Wizyta patronażowa położnej po porodzie: co to jest i czy jest obowiązkowa?
Wizyta patronażowa położnej u noworodka to domowa wizyta, która nastąpi, kiedy wrócisz już z dzieckiem ze szpitala. Podczas niej położna środowiskowa sprawdzi, jak się czujesz ty i twój noworodek. Wyjaśniamy, jak dokładnie wygląda taka wizyta oraz kiedy i ile razy możesz się jej spodziewać.
- Magdalena Drab
Wizyta patronażowa jest potrzebna i bardzo pomocna, bo kobieta tuż po porodzie wymaga szczególnej opieki. Połóg jest czasem, w którym w kobiecym organizmie zachodzą ogromne zmiany – ciało ma wrócić do funkcjonowania sprzed ciąży, tyle że procesy, które trwały 9 miesięcy, odwracają się w zaledwie kilka tygodni! Poza tym jako młoda mama uczysz się dopiero nowej roli, a położna może ci w tym bardzo pomóc.
Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie oznacza wizyta patronażowa, kiedy i na ile wizyt położnej możesz liczyć oraz dlaczego lepiej z wizyty patronażowej nie rezygnować.
Spis treści:
- Co to jest wizyta patronażowa?
- Ile wizyt położnej odbywa się po porodzie?
- Czy wizyta położnej po porodzie jest obowiązkowa?
- Jak umówić się z położną na wizytę patronażową?
- Jak wygląda wizyta patronażowa?
- Dlaczego nie warto rezygnować z wizyty położnej po porodzie?
Co to jest wizyta patronażowa?
Wizyta patronażowa to na pewno nie inspekcja! Nigdy tak o niej nie myśl! Wizyta położnej ma za zadanie ci pomóc, a nie wytknąć błędy czy niedociągnięcia. Położna środowiskowa nie będzie oceniać, jak zajmujesz się noworodkiem, ani czy masz porządek w domu. Wyjaśni ci za to twoje wątpliwości, wesprze cię i wskaże, w jaki sposób reagować na ewentualne nieprawidłowości.
Ile wizyt położnej odbywa się po porodzie?
Położna środowiskowa zgodnie z prawem ma obowiązek odbycia u młodej mamy od 4 do 6 wizyt w trakcie całego połogu, czyli w ciągu 6 tygodni po porodzie. Możesz się więc spodziewać, że położna odwiedzi ciebie oraz noworodka mniej więcej raz w każdym kolejnym tygodniu połogu.
Zobacz także
Mamy pytają, kiedy odbywa się wizyta patronażowa. Pierwsza wizyta patronażowa położnej powinna odbyć się w ciągu pierwszych 48 godzin od wyjścia ze szpitala.
Czy wizyta położnej po porodzie jest obowiązkowa?
Wizyta patronażowa u noworodka i mamy jest obowiązkowa dla położnej, o ile o taką wizytę poprosisz. W ramach 4-6 spotkań położna powinna odpowiedzieć na twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, możesz pytać ją o połóg, własne zdrowie i pielęgnację noworodka. To twoje prawo, warto z niego skorzystać.
Z drugiej strony pamiętaj, że wizyta patronażowa nie jest obowiązkowa dla młodej mamy. Jeśli nie zgłosisz takiej chęci, położna cię nie odwiedzi.
Jak umówić się z położną na wizytę patronażową?
Aby umówić wizytę patronażową, musisz przede wszystkim zapisać noworodka do wybranej przychodni. Kiedy będziesz to robić, poinformuj od razu obsługę, że chciałabyś skorzystać z wizyty położnej środowiskowej. W każdej przychodni jest wyznaczona do tego położna, w niektórych możesz mieć też wybór spośród kilku ekspertek. Najlepiej albo poprosić o numer telefonu położnej, albo zostawić swój własny i poprosić o kontakt.
Jak wygląda wizyta patronażowa?
Położna środowiskowa przychodzi po to, aby sprawdzić, jak czujesz się ty i twoje maleństwo. Jej zadaniem jest pomoc, wsparcie i odpowiedź na twoje pytania. Pierwsze dni z noworodkiem mogą być trudne, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko i wszystko jest dla ciebie nowe. Nie wstydź się więc pytać o cokolwiek, co cię nurtuje, i co jest związane z opieką nad noworodkiem lub z twoim stanem zdrowia w połogu, np. o karmienie dziecka piersią, mleko modyfikowane, ulewanie, kolki, stolce noworodka czy antykoncepcję. Możesz pokazać położnej pieluszkę dziecka albo swoją zużytą podpaskę, jeśli tylko coś cię niepokoi.
Położna podpowie m.in.:
- jak kąpać dziecko,
- jak prawidłowo przystawiać je do piersi,
- jak ubierać w domu i na spacery,
- skąd wiedzieć, że dziecko się najada.
Sprawdzi także:
- jak goi się pępek dziecka,
- czy odruchy neurologiczne noworodka są prawidłowe,
- jak wygląda skóra maluszka.
Położna powinna zbadać także mamę:
- sprawdzić, jak goi się krocze lub rana po cesarskim cięciu,
- zapytać, jak przebiega krwawienie,
- obejrzeć piersi.
Dlaczego nie warto rezygnować z wizyty położnej po porodzie?
Wizyta patronażowa może okazać się bardzo pomocna, nie rezygnuj z niej pochopnie. Często zdarza się, że po pierwszej wizycie kobiety nie proszą o następne, a potem same borykają się z różnymi trudnościami. To błąd. Fachowa pomoc położnej sprawi, że poczujesz się pewniej w nowej roli, będziesz też spokojniejsza ze świadomością, że prawidłowo pielęgnujesz noworodka.
Pamiętaj: po porodzie możesz być zaskoczona m.in. tym, jak zmienia się twoje ciało. Jeśli nie masz z kim o tym porozmawiać bez skrępowania, położna środowiskowa będzie właśnie tą osobą, którą możesz spytać o wszystko, co jest związane z połogiem.
Do wizyty położnej nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz przejmować się nie do końca czystym mieszkaniem czy swoim dresem zamiast wyjściowej sukienki. To zupełnie normalne w tym szczególnym czasie. Zrób jednak jedno – spisz listę pytań, które chciałabyś zadać, dzięki czemu o niczym nie zapomnisz. A jeśli nawet tak się stanie, pamiętaj, że masz prawo do kolejnych spotkań.
Zobacz też: