rozwarcie szyjki macicy
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Rozwarcie szyjki macicy – objawy, rozwarcie do porodu, badanie

Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia – 10 cm – może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona się skracać i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.
dr Preeti Agrawal
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja merytoryczna

Rozwarcie szyjki macicy przy prawidłowym przebiegu ciąży pojawia się dopiero w czasie porodu. Szyjka macicy to mięsień, dzięki któremu twoje dziecko w czasie ciąży pozostaje w brzuchu. Przez dziewięć miesięcy ciąży (a także kiedy nie jesteś w ciąży) szyjka macicy jest zamknięta. Gdy rozpoczyna się akcja porodowa, szyjka macicy się skraca i dochodzi do rozwarcia, co umożliwia dziecku przyjście na świat.

Spis treści:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Rozwarcie szyjki macicy do porodu

W czasie ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość (ok. 2,5-3 cm). Dlaczego? Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie – by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Normalnie rozwarcie szyjki macicy pojawia się dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, do pełnego rozwarcia może upłynąć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.

Krótka szyjka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”. Następuje wtedy pełne rozwarcie szyjki macicy do porodu – szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

Badanie rozwarcia szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:

  • rozwarcie szyjki macicy na 1 palec – oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm,
  • rozwarcie szyjki macicy na 2 palce  szyjka jest otwarta na 4 cm,
  • rozwarcie szyjki macicy na 5 palców  to tzw. pełne rozwarcie 10 cm.
     

Najtrudniejszym momentem porodu jest rozwarcie szyjki macicy na 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.

Brak rozwarcia szyjki macicy

Kalendarz ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Organizm kobiety tak został zaprogramowany, że mięsień szyjki macicy otwiera się dopiero pod wpływem skurczów porodowych, dzięki czemu dziecko może przyjść na świat poprzez poród naturalny. O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych.

Czasami zdarza się, że podczas porodu lekarz lub położna stwierdza brak rozwarcia szyjki macicy – skurcze są, ale szyjka nie chce się skracać ani rozwierać. Sytuacja ta jest wskazaniem do zastosowania procedur wykorzystywanych podczas porodu indukowanego, np. masażu szyjki macicy czy poszerzenia szyjki macicy za pomocą tzw. balonika do porodu.

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu – jest to tzw. niewydolność szyjki macicy. Wtedy nasuwa się pytanie o donoszenie ciąży do terminu porodu, bo niewydolna szyjka macicy może spowodować przedwczesny poród. Tę przypadłość lekarz prowadzący może wykryć podczas comiesięcznej wizyty kontrolnej, często dzieje się tak podczas tzw. połówkowego USG. Jeśli tak się zdarzy, ciężarna najczęściej dostaje zalecenie leżenia i jeśli szyjka skraca się lub rozwiera zbyt dynamicznie, będzie miała założony szew szyjkowy lub pessar.

Rozwarcie szyjki macicy – objawy

O tym, że szyjka macicy rozwiera się do porodu, świadczą skurcze porodowe – pojawiają się coraz częściej, trwają coraz dłużej i są coraz bardziej dokuczliwe. To wyraźny sygnał do tego, że trzeba zbierać się do jazdy na porodówkę. Powinno to nastąpić, gdy kobieta stwierdzi, że regularne skurcze trwają już od 3 godzin.

Rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ciąży towarzyszą dodatkowe objawy – bóle brzucha, częste jego twardnienie, plamienie z pochwy lub wyciek wód płodowych. Jeśli do obliczonego terminu porodu jest jeszcze dużo czasu, koniecznie trzeba pilnie zgłosić się do ginekologa, gdyż objawy te mogą sugerować poród przedwczesny.

Przeczytaj także:

Poród naturalny po cesarskim cięciu
Fotolia
Poród
Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog
Poród naturalny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzony, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest np. to, jak dawno miało miejsce cesarskie cięcie oraz jaki był powód jego wykonania.

Poród naturalny po cesarskim cięciu, czyli tzw. VBAC (z ang. vaginal birth after cesarean ), choć nie jest możliwy absolutnie zawsze, w wielu przypadkach może dojść do skutku. Dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik twierdzi, że aby móc zdecydować o porodzie siłami natury po przebytej cesarce, trzeba dokładnie przeanalizować konkretny przypadek danej pacjentki.  Poród naturalny po cesarskim cięciu: ważne pytania – Zdarza się, że pacjentki pytają mnie, czy po cesarskim cięciu jest możliwy poród siłami natury – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. – Na to pytanie wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć, bo zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Ginekolog, aby zdecydować, czy kobieta, która miała kiedyś cesarskie cięcie , może kolejne dziecko rodzić siłami natury, musi wiedzieć, m.in.: Kiedy był ostatni poród poprzez cięcie cesarskie? Jaka była przyczyna cesarskiego cięcia?  – Przyczyny cesarskiego cięcia mogą być powtarzalne lub nie . Jeśli wskazaniem do cesarskiego cięcia były np. schorzenia ortopedyczne czy kardiologiczne pacjentki, to zakładamy, że istnieją one także w kolejnych ciążach – tłumaczy lekarz. – Z kolei niepowtarzalną przyczyną cesarskiego cięcia może być położenie miednicowe dziecka. Jeśli kolejne dziecko będzie ułożone główkowo, wtedy będziemy mogli rozmawiać o porodzie siłami natury.  Zobacz także: Jak dziecko układa się przed porodem? 5 pozycji Innym czynnikiem, który lekarz musi wziąć pod uwagę, jest wielkość dziecka . – Jeśli w poprzedniej ciąży kobieta miała problem z urodzeniem dziecka ważącego 3,5 kg, to przy następnym porodzie prawdopodobnie będzie podobna sytuacja – tłumaczy dr Malinowski.   Decyzja o porodzie naturalnym po cięciu cesarskim – Zwykle taką rozmowę pacjentka odbywa z...

Kobieta w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać? Jak ją badać?
Szyjka macicy w ciąży powinna być długa, twarda i zasklepiona. Jej wygląd zmienia się dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Miękka szyjka macicy w ciąży (a także otwarta lub krótka) może świadczyć o nieprawidłowościach, które należy skonsultować z lekarzem.

Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy. Łączy ona pochwę z macicą. Wyglądem może przypominać wąską, zgrubiałą rurkę. U kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy ma zwykle długość ok. 3-5 cm. Jej twardość i kształt zmieniają się w czasie trwania cyklu. A jak jest z szyjką macicy u kobiet w ciąży? Spis treści: Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży? Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży Miękka szyjka macicy – co oznacza Otwarta szyjka macicy w ciąży Długa szyjka macicy a poród Badanie szyjki macicy w ciąży. Czy samobadanie szyjki macicy w ciąży jest bezpieczne Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży? Szyjka macicy w ciąży wygląda trochę inaczej niż u kobiet, u których nie doszło do zapłodnienia. Główną różnicą jest to, że po zapłodnieniu szyjka macicy zostaje zasklepiona przez tzw. czop śluzowy, który składa się z różnych wydzielin kobiecego ciała. Czop śluzowy pełni ogromnie ważną funkcję w przebiegu całej ciąży. Chroni płód, a tym samym pomaga utrzymać ciążę. Nie jest to jedyna zmiana w wyglądzie szyjki macicy w ciąży. Szyjka macicy w trakcie trwania ciąży wydłuża się i jest znacznie twardsza niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Przez niemal cały okres ciąży pozostaje zamknięta (u kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy nigdy się całkowicie nie zamyka). Zmiany w wyglądzie szyjki macicy pojawiają się dopiero pod koniec ciąży. Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży Szyjka macicy we wczesnej ciąży jest twarda ,  długa, a jednocześnie szczelnie zamknięta. Naturalną zaporą jest utworzony z wydzieliny czop śluzowy. Dopiero pod koniec ciąży szyjka macicy często staje się bardziej rozpulchniona i krótsza. Tuż przed porodem wypada czop śluzowy i dochodzi do...

Nadżerka szyjki macicy
AdobeStock
Starania o dziecko
Nadżerka szyjki macicy: przyczyny, objawy i leczenie
Nadżerka szyjki macicy jest jednym z częstszych kobiecych schorzeń. Jest ubytkiem nabłonka szyjki macicy. Nie zawsze wymaga leczenia. Jakie objawy powinny niepokoić?

Nadżerka to zaczerwienienie błony śluzowej na pograniczu pochwy i szyjki macicy (przypomina intensywnie czerwoną plamkę). Nadżerka może pojawić się bez wyraźnej przyczyny albo w wyniku nieprawidłowego rozrostu tkanki, urazu (np. otarcia podczas stosunku), stanu zapalnego czy podrażnienia chemicznego (np. przez środki plemnikobójcze). Spis treści: Nadżerka szyjki macicy: przyczyny Nadżerka szyjki macicy: objawy Rodzaje nadżerki Nadżerka szyjki macicy: diagnozowanie Nadżerka szyjki macicy: leczenie Nadżerka w ciąży Nadżerka szyjki macicy: przyczyny Ubytek nabłonka szyjki macicy w postaci nadżerki może pojawić się na skutek: poronienia, urazu mechanicznego, np. podczas stosunku, stosowania wkładek domacicznych , stanu zapalnego pochwy i sromu, osłabienia szyjki macicy po porodzie, stosunków seksualnych z wieloma partnerami (większe ryzyko infekcji), wielu porodów, nowotworu macicy, drożdżycy, braku dostatecznej higieny. Nadżerka szyjki macicy: objawy Nie każda nadżerka wywołuje dolegliwości. Najczęściej nie daje żadnych objawów i wykrywa się ją przypadkiem, podczas wizyty u ginekologa. Dlatego warto chodzić do niego regularnie (raz na pół roku) na wizyty kontrolne. Niezwłocznie trzeba się wybrać do lekarza, jeśli występują: upławy , pieczenie, ból w podbrzuszu albo w okolicy krzyża, krwawienie lub plamienie po stosunku. Rodzaje nadżerki Nadżerka może być: prawdziwa : bywa pierwszym objawem raka szyjki macicy. Polega na zaniku nabłonka na skutek urazów mechanicznych, infekcji bakteryjnych lub używanych substancji chemicznych; rzekoma (erytroplakia) : najczęściej występujący rodzaj nadżerki. Jej przyczyną są zmiany nabłonkowe polegające na tym, że jeden typ nabłonka tworzy się w miejscu drugiego; w stanach przednowotworowych : pojawia się jako...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz