Pierwszy okres porodu – faza rozwierania

Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza faza porodu to czas, kiedy powiększa się rozwarcie szyjki macicy. Do tego dochodzą coraz częstsze i bardziej bolesne skurcze. Rozwarcie mierzone jest w centymetrach lub palcach – jeden palec to w przybliżeniu 2 cm. Przy 5 centymetrach rozwarcia, skurcze macicy trwają około 30-40 sekund. Gdy rozwarcie szyjki wynosi od 5 do 8 centymetrów, skurcze zwykle występują co 3-4 minuty i trwają około 40-60 sekund. Z upływem czasu siła każdego skurczu jest coraz większa. Szyjka macicy wciąż się rozwiera. Skurcze występują co 2-3 minuty. Dopóki szyjka nie osiągnie całkowitego rozwarcia, nie powinnaś przeć. Gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 10 centymetrów, Twój organizm jest gotowy do następnego okresu porodu. Jeszcze tylko trochę wysiłku i przytulisz swoje nowo narodzone maleństwo...

Reklama

Jak możesz sobie pomóc?

  • oddychaj w trakcie każdego skurczu – przypomnij sobie, czego uczono Cię w szkole rodzenia
  • spróbuj się rozluźniać na ile to możliwe – skorzystaj z kąpieli w wannie lub pod prysznicem, włącz spokojną muzykę
  • nie leż na siłę, ale postaraj się spacerować i przyjmować wygodną pozycję w czasie skurczu – to przyspieszy poród
  • koniecznie staraj się oddawać mocz
  • jeśli wg Ciebie ból jest nie do zniesienia, możesz poprosić o środki znieczulające

    Sprawdź, jak rozwiera się szyjka macicy.

Drugi okres porodu – wypieranie płodu

Czas trwania tego okresu zależy od intensywności skurczów macicy i postępu główki w kanale rodnym. Powinnaś odczuwać wyraźny podział na czas skurczu i czas chwilowego odpoczynku. Skurcze parte pojawiają się samoistnie, niezależnie od Twojej woli. Ten przełomowy okres porodu powinien trwać jak najkrócej. Przeciętny czas trwania okresu parcia wynosi od 30 minut do 2 godzin. Skurcze w tym okresie są bardzo silne, pojawiają się co 1 lub 2 minuty i trwają od około 60 do 90 sekund. Podczas parcia mięśnie krocza rozciągają się do rozmiarów obwodu główki dziecka. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że krocze zostanie zbyt silnie napięte i, aby nie pękło, dokonuje się jego nacięcia (tuż przed urodzeniem główki dziecka). Zwiększa się wtedy średnica kanału rodnego.

Zobacz też: Etapy porodu

Jak sobie pomóc?

Zobacz także
  • w czasie skurczu mocno przyj
  • przyjmij wygodną pozycję do parcia
  • staraj się współpracować z położną – to przyspieszy i ułatwi moment narodzin maluszka
  • nie przejmuj się swoim wyglądem bądź zachowaniem – nikt na nie nie zwraca uwagi, a ból wiele "usprawiedliwia"
  • odpoczywaj między skurczami
  • nie martw się jeśli pociecha pokaże główkę i cofnie się do kanału rodnego – przy następnym parciu powinno się udać!

Trzeci okres porodu – etap łożyskowy

Po urodzeniu dziecka przecinana jest pępowina, co decyduje o ostatecznym i definitywnym oddzieleniu dziecka od twojego organizmu. Po 5-10 minutach od urodzenia dziecka, skurcze macicy pojawiają się ponownie, choć – na szczęście – nie są już tak silne i intensywne jak poprzednio. Dzięki tym skurczom urodzisz łożysko, które umożliwiało życie dziecka w macicy. Urodzenie łożyska trwa zwykle od 5 do 30 minut. Gdy wydarzenia porodowe dobiegną końca, możesz cieszyć się narodzonym dzieckiem.

Reklama

Sprawdź, ile trwa poród.

Reklama
Reklama
Reklama