Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rozwarcie szyjki macicy
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Rozwarcie szyjki macicy – objawy, rozwarcie do porodu, badanie

Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia – 10 cm – może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona się skracać i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.
dr Preeti Agrawal
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja merytoryczna

Rozwarcie szyjki macicy przy prawidłowym przebiegu ciąży pojawia się dopiero w czasie porodu. Szyjka macicy to mięsień, dzięki któremu twoje dziecko w czasie ciąży pozostaje w brzuchu. Przez dziewięć miesięcy ciąży (a także kiedy nie jesteś w ciąży) szyjka macicy jest zamknięta. Gdy rozpoczyna się akcja porodowa, szyjka macicy się skraca i dochodzi do rozwarcia, co umożliwia dziecku przyjście na świat.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Rozwarcie szyjki macicy do porodu

W czasie ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość (ok. 2,5-3 cm). Dlaczego? Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie – by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Normalnie rozwarcie szyjki macicy pojawia się dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, do pełnego rozwarcia może upłynąć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.

Krótka szyjka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”. Następuje wtedy pełne rozwarcie szyjki macicy do porodu – szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

Badanie rozwarcia szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:

  • rozwarcie szyjki macicy na 1 palec – oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm,
  • rozwarcie szyjki macicy na 2 palce  szyjka jest otwarta na 4 cm,
  • rozwarcie szyjki macicy na 5 palców  to tzw. pełne rozwarcie 10 cm.
     

Najtrudniejszym momentem porodu jest rozwarcie szyjki macicy na 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.

Brak rozwarcia szyjki macicy

Kalendarz ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Organizm kobiety tak został zaprogramowany, że mięsień szyjki macicy otwiera się dopiero pod wpływem skurczów porodowych, dzięki czemu dziecko może przyjść na świat poprzez poród naturalny. O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych.

Czasami zdarza się, że podczas porodu lekarz lub położna stwierdza brak rozwarcia szyjki macicy – skurcze są, ale szyjka nie chce się skracać ani rozwierać. Sytuacja ta jest wskazaniem do zastosowania procedur wykorzystywanych podczas porodu indukowanego, np. masażu szyjki macicy czy poszerzenia szyjki macicy za pomocą tzw. balonika do porodu.

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu – jest to tzw. niewydolność szyjki macicy. Wtedy nasuwa się pytanie o donoszenie ciąży do terminu porodu, bo niewydolna szyjka macicy może spowodować przedwczesny poród. Tę przypadłość lekarz prowadzący może wykryć podczas comiesięcznej wizyty kontrolnej, często dzieje się tak podczas tzw. połówkowego USG. Jeśli tak się zdarzy, ciężarna najczęściej dostaje zalecenie leżenia i jeśli szyjka skraca się lub rozwiera zbyt dynamicznie, będzie miała założony szew szyjkowy lub pessar.

Rozwarcie szyjki macicy – objawy

O tym, że szyjka macicy rozwiera się do porodu, świadczą skurcze porodowe – pojawiają się coraz częściej, trwają coraz dłużej i są coraz bardziej dokuczliwe. To wyraźny sygnał do tego, że trzeba zbierać się do jazdy na porodówkę. Powinno to nastąpić, gdy kobieta stwierdzi, że regularne skurcze trwają już od 3 godzin.

Rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ciąży towarzyszą dodatkowe objawy – bóle brzucha, częste jego twardnienie, plamienie z pochwy lub wyciek wód płodowych. Jeśli do obliczonego terminu porodu jest jeszcze dużo czasu, koniecznie trzeba pilnie zgłosić się do ginekologa, gdyż objawy te mogą sugerować poród przedwczesny.

Przeczytaj także:

Poród naturalny po cesarskim cięciu
Fotolia
Poród
Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog
Poród naturalny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzony, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest np. to, jak dawno miało miejsce cesarskie cięcie oraz jaki był powód jego wykonania.

Poród naturalny po cesarskim cięciu, czyli tzw. VBAC (z ang. vaginal birth after cesarean ), choć nie jest możliwy absolutnie zawsze, w wielu przypadkach może dojść do skutku. Dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik twierdzi, że aby móc zdecydować o porodzie siłami natury po przebytej cesarce, trzeba dokładnie przeanalizować konkretny przypadek danej pacjentki.  Poród naturalny po cesarskim cięciu: ważne pytania – Zdarza się, że pacjentki pytają mnie, czy po cesarskim cięciu jest możliwy poród siłami natury – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. – Na to pytanie wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć, bo zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Ginekolog, aby zdecydować, czy kobieta, która miała kiedyś cesarskie cięcie , może kolejne dziecko rodzić siłami natury, musi wiedzieć, m.in.: Kiedy był ostatni poród poprzez cięcie cesarskie? Jaka była przyczyna cesarskiego cięcia?  – Przyczyny cesarskiego cięcia mogą być powtarzalne lub nie . Jeśli wskazaniem do cesarskiego cięcia były np. schorzenia ortopedyczne czy kardiologiczne pacjentki, to zakładamy, że istnieją one także w kolejnych ciążach – tłumaczy lekarz. – Z kolei niepowtarzalną przyczyną cesarskiego cięcia może być położenie miednicowe dziecka. Jeśli kolejne dziecko będzie ułożone główkowo, wtedy będziemy mogli rozmawiać o porodzie siłami natury.  Zobacz także: Jak dziecko układa się przed porodem? 5 pozycji Innym czynnikiem, który lekarz musi wziąć pod uwagę, jest wielkość dziecka . – Jeśli w poprzedniej ciąży kobieta miała problem z urodzeniem dziecka ważącego 3,5 kg, to przy następnym porodzie prawdopodobnie będzie podobna sytuacja – tłumaczy dr Malinowski.   Decyzja o porodzie naturalnym po cięciu cesarskim – Zwykle taką rozmowę pacjentka odbywa z...

Kobieta w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać? Jak ją badać?
Szyjka macicy w ciąży powinna być długa, twarda i zasklepiona. Jej wygląd zmienia się dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Miękka szyjka macicy w ciąży (a także otwarta lub krótka) może świadczyć o nieprawidłowościach, które należy skonsultować z lekarzem.

Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy. Łączy ona pochwę z macicą. Wyglądem może przypominać wąską, zgrubiałą rurkę. U kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy ma zwykle długość ok. 3-5 cm. Jej twardość i kształt zmieniają się w czasie trwania cyklu. A jak jest z szyjką macicy u kobiet w ciąży? Spis treści: Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży? Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży Miękka szyjka macicy – co oznacza Otwarta szyjka macicy w ciąży Długa szyjka macicy a poród Badanie szyjki macicy w ciąży. Czy samobadanie szyjki macicy w ciąży jest bezpieczne Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży? Szyjka macicy w ciąży wygląda trochę inaczej niż u kobiet, u których nie doszło do zapłodnienia. Główną różnicą jest to, że po zapłodnieniu szyjka macicy zostaje zasklepiona przez tzw. czop śluzowy, który składa się z różnych wydzielin kobiecego ciała. Czop śluzowy pełni ogromnie ważną funkcję w przebiegu całej ciąży. Chroni płód, a tym samym pomaga utrzymać ciążę. Nie jest to jedyna zmiana w wyglądzie szyjki macicy w ciąży. Szyjka macicy w trakcie trwania ciąży wydłuża się i jest znacznie twardsza niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Przez niemal cały okres ciąży pozostaje zamknięta (u kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy nigdy się całkowicie nie zamyka). Zmiany w wyglądzie szyjki macicy pojawiają się dopiero pod koniec ciąży. Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży Szyjka macicy we wczesnej ciąży jest twarda ,  długa, a jednocześnie szczelnie zamknięta. Naturalną zaporą jest utworzony z wydzieliny czop śluzowy. Dopiero pod koniec ciąży szyjka macicy często staje się bardziej rozpulchniona i krótsza. Tuż przed porodem wypada czop śluzowy i dochodzi do...

Nadżerka szyjki macicy
AdobeStock
Starania o dziecko
Nadżerka szyjki macicy: przyczyny, objawy i leczenie
Nadżerka szyjki macicy jest jednym z częstszych kobiecych schorzeń. Jest ubytkiem nabłonka szyjki macicy. Nie zawsze wymaga leczenia. Jakie objawy powinny niepokoić?

Nadżerka to zaczerwienienie błony śluzowej na pograniczu pochwy i szyjki macicy (przypomina intensywnie czerwoną plamkę). Nadżerka może pojawić się bez wyraźnej przyczyny albo w wyniku nieprawidłowego rozrostu tkanki, urazu (np. otarcia podczas stosunku), stanu zapalnego czy podrażnienia chemicznego (np. przez środki plemnikobójcze). Spis treści: Nadżerka szyjki macicy: przyczyny Nadżerka szyjki macicy: objawy Rodzaje nadżerki Nadżerka szyjki macicy: diagnozowanie Nadżerka szyjki macicy: leczenie Nadżerka w ciąży Nadżerka szyjki macicy: przyczyny Ubytek nabłonka szyjki macicy w postaci nadżerki może pojawić się na skutek: poronienia, urazu mechanicznego, np. podczas stosunku, stosowania wkładek domacicznych , stanu zapalnego pochwy i sromu, osłabienia szyjki macicy po porodzie, stosunków seksualnych z wieloma partnerami (większe ryzyko infekcji), wielu porodów, nowotworu macicy, drożdżycy, braku dostatecznej higieny. Nadżerka szyjki macicy: objawy Nie każda nadżerka wywołuje dolegliwości. Najczęściej nie daje żadnych objawów i wykrywa się ją przypadkiem, podczas wizyty u ginekologa. Dlatego warto chodzić do niego regularnie (raz na pół roku) na wizyty kontrolne. Niezwłocznie trzeba się wybrać do lekarza, jeśli występują: upławy , pieczenie, ból w podbrzuszu albo w okolicy krzyża, krwawienie lub plamienie po stosunku. Rodzaje nadżerki Nadżerka może być: prawdziwa : bywa pierwszym objawem raka szyjki macicy. Polega na zaniku nabłonka na skutek urazów mechanicznych, infekcji bakteryjnych lub używanych substancji chemicznych; rzekoma (erytroplakia) : najczęściej występujący rodzaj nadżerki. Jej przyczyną są zmiany nabłonkowe polegające na tym, że jeden typ nabłonka tworzy się w miejscu drugiego; w stanach przednowotworowych : pojawia się jako...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz