Wizyta patronażowa jest potrzebna i bardzo pomocna, bo kobieta tuż po porodzie wymaga szczególnej opieki. Połóg jest czasem, w którym w kobiecym organizmie zachodzą ogromne zmiany – ciało ma wrócić do funkcjonowania sprzed ciąży, tyle że procesy, które trwały 9 miesięcy, odwracają się w zaledwie kilka tygodni! Poza tym jako młoda mama uczysz się dopiero nowej roli, a położna może ci w tym bardzo pomóc.

Reklama

Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie oznacza wizyta patronażowa, kiedy i na ile wizyt położnej możesz liczyć oraz dlaczego lepiej z wizyty patronażowej nie rezygnować.

Spis treści:

Co to jest wizyta patronażowa?

Wizyta patronażowa to na pewno nie inspekcja! Nigdy tak o niej nie myśl! Wizyta położnej ma za zadanie ci pomóc, a nie wytknąć błędy czy niedociągnięcia. Położna środowiskowa nie będzie oceniać, jak zajmujesz się noworodkiem, ani czy masz porządek w domu. Wyjaśni ci za to twoje wątpliwości, wesprze cię i wskaże, w jaki sposób reagować na ewentualne nieprawidłowości.

Ile wizyt położnej odbywa się po porodzie?

Położna środowiskowa zgodnie z prawem ma obowiązek odbycia u młodej mamy od 4 do 6 wizyt w trakcie całego połogu, czyli w ciągu 6 tygodni po porodzie. Możesz się więc spodziewać, że położna odwiedzi ciebie oraz noworodka mniej więcej raz w każdym kolejnym tygodniu połogu.

Zobacz także

Mamy pytają, kiedy odbywa się wizyta patronażowa. Pierwsza wizyta patronażowa położnej powinna odbyć się w ciągu pierwszych 48 godzin od wyjścia ze szpitala.

Czy wizyta położnej po porodzie jest obowiązkowa?

Wizyta patronażowa u noworodka i mamy jest obowiązkowa dla położnej, o ile o taką wizytę poprosisz. W ramach 4-6 spotkań położna powinna odpowiedzieć na twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, możesz pytać ją o połóg, własne zdrowie i pielęgnację noworodka. To twoje prawo, warto z niego skorzystać.

Z drugiej strony pamiętaj, że wizyta patronażowa nie jest obowiązkowa dla młodej mamy. Jeśli nie zgłosisz takiej chęci, położna cię nie odwiedzi.

Jak umówić się z położną na wizytę patronażową?

Aby umówić wizytę patronażową, musisz przede wszystkim zapisać noworodka do wybranej przychodni. Kiedy będziesz to robić, poinformuj od razu obsługę, że chciałabyś skorzystać z wizyty położnej środowiskowej. W każdej przychodni jest wyznaczona do tego położna, w niektórych możesz mieć też wybór spośród kilku ekspertek. Najlepiej albo poprosić o numer telefonu położnej, albo zostawić swój własny i poprosić o kontakt.

Jak wygląda wizyta patronażowa?

Położna środowiskowa przychodzi po to, aby sprawdzić, jak czujesz się ty i twoje maleństwo. Jej zadaniem jest pomoc, wsparcie i odpowiedź na twoje pytania. Pierwsze dni z noworodkiem mogą być trudne, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko i wszystko jest dla ciebie nowe. Nie wstydź się więc pytać o cokolwiek, co cię nurtuje, i co jest związane z opieką nad noworodkiem lub z twoim stanem zdrowia w połogu, np. o karmienie dziecka piersią, mleko modyfikowane, ulewanie, kolki, stolce noworodka czy antykoncepcję. Możesz pokazać położnej pieluszkę dziecka albo swoją zużytą podpaskę, jeśli tylko coś cię niepokoi.

Położna podpowie m.in.:

  • jak kąpać dziecko,
  • jak prawidłowo przystawiać je do piersi,
  • jak ubierać w domu i na spacery,
  • skąd wiedzieć, że dziecko się najada.

Sprawdzi także:

  • jak goi się pępek dziecka,
  • czy odruchy neurologiczne noworodka są prawidłowe,
  • jak wygląda skóra maluszka.

Położna powinna zbadać także mamę:

  • sprawdzić, jak goi się krocze lub rana po cesarskim cięciu,
  • zapytać, jak przebiega krwawienie,
  • obejrzeć piersi.

Dlaczego nie warto rezygnować z wizyty położnej po porodzie?

Wizyta patronażowa może okazać się bardzo pomocna, nie rezygnuj z niej pochopnie. Często zdarza się, że po pierwszej wizycie kobiety nie proszą o następne, a potem same borykają się z różnymi trudnościami. To błąd. Fachowa pomoc położnej sprawi, że poczujesz się pewniej w nowej roli, będziesz też spokojniejsza ze świadomością, że prawidłowo pielęgnujesz noworodka.

Pamiętaj: po porodzie możesz być zaskoczona m.in. tym, jak zmienia się twoje ciało. Jeśli nie masz z kim o tym porozmawiać bez skrępowania, położna środowiskowa będzie właśnie tą osobą, którą możesz spytać o wszystko, co jest związane z połogiem.

Do wizyty położnej nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz przejmować się nie do końca czystym mieszkaniem czy swoim dresem zamiast wyjściowej sukienki. To zupełnie normalne w tym szczególnym czasie. Zrób jednak jedno – spisz listę pytań, które chciałabyś zadać, dzięki czemu o niczym nie zapomnisz. A jeśli nawet tak się stanie, pamiętaj, że masz prawo do kolejnych spotkań.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama