Kilka chwil po narodzinach dziecka... Mama noworodka odpoczywa po cesarskim cięciu. Widać, że właśnie się budzi. Jest tak słaba, że nie może przytulić dziecka, wziąć je w ramiona. Położna wie, jak ważny jest dla nowo narodzonego dziecka dotyk "skóra do skóry". Przysuwa maleństwo do twarzy jego mamy – choć w ten sposób pozwala dziecku do niej się zbliżyć.

Reklama

Więź między dzieckiem a mamą

To, jak dziecko na to zareagowało, zaskoczyło wszystkich na sali porodowej – jest to dowód na niesamowitą więź między dzieckiem a mamą. Na filmie widać, jak dziecko wyciąga rączki do twarzy mamy. Robi to nawet wtedy, gdy położna próbuje zabrać malucha na rutynowe badania. Wzruszające jest to, że już kilkuminutowe dziecko zachowuje się tak, jakby dokładnie wiedziało, kto w jego życiu jest ważny.

Dlaczego kontakt "skóra do skóry" jest tak ważny

Kiedyś dziecko zaraz po porodzie było odbierane mamie, na szczęście od kilku lat obowiązuje prawo, które wręcz nakazuje kontakt dziecka z matką "skóra do skóry". W praktyce oznacza to, że mama może przytulić dziecko zaraz po jego narodzinach (zanim maleństwo zostanie zbadane, zmierzone i zważone). Często to wtedy maleństwo zostaje po raz pierwszy przystawione do piesi. Co daje dziecku (ale też mamie) taki kontakt "skóra do skóry"?

  • pod wpływem bliskości dziecka następuje wyrzut oksytocyny w organizmie mamy, hormonu, dzięki któremu macica się obkurcza i następuje poród łożyska
  • noworodek przejmuje bezpieczną dla niego florę bakteryjną swojej mamy
  • między dzieckiem a matką powstaje szczególna więź
  • dziecko przytulone natychmiast po narodzinach krócej i rzadziej płaczą
  • szybciej dostaje przeciwciała chroniące przed bakteriami, a które dostarczane są w pierwszym mleku, czyli siarze. Działają one jak szczepionka.

ZOBACZ TEŻ: Co się wydarzy, gdy przytuli się dziecko, czyli o potędze miłości i przytulania

Reklama

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama