1. Wanna na sali porodowej – ciepła kąpiel łagodzi napięcie, rozluźnia. Dzięki temu nie będziesz się bronić przed skurczami, szyjka macicy zacznie się szybciej rozwierać i poród potrwa krócej.
  2. Piłka na sali porodowej – może być okrągła lub w kształcie fasolki. Kiedy na niej usiądziesz, będziesz mogła szeroko rozstawić nogi, a wtedy miednica znajdzie się w najlepszej pozycji dla rodzącego się dziecka. Bujając się na piłce porodowej, ułatwisz mu przesuwanie się w dół.
  3. Worek sako na sali porodowej, czyli pufa wypełniona kulkami. Kiedy na niej usiądziesz okrakiem, opierając nogi o podłogę, pochyl się do przodu – przyniesiesz ulgę kręgosłupowi.
  4. Stołek porodowy – można na nim wygodnie usiąść, gdy wypiera się dziecko. Ale uwaga – jeśli będziesz zbyt długo parła w tej pozycji, istnieje ryzyko przekrwienia tkanek, a więc większego krwawienia podczas rodzenia dziecka oraz łożyska. Zmieniaj pozycję porodową.
  5. Drabinka na sali porodowej – pomoże i odciążyć kręgosłup i nogi. Podczas skurczu będziesz mogła się jej przytrzymywać lub opierać się o nią. W niektórych salach służą do tego także liny.
  6. Materac na sali porodowej – przyda się, gdy będziesz chciała przyjąć wygodną pozycję kolankowo-łokciową. W ten sposób odciążysz kręgosłup i bóle krzyża będą mniej uciążliwe.
  7. KTG I UDT na sali porodowej, czyli kardiotokograf oraz detektor tętna. Pozwalają sprawdzić pracę serca dziecka, KTG rejestruje dodatkowo także skurcze macicy.
Reklama

Zobacz film: Jak pomóc piersiom wrócić do formy sprzed ciąży i porodu?

Reklama

FILM: Prof. dr hab. n. med. Tomasz Niemiec podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas wyboru szpitala, aby możliwy był bezpieczny i komfortowy poród naturalny:

Reklama
Reklama
Reklama