Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
połóg
Adobe Stock
Połóg

Połóg - 6 wyjątkowych tygodni

Połóg trwa 6 tygodni i rozpoczyna się zaraz po porodzie. Jest to czas, gdy narząd rodny kobiety wraca do formy sprzed ciąży, np. obkurcza się macica.

Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest  normalne. W końcu to tylko sześć tygodni.

Połóg – wygląd kobiety

Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic.  Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz jednak poczekać, aż przestaniesz karmić piersią.

Połóg – wydzielina z pochwy

Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy), zakończy się krwawienie. Nosi ono nazwę upławów poporodowych. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą.

Połóg – obolałe krocze

Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. W czasie połogu, gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, decyduje o tym lekarz.

Połóg – nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to dość powszechna dolegliwość w połogu u kobiet, które rodziły siłami natury. Mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie.

Połóg – ból brzucha podczas karmienia

To objaw kurczenia się macicy. Kiedy karmisz, twój organizm produkuje więcej oksytocyny, która przyspiesza ten proces i nasila dolegliwości.

Pocenie się w połogu

Gdy pozbędziesz się nagromadzonych w organizmie płynów. Zwykle trwa to przez cały połóg. Pocenie nasila się przy karmieniu. Na pocieszenie można dodać, że w ten sposób przyspieszasz powrót do dawnej sylwetki.

Połóg a zmęczenie

To może być skutek nowych obowiązków i braku czasu na odpoczynek. Jeśli oprócz zmęczenia trudniej ci się oddycha, jesteś blada, być może masz anemię. Lekarz zleci badania krwi i zapisze witaminy – nie czekaj z wizytą u niego do końca połogu!

Samopoczucie w połogu

Baby blues spowodowany wahaniami hormonów zdarza się prawie 80 proc. kobiet. Potrzebujesz opieki ze strony najbliższych i okazji do odpoczynku. Gdy przywykniesz do nowej sytuacji, rytm dnia dziecka zacznie się normować, wróci do ciebie radość życia. Jeśli zły nastrój utrzymuje się albo nasila, idź do lekarza, bo może cierpisz na depresję poporodową.

Sprawdź: Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową

Na co zwracać uwagę w połogu

Objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza w czasie połogu, to:

  • krwawienie, które zamiast słabnąć, nasila się;
  • ból w miejscu, w którym nacinano krocze, nie słabnie, okolica jest zaczerwieniona, nabrzmiała. To może świadczyć o tym, że doszło do infekcji;
  • zły nastrój nie mija, ale nasila się, może to być początek depresji poporodowej;
  • wyjątkowo intensywne pocenie – sprawdź, czy nie masz podwyższonej temperatury.

Ważne rady na czas połogu

  1. Pamiętaj o kontrolnej wizycie po upływie sześciu tygodni od porodu.
  2. Jeśli coś cię niepokoi, idź do ginekologa wcześniej l skorzystaj z okazji, jaką daje wizyta patronażowa położnej, i poproś ją, by oceniła, jak się goi twoje krocze l dużo odpoczywaj.
  3. Nie wahaj się prosić o pomoc

Zobacz także:


 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

śluz szyjkowy, płodność, dni płodne, śluz płodny, płodność kobiety
materiały prasowe
Połóg
Mama po porodzie
Ciąża już za tobą, maleństwo jest na świecie. Jednak twój organizm potrzebuje czasu, by powrócić do formy po wysiłku, jakim był poród. Podczas sześciu tygodni połogu możesz odczuwać wiele dolegliwości.

Ból brzucha i podbrzusza Po porodzie fizjologicznym, czyli drogami natury, będziesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Rana goi się w większości przypadków siedem do 10 dni. Jednak także jeśli nie doszło do nacięcia, krocze jest posiniaczone, rozciągnięte i ból może ci towarzyszyć nawet miesiąc. Chłodne okłady (np. ze zmoczonej w wodzie pieluchy tetrowej) i codzienny prysznic powinny przynieść ulgę i przyspieszyć gojenie się krocza.  Poza tym, przez kilka dni po porodzie podczas karmienia piersią możesz odczuwać ból brzucha. To oznaka kurczenia się macicy, a więc i... upragnionego zmniejszania się brzucha. Wygląd jak w ciąży Wiele mam zaskakuje fakt, że mimo urodzenia dziecka wciąż mają duży brzuch. Poród oznacza ubytek wagi około pięciu kilogramów, jednak w trakcie ciąży w twoim organizmie nagromadziło się sporo płynów - dlatego brzuch jest nadal tak widoczny. Na jego wygląd ma też wpływ powiększona macica, która jednak (szczególnie gdy karmisz piersią) kurczy się z każdym dniem coraz bardziej. W odzyskaniu jędrnej skóry pomogą chłodne prysznice (lub naprzemienne polewanie brzucha chłodną i ciepłą wodą), a także balsamy ujędrniające.   Niepokojące krwawienie Każdy poród wiąże się z krwawieniem, niezależnie od tego, czy odbył się drogami natury, czy też przez cięcie cesarskie. Krwiste odchody połogowe (tzw. lochia) są dla organizmu sposobem na oczyszczenie organizmu z pozostałej po porodzie krwi, śluzu oraz łożyska. Czasem ich natężenie jest duże i mama obficie krwawi, jednak  w niektórych przypadkach to zaledwie większe plamienie. Na czas połogu zaopatrz się w duże pieluszki jednorazowe bez rzepów lub podpaski. Nie używaj tamponów. Odchody muszą mieć swobodne ujście, a z tamponami mogłyby się dostać do macicy bakterie wywołujące infekcje intymne.    Połóg to czas, gdy...

mama, dziecko i położna
fotolia.com
Połóg
Co się dzieje po porodzie - ważne pytania
Sześć tygodni. Tyle potrzebujesz, żeby dojść do siebie po porodzie. Przeczytaj, jak odzyskać siły, będąc mamą noworodka?

Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas , łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest normalne, że tak czują się wszystkie młode mamy. Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie. Bo rana po porodzie się jeszcze goi, wydzielina jest bardzo obfita, ciągle musisz zmieniać podkłady... Ale to minie. Połóg to w końcu tylko 6 tygodni. Masz pytania? Odpowiadamy nawet na te najintymniejsze. Dlaczego w połogu wyglądam, jakbym nadal była w ciąży? Urodzenie dziecka to ubytek około 5 kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic. Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz poczekać, aż przestaniesz karmić piersią. Kiedy skończy się krwawienie po porodzie? Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy) – czasem trwa to 2 tygodnie, a czasami nawet 6. Krwawienie to lekarze nazywają upławami poporodowymi. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą. Jak sobie poradzić z bolącym kroczem po porodzie? Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. Gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. W połogu nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, powinien zdecydować o tym lekarz. Zdarza mi się popuścić. Czy w połogu to normalne? ...

objawy połogu
Adobe Stock
O połogu
Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.

Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z niepokojących kobiety objawów połogu są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź koniecznie! Spis treści:   Połóg – niepokojące objawy Odchody połogowe Ból kości ogonowej po porodzie Ból brzucha w połogu Ból krocza w połogu Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu Połóg – niepokojące objawy Niektóre objawy w połogu są niepokojące.  Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli: masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu godziny), pojawił się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie, temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie), masz dreszcze, piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie, masz obrzęknięte bolące nogi lub zauważyłaś ich zaczerwienienie, masz silne bóle podbrzusza lub pleców, oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz, odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy . Odchody połogowe Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody połogowe odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, do ok. 14. dnia po porodzie krwawienie powinno się zmienić w wydzielinę brązową, a następnie żółtawą. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni: odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, są bardzo gęste, są wyjątkowo wodniste, musisz powiadomić o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz