko pierś. Zbyt pochopnie przechodzimy na butelkę, bo nie wiemy, jak karmić. Jak karmić, jak przystawić do piersi, co robić, gdy masz mało pokarmu i gdy pojawia się zastój – sprawdź koniecznie.

 Kobiece mleko  chroni przed alergią, infekcjami, chorobami serca, cukrzycą, otyłością, wieloma typami nowotworów. Z badań wynika, że dzieci karmione piersią lepiej mówią (ssanie stymuluje rozwój mięśni odpowiedzialnych za mówienie), są śmielsze, bardziej asertywne, mają wyższy IQ.
Wszyscy to wiemy, a jednak w pierwszych 3 dobach życia dziecka jedynie 86 proc. niemowląt dostaje tylko pierś, w 4. miesiącu – 31 proc., a w 6. – zaledwie 14 proc. (ta liczba w ostatnich 15 latach spadła o połowę!). Powody rezygnacji z karmienia? Obawy, że pokarm jest mało wartościowy, alergizuje, a dziecko jest głodne i nie rozwija się dobrze. Nie rezygnuj pochopnie z karmienia piersią. Nawet jeśli nie wiesz, jak karmić piersią, masz małe piersi, niewiele mleka, a dziecko zamiast grzecznie ssać, odpycha się i płacze. Uwierz w siebie i spróbuj karmić. Pomożemy ci, podpowiadając, jak to robić.

Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko piersią?

Jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych 2 godzinach. Położna ci w tym pomoże (to jej obowiązek, zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej). Nie wahaj się pytać ją o wszystko, bo te karmienia są bardzo ważne dla ciebie i dziecka.
W ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie noworodek jest bardzo czujny, aktywny, ma ochotę ssać. Potem będzie zmęczony i głęboko zaśnie. Przez kolejne 2 dni może mieć znacznie mniejszą ochotę na ssanie piersi.
Nie martw się tym, że masz mało mleka (lub nawet nie masz go wcale) i nie będziesz miała czym karmić.
Zobacz, co zrobić, gdy masz mało mleka.

Czy jest sens przystawiać dziecko do piersi, skoro nie mam mleka po porodzie?

Tak. W pierwszych godzinach po porodzie dziecku wystarczy kilka mililitrów pokarmu: tyle, ile zmieści się w jednej łyżeczce od herbaty! Większa ilość mleka pojawi się niedługo – pod warunkiem że noworodek będzie ssać. Wtedy do twojego mózgu biegnie sygnał i organizm zaczyna wydzielać więcej prolaktyny: hormonu, dzięki któremu w piersiach pojawia się więcej mleka.

W jakiej pozycji karmić piersią?

Tuż po porodzie najbardziej poleca się karmienie na leżąco. Zobacz, jak wygląda pozycja leżąca do karmienia (i inne polecane przez specjalistów).

Jak przystawić dziecko do piersi?

Ułóż noworodka na boku (na poduszce) tak, by jego buzia znajdowała się na wysokości twojej piersi. Jedną ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, kciukiem od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy malec otworzy buzię, przytul go mocno do siebie. Pamiętaj, by zawsze przystawiać dziecko do piersi (a nie odwrotnie). Dziecko powinno uchwycić brodawkę z jak największą częścią otoczki.

Skąd wiedzieć, czy dziecko dobrze ssie?

Gdy zacznie ssać, będziesz słyszała odgłosy przełykania, jakby postękiwanie. Jeśli jest to raczej cmokanie, oznacza to, że dziecko chwyciło brodawkę zbyt płytko i wysuwa mu się ona z buzi. Ssie wtedy pierś płytko i nie wymasuje całego mleka spod otoczki. Delikatnie odłącz dziecko od piersi (wkładając palec w kącik jego ust). Po chwili jeszcze raz zaproponuj ssanie. Przypilnuj, by tym razem dobrze uchwyciło brodawkę.

Ile razy dziennie dziecko powinno jeść z piersi?

Minimum to 8-9 karmień w ciągu doby (często jednak dzieci na początku ssą częściej).


Zobacz, jak przystawiać dziecko do piersi:
 

 


Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

karmienie piersią noworodka
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: rady na dobry początek
Pierwsze karmienia mają ogromny wpływ na to, czy uda się wam na długo stworzyć zgrany duet przy piersi. Najważniejsze, by od początku prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. A ono musi się nauczyć dobrego ssania.

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią .   Przystaw dziecko do piersi U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta.      Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie  W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej .   Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj...

Enfamil - trudności z karmieniem piersią
Fotolia
Karmienie
Masz trudności z karmieniem piersią? My mamy na to radę!
Każde karmienie piersią to doskonały sposób na nawiązanie wyjątkowej, bliskiej więzi z dzieckiem. Niestety karmienie naturalne czasem sprawia nam trochę kłopotów. Są jednak na to sposoby!

var _gde_salsfvpknm = new Image(1,1); _gde_salsfvpknm.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ciTg68_h29cE4SDQnGsAGbbuzZWY7E9lYpwTei4xoDX..7/stparam=salsfvpknm/fastid=drqqqgvcbshtuefhpvuddabkddjx'; Ze względu na optymalny skład mleka mamy eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, a później kontynuowanie go także w trakcie rozszerzania diety. Niestety wiele młodych mam rezygnuje z niego po kilku nieudanych próbach, a to wszystko przez pojawiające się trudności takie jak zbyt mała ilość pokarmu czy przeciwnie – jego nawał. Nie warto jednak poddawać się tak łatwo! Na każdy problem jest rozwiązanie, wystarczy trochę cierpliwości i wiedzy. Problemy z karmieniem piersią 1. Zbyt mała ilość pokarmu . Wiele młodych mam skarży się na to, że nie mają wystarczającej ilości mleka, przez co maluszek nie najada się do syta, a samo karmienie jest uciążliwe zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Co robić? Przede wszystkim zachowaj spokój, bo stres na pewno nie pomoże ani Tobie, ani dziecku. Co więcej, może nawet jeszcze bardziej zmniejszyć ilość wytwarzanego pokarmu lub w ogóle zahamować laktację. Pamiętaj, że ssanie stymuluje produkcję mleka przez organizm, dlatego staraj się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Możesz także spróbować odciągnąć trochę pokarmu za pomocą laktatora, a przed karmieniem masować piersi okrężnymi ruchami lub położyć na nie ciepły okład. Uzbrój się w cierpliwość – początki mogą nie być łatwe, ale Twój trud się opłaci. Zwykle szybko udaje się pobudzić laktację. 2. Nawał pokarmu. Być może wydaje Ci się, że to żaden problem – w końcu od przybytku głowa nie boli, ale uwierz, że zbyt duża ilość pokarmu też może sprawiać trudności młodej mamie i jej maleństwu. Co robić? Część mam, które...

niemowlę, karmienie piersią
Karmienie
Trudne początki karmienia piersią
Maluszek nie chce ssać, nie potrafi albo nie budzi się na karmienie. Nie poddawaj się! Problemy pierwszych dni można pokonać.

Laktacyjni doradcy zalecają, by noworodka przystawić do piersi zaraz po porodzie, i to jak najszybciej. Teoretycznie wszystko powinno być w porządku, bo małe dziecko, które przychodzi na świat, ma dwa odruchy umożliwiające mu jedzenie: poszukiwania piersi i ssania. Gdy połaskoczesz go w policzek, na zasadzie odruchu otworzy buzię. A kiedy znajdzie się w niej pierś, zacznie ją ssać. To znaczy... tak być powinno. Czasem jednak dziecko musi nauczyć się ssać, a mama karmić. Początki bywają trudne. Zobacz, jak dać sobie radę w trudnych sytuacjach. Karmienie piersią wcześniaka O tym, jak odżywiać wcześniaka , zadecyduje lekarz. Często możliwe jest karmienie mlekiem mamy – jeśli nie bezpośrednio, to odciągniętym pokarmem. To ważne, bo jego skład jest niepowtarzalny. Zawiera więcej białka, żelaza, cynku, miedzi, magnezu i przeciwciał odpornościowych , niż gdybyś urodziła dziecko o czasie. Twój pokarm jest skarbem dla wcześniaka! Gdy noworodek nie umie ssać Przyczyną może być zbyt krótkie wędzidełko (to część języka, która łączy dolną powierzchnię zębów z dnem jamy ustnej), za silne lub zbyt słabe napięcie mięśni buzi. Sama tego jednak nie rozpoznasz. Dlatego poproś o radę położną lub doradcę laktacyjnego, jeśli masz jakiekolwiek problemy z karmieniem . Pomóc może masaż buzi i języka. Jak masować – pokaże ci doradca laktacyjny lub neurologopeda (adresy i pomoc znajdziesz na stronach: www.laktacja.pl oraz www.mlekomamy.pl). Czy dziecko, które piło z butelki będzie potrafiło ssać pierś? Przez kapturek nakładany na pierś czy przez smoczek na butelce ssie się inaczej niż prosto z piersi. Dziecku nie tak łatwo jest się potem przestawić. Nic dziwnego, że z piersi ssie płytko , nie wypija całego mleka. Musisz cierpliwie przystawiać niemowlaka do piersi, pilnując, by zawsze szeroko otwierał buzię. A najważniejsze: nie pozwalaj mu już...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz