lekcja 5 poród.png
Lekcja 5

Skurcze przepowiadające a porodowe: jak je odróżnić i kiedy jechać do szpitala?

Skurcze przepowiadające różnią się od skurczów porodowych, jednak potrafią wystraszyć wiele przyszłych mam. Jeśli czujesz niekomfortowy ucisk, ale nie możesz nazwać go bólem – najprawdopodobniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa, a nie skurcze porodowe.
lek. med. Artur Kucharski
Konsultacja merytoryczna

Skurcze przepowiadające i porodowe mogą wydawać się podobne nawet doświadczonym mamom, które będą rodzić po raz kolejny. Skurcze przepowiadające nie oznaczają jednak początku porodu – czasem bywają one mylone ze skurczami porodowymi. To naturalne, że podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. O tym, czemu służą różne rodzaje skurczów – od skurczów Braxtona-Hicksa po skurcze porodowe – opowiada Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia.

Spis treści:

 1. Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?
 2. Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?
 3.  Czy skurcze przepowiadające bolą?
 4. Jak wyglądają skurcze porodowe?
 5. Czy skurcze porodowe bolą?
 6. Skurcze po porodzie
 7. Skurcze przepowiadające a poród

Tak zaczyna się poród - film

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Jak rozpoznać skurcze? Oto tabelka przedstawiająca podstawowe różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi: 

 

RODZAJ SKURCZU OBJAWY U CIĘŻARNEJ
Skurcze przepowiadające twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać
Skurcze porodowe silne bóle, przypominające miesiączkowe, ale dużo mocniejsze lub „rozlewający się”, promieniujący od okolic krzyża ból 

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Pierwsze skurcze macicy pojawią się zapewne już około 20. tygodnia ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje skurczów przepowiadających:

 • fale Alvareza – to te słabsze i częstsze skurcze, często wręcz słabo wyczuwalne;
 • skurcze przepowiadające – dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów porodowych nieregularne) to skurcze Braxtona-Hicksa (przyszłe mamy opisują je jako twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać). Ani jedne, ani drugie nie są jeszcze oznaką rozpoczynającego się porodu. To tylko sygnał, że twoja macica zabrała się do roboty.


Skurcze przepowiadające mogą pojawiać się bardzo często albo wcale (wiele kobiet w ogóle ich nie odczuwa). W przeciwieństwie do skurczów porodowych, skurcze przepowiadające nie są regularne a ich siła stopniowo ani nie wzrasta, ani nie maleje. Pojawiają się nagle. Zdaniem wielu kobiet przypominają one dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Kobieta może odczuwać ból w dole brzucha, krzyżu, kroczu, pachwinach i udach. Warto też wiedzieć jak wyglądają skurcze przepowiadające na KTG.

Czy skurcze przepowiadające bolą?

Skurcze przepowiadające są raczej bezbolesne. Wyczuwalne jest napięcie w okolicach brzucha i macicy, może być ono niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne. Jak wskazuje ekspert, skurcze przepowiadające przygotowują macicę na poród, są swego rodzaju „treningiem”.

„Żaden sportowiec nie pojedzie na olimpiadę bez intensywnego treningu. Macica także musi przygotować się na wysiłek, który ją czeka” – tłumaczy doktor Kucharski. „Dziecko rośnie, a więc włókna mięśniowe, z których jest zbudowana macica, rozciągają się z tygodnia na tydzień. Gdyby nie skurcze, byłyby coraz dłuższe i coraz słabsze. Dzięki takiemu treningowi zwiększają swoją objętość i stają się silne, podobnie jak bicepsy czy mięśnie łydek dbającego o formę zawodnika”.

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Zwykle 3-4 tygodnie przed porodem zaczyna się obniżać dno macicy. Skurcze, które temu towarzyszą, są nieregularne i możesz je odczuwać jako ciągnięcie albo pobolewanie w podbrzuszu. Tak powinno być i nie musisz się niczym martwić. Pod koniec tego okresu (zazwyczaj jest to mniej więcej 2 tygodnie przed porodem) twój brzuch wyraźnie się obniży i będzie ci łatwiej oddychać.

Pojawienie się regularnych skurczów oznacza, że rozpoczął się pierwszy okres porodu, który zakończy się pełnym rozwarciem szyjki macicy. Kobiety odczuwają te skurcze bardzo różnie:

 • jako silne bóle podbrzusza przypominające ból podczas miesiączki;
 • albo silny rozlewający się ból, który zaczyna się w okolicach kości krzyżowej.


Zawsze jednak w ich trakcie macica robi się twarda jak kamień. Początkowo skurcze występują naprawdę rzadko, np. co 20 minut, potem coraz częściej (pod koniec pierwszego okresu co 3-5 minut).

UWAGA! Gdy skurcze pojawiają się co 10 minut, musisz jechać do szpitala! W drugim okresie porodu (kończącym się przyjściem dziecka na świat) będziesz je czuć dużo częściej: już co 2-3 minuty.

Czy skurcze porodowe bolą?

Skurcze porodowe są bolesne, ale to właśnie one umożliwiają dziecku przyjście na świat.

„Macica kurczy się już nie tak jak wcześniej (czyli równomiernie). Na tym etapie najsilniejszy i najdłuższy skurcz obejmuje dno macicy, a jego siła skierowana jest w stronę szyjki, która dzięki temu skraca się i rozwiera – rozwarcie powiększa się średnio centymetr na godzinę, a u kobiet, które już wcześniej rodziły, znacznie szybciej” – informuje dr Kucharski.

„Z kolei w drugim okresie porodu dziecko wypychane jest na zewnątrz, w czym pomagają także skurcze wszystkich mięśni jamy brzusznej i przepony (tłocznia brzuszna). Kiedy czubek główki dziecka będzie już widoczny, położna każe przeć” – mówi dr Kucharski

Skurcze po porodzie

Gdy dziecko jest już na świecie, pojawiają się skurcze powodujące odklejenie się i urodzenie łożyska. Zapewne będziesz wtedy tak zmęczona i przejęta tym, co się wydarzyło, że w ogóle ich nie odczujesz. Przez kilka kolejnych dni możesz jednak odczuwać silne skurcze. Na początku będą dość częste i mocne, zwłaszcza podczas karmienia (wówczas wytwarza się oksytocyna, która je wywołuje). Mogę one trochę boleć, ale dzięki nim twoja macica wróci do rozmiarów sprzed ciąży. Po 2-3 tygodniach od porodu przestaniesz je w ogóle odczuwać.

Skurcze przepowiadające a poród

Jeśli skurcze ciążowe robią się podejrzanie regularne, np. pojawiają się co 20 minut, co 15 itd., musisz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli przypuszczalny termin porodu jest odległy – to może (choć nie musi) być objaw rozpoczynającego się przedwczesnego porodu.

Nie martw się na zapas – niektóre kobiety już od 20.-25. tygodnia ciąży często odczuwają skurcze, czasem nawet bolesne, a mimo to nie dochodzi u nich do rozwarcia szyjki macicy i przedwczesnego porodu. Sytuację musi ocenić jednak lekarz. Przyczyną przedwczesnych skurczów porodowych mogą być m.in. popularne infekcje lub zaburzenia elektrolitowe, dlatego konieczne będzie badanie krwi i moczu oraz zrobienie wymazu z szyjki macicy. Lekarz zrobi ci także dopochwowe USG, żeby ocenić długość szyjki macicy.

Zobacz też:

twardy brzuch przed porodem
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Twardy brzuch przed porodem: czy stawianie się brzucha to norma?
Twardy brzuch przed porodem to jeden ze zwiastunów, że rozwiązanie jest już blisko. Stawianie się brzucha nie powinno cię więc niepokoić. Jeśli jednak poza twardym brzuchem masz inne objawy, np. krwawienie z dróg rodnych lub ból pojawia się na początku ciąży - pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Twardy brzuch przed porodem lub uczucie określane jako twardnienie brzucha oznacza, że odczuwasz właśnie skurcze – przepowiadające albo porodowe. Brzuch robi się wtedy twardy jak piłka, pojawia się ból o różnym natężeniu i napięcie w podbrzuszu. Niżej wyjaśniamy, kiedy twardy brzuch w ciąży to tylko zwykły trening macicy, a kiedy rzeczywiście zaczyna się poród. Twardy brzuch przed porodem - najważniejsze informacje: Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardy brzuch pod koniec ciąży Objawy porodu - twardy brzuch Inne informacje o końcu ciąży:  Upławy i inne niepokojące objawy pod koniec ciąży Dolegliwości przed porodem Poród przedwczesny: przyczyny Poród po terminie Dieta pod koniec ciąży Badania w III trymestrze ciąży Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardnienie brzucha nie powinno cię niepokoić, jest to naturalny objaw przed porodem. Skurcze Braxtona-Hicksa (czyli skurcze przepowiadające) mogłaś odczuwać już po 20. tygodniu ciąży . Wcześniej pojawiały się rzadko i szybko ustępowały. W końcówce ciąży możesz odczuwać je częściej, bo po kilkutygodniowej rozgrzewce macica zabrała się do intensywnego treningu. Trwają mniej więcej pół minuty, ale zdarza się, że i nieco dłużej. Twardy brzuch pod koniec ciąży Brzuch robi się twardy (najpierw u góry, a potem skurcz przechodzi do dołu). Im bliżej porodu, tym bardziej dają się we znaki. Możesz je czuć nawet raz na pół godziny. Ale zawsze ustępują. Nie martw się nimi, bo nie oznaczają, że dziecko chce przyjść na świat przed czasem. Skurcze przepowiadające służą wytrenowaniu macicy, ale także stymulują pracę mięśni dziecka. Około 30. tygodnia ciąży skurcze, czyli twardnienie brzucha możesz odczuwać w reakcji na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce, np....

badania na porodówce
Adobe Stock
O porodzie
Poród – prawdziwe i fałszywe objawy oraz ważne badania na porodówce
Poród wywołuje u przyszłych mam wiele emocji. Odróżnienie fałszywych objawów porodu, takich jak np. skurcze przepowiadające, od prawdziwych bywa niełatwe, zwłaszcza w pierwszej ciąży. Wyjaśniamy, kiedy jechać do szpitala i jakich badań na porodówce należy się spodziewać.

To kiedy nastąpi poród, nigdy nie jest pewne, chyba że przyszła mama ma zaplanowane cesarskie cięcie, a nie poród naturalny, wówczas może znać dokładną datę, kiedy na pewno się on wydarzy. W przypadku porodu siłami natury jedynie 5 proc. kobiet rodzi w dniu wyznaczonym przez lekarza na początku ciąży. Nawet jeśli przyszła mama dokładnie zna datę ostatniej miesiączki i w ciąży jest często badana, rzadko udaje się idealnie obliczyć termin porodu. W końcu on jednak nadchodzi. Jak poznać, że to już i kiedy jechać do szpitala, a kiedy jeszcze spokojnie czekać w domu? Podpowiadamy wraz z ekspertem – położną Malwiną Sierzan. Spis treści: Fałszywe objawy porodu Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Objawy porodu Co cię czeka na izbie przyjęć, jeśli zacznie się poród? Jakie badania i zabiegi nastąpią przed urodzeniem dziecka? Co się dzieje po terminie porodu? Jak można przyspieszyć poród? Fałszywe objawy porodu Twój organizm zaczyna przygotowania do porodu kilka tygodni wcześniej. Niektóre z pierwszych sygnałów mogą cię zmylić, ale pamiętaj – to tylko trening. Sprawdź, co może dziać się z tobą w tym ostatnim okresie: Dno macicy obniża się już od 36. tygodnia ciąży – czujesz mniejszy ucisk na żołądek, za to większy na pęcherz. Częściej korzystasz z toalety, czasem popuszczasz, kaszląc lub się śmiejąc. Lekarz stwierdza rozwarcie na 1 palec podczas badania ginekologicznego (jeśli rodzisz po raz pierwszy) lub na 2 palce (gdy to kolejny poród) – spokojnie, jeszcze masz sporo czasu. Masz skurcze Braxtona Hicksa , czyli tzw. przepowiadające. Lekkie skurcze mogą pojawić się już około 20. tygodnia ciąży. W ostatnich tygodniach (około 38.) zaczynasz odczuwać takie skurcze trochę silniej. Mogą nawet sprawiać ci nieco bólu. Zazwyczaj...

kłucie w brzuchu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Kłucie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 3 najczęstsze przyczyny
Kłucie w brzuchu w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi i rozrastaniem się macicy. Jeżeli jednak towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych może być objawem przedwczesnego porodu lub odklejania się łożyska.

Ból brzucha w ciąży, określany także jako tępe lub ostre kłucie w brzuchu, to jedna z częstszych dolegliwości przyszłej mamy. Często wzbudza niepokój i pytanie, czy ciąża przebiega prawidłowo, skoro pojawia się ból. Przyczyna kłucia w brzuchu najczęściej jest naturalna i podyktowana rozwojem ciąży. Jeżeli jednak bólowi w podbrzuszu towarzyszą inne niepokojące objawy, może być sygnałem powikłań w jej przebiegu. Poznaj najczęstsze przyczyny kłującego bólu brzucha w ciąży. Kłucie w brzuchu w ciąży - przyczyny: rozrost macicy skurcze macicy niestrawność powikłania ciążowe odklejające się łożysko stan przedrzucawkowy infekcja układu moczowego kłucie w brzuchu w ciąży a ruchy dziecka sposoby łagodzenia bólu Kłucie w brzuchu w ciąży z powodu rozciągnięcia się macicy To najczęstsza, a zarazem najbardziej naturalna przyczyna tej dolegliwości ciążowej. Ciężarna kobieta może odczuwać: kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, ból, który pojawia się z jednej lub z obu stron brzucha. Wraz z rozwojem ciąży macica przyszłej mamy rośnie. Podtrzymujące ją więzadła obłe , ulegają rozciągnięciu i pogrubieniu. To kobieta może odczuwać jako kłucie w podbrzuszu. Dolegliwość może nasilać się przy zmianie pozycji, np. przy siadaniu, wstawaniu z łóżka lub podczas napięcia brzucha w trakcie kichania lub kaszlu. Gdy pojawi się kłucie najlepiej chwilę odpocząć, leżąc na boku lub w pozycji półsiedzącej. Przyczyną bólu w podbrzuszu może być również podwyższony poziom progesteronu we krwi, co wpływa na przekrwienie tkanek. Kłucie w brzuchu w ciąży spowodowane skurczami To druga najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych w podbrzuszu w trakcie trwania ciąży. Macica „trenuje" skurcze, które za kilka miesięcy odegrają kluczową...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj