Zdarzają się porody błyskawiczne (po 4–5 godzin) i bardzo długie (trwające ponad dobę). Ale zazwyczaj pierwsze dziecko drogami natury rodzi się około 12–14 godzin, a kolejne nieco krócej – mniej więcej 8–10 godzin. To średnia statystyczna. A jak jest naprawdę?

Reklama

Czy szczupła sylwetka i wąskie biodra sprawią, że poród będzie długi i ciężki?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Oblicz termin porodu Czytaj więcej

Budowa ciała nie ma decydującego wpływu na przebieg porodu, choć doświadczone położne mówią, że zwykle wysokie i szczupłe kobiety rodzą łatwiej. Czas porodu zależy od siły i regularności skurczów (czyli podatności macicy na czynność skurczową). Znaczenie ma budowa miednicy, zwłaszcza gdy dziecko jest duże. Ale niedopasowanie pod względem wielkości mamy i dziecka (takie, że trzeba liczyć się z cesarskim cięciem) zdarza się rzadko. Lekarze są w stanie to zmierzyć. Dużą rolę przy porodzie odgrywa też twoje pozytywne nastawienie – pomaga urodzić łatwiej!

Moja mama urodziła mnie bardzo szybko. Czy z moim porodem też tak będzie?

Szybkie porody zdarzają się kobietom, które mają bardzo rozciągliwe mięśnie i szeroką miednicę. Ale przekonanie, że ich poród odbywa się błyskawicznie, to złudzenie. Po prostu silne skurcze zwykle odczuwają one dopiero wówczas, gdy rozwarcie wynosi 7–8 cm. Nie ma dowodów na to, że kobiety z jednej rodziny (matka, córki, siostry) rodzą podobnie. Nasze mamy inaczej się odżywiały, prowadziły odmienny tryb życia, zwykle też wcześniej zachodziły w ciążę. Jeśli więc nawet w bliskiej rodzinie masz „męczennice”, które rodziły 3 doby, nie nastawiaj się, że i ciebie to czeka. Może być całkiem inaczej!

Ginekolog tłumaczy, jakie są pierwsze objawy porodu:

Zobacz także

[CMS_PAGE_BREAK]

A jeśli będę miała cesarskie cięcie, ile to potrwa?

Od 30 minut do godziny. Tyle trwa przygotowanie zespołu medycznego, umycie brzucha, wykonanie cesarskiego cięcia, wyjęcie dziecka i szycie.

Położna zachęca mnie do kucania, korzystania z piłki i prysznica. Czy to pomaga przy porodzie?

Prysznic łagodzi ból i rozluźnia mięśnie. Opieranie się na drabince lub kucanie sprzyja lepszemu rozwieraniu się szyjki macicy, bo pozycja wertykalna (pionowa) jest bardziej naturalna niż pozioma, czyli leżąca. Dlatego jest lepiej (i rosną szanse, że pójdzie szybciej!), gdy rodzisz aktywnie. Poród przebiega wtedy zdecydowanie sprawniej.

Dlaczego w wannie rodzi się łatwiej i szybciej?

Woda ułatwia, a przez to zazwyczaj nieco przyspiesza akcję porodową. W wodzie mięśnie są rozluźnione, inaczej postępuje też rozwarcie. Dzięki temu rodząca odczuwa mniejszy ból. Z wanny można korzystać w pierwszym okresie albo odbyć w niej cały poród. Dziecko wtedy rodzi się do wody (zostaje z niej wyjęte mniej więcej po minucie od opuszczenia kanału rodnego). Ale w większości naszych szpitali możliwe jest korzystanie z wanny tylko do rozpoczęcia drugiego okresu porodu. Na czas parcia mama opuszcza wannę, a maluch rodzi się „na lądzie”.

Słyszałam, że próżnociąg wcale nie skraca porodu. Czy to prawda?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Ciążowy organizer Czytaj więcej

Użycie próżnociągu (vacuum) ma pomóc w wydostaniu się dziecka z kanału rodnego. Nie ma wpływu na pierwszy, najdłuższy okres porodu, ale nieco skraca drugi (parcie). Próżnociągu używa się, gdy widoczna jest już główka. Wtedy potrzebne są skurcze parte – a właśnie vacuum, w razie konieczności, je zastępuje. Wystarczą jeden, dwa ruchy vacuum, by maluch cały i zdrowy znalazł się poza ciałem mamy.

Oblicz datę swojego porodu.

Reklama

Okresy porodu

  • Pierwszy okres porodu trwa zwykle do 14 godzin i składa się z fazy wczesnej, przyspieszenia i przejściowej. Kończy się z chwilą pełnego rozwarcia szyjki macicy.
  • Drugi okres porodu, parcie, zajmuje 15–60 minut i kończy się narodzinami.
  • Trzeci okres porodu - trzeba jeszcze urodzić łożysko. Nie zajmie to więcej niż 30 minut.
Reklama
Reklama
Reklama