Reklama

Skąd się wzięła określenie doula i co dokładnie oznacza?

– Słowo doula pochodzi z języka holenderskiego i znaczy – służąca. Określenie to wzięło się stąd, że dawniej rodzącej zawsze towarzyszyła służąca. Nie bez powodu przyjęło się także współcześnie, noszą je kobiety, które oferują przyszłym mamom podczas porodu pomoc.

Reklama

Jaka jest podstawowa cecha dobrej douli?

Myślę, że jest to pozytywne doświadczenie porodowe – doula musi lubić rodzenie, więcej – powinna być jego fanką. Nastawienie to zanika w naszym świecie, a jest niezwykle potrzebne, bo kobiety bardzo boją się narodzin, większość wolałaby mieć dzieci bez ich rodzenia (czytaj też: Jak boli poród?). Doula powinna mieć za sobą przynajmniej jedno doświadczenie porodowe – pozytywne, choć nie musi być ono idealne. Powinna też doceniać w każdej kobiecie moc rodzenia. Na pewno nie może przekazywać swojego lęku czy wątpić w to, że rodząca da sobie radę.

Kto może zostać doulą?

Doulą może być osoba z najbliższej rodziny – siostra, ciotka, mama, nawet babcia, a także przyjaciółka. Może być nią również kobieta spoza rodziny, która będzie wspierać i rozumieć przyszłą mamę w czasie porodu. Doula powinna być przygotowana do roli, jaką ma odgrywać.

Czytaj też: Z kim do porodu: z mężem, siostrą, przyjaciółką?

Kobiety z rodziny, które czasem towarzyszą mamie, nie zawsze są ekspertkami od rodzenia...

Wiedza o przebiegu porodu jest niezbędna. Doula powinna znać medyczny język, którym opisuje się poród, być zorientowana w postępowaniu położnych oraz lekarzy w szpitalu, rozumieć podejmowane przez nich decyzje. Dobrze, gdy jest obyta ze środowiskiem szpitalnym, ale nie musi wiedzieć wszystkiego, bo to nie ona podejmuje decyzje. Doula pomaga tylko kobiecie w ich zaakceptowaniu, szczególnie jeśli są trudne i zaskakujące.

W czym konkretnie doula może pomóc?

Od douli możemy oczekiwać umiejętności przydatnych podczas porodu, takich jak naturalne sposoby łagodzenia bólu, świadome oddychanie, aktywne pozycje porodowe. Mimo że to położna proponuje większość z tych technik, doświadczona doula jest potrzebna, by pomóc rodzącej w oddychaniu czy przyjmowaniu pozycji w czasie skurczów. Ważna jest także jej umiejętność emocjonalnego wspierania kobiety w kolejnych okresach porodu, w których przeżywa różne stany i emocje.

Polecamy: Zdarzają się ucieczki z sali porodowej - wywiad z położną

[CMS_PAGE_BREAK]

Czy doula pojawia się przy porodzie tylko zamiast partnera?

– Nie. Doula może także towarzyszyć rodzącej parze. Gdy uczestniczy w porodzie razem z mężem lub partnerem, ważne jest, aby dobrą, przyjacielską relację umiała nawiązać również z ojcem dziecka. Często on także potrzebuje jej mądrego wsparcia. Najlepiej, by oboje byli nastawieni na współpracę. Jeśli w zespół, jaki tworzą wszyscy, którzy wspierają kobietę, która rodzi, wkradnie się nuta rywalizacji, to doula powinna wycofać się z tej sytuacji.

Przyszła mama może się bać, że podczas porodu z obcą kobietą może się czuć oceniana i przez to skrępowana.

– Od douli możemy oczekiwać empatii i pełnej akceptacji – swoją postawą w relacji z przyszłą mamą doula wyraża całkowity brak oceny. Rodząca musi mieć pewność, że bez względu na to, jak potoczy się jej poród, doula będzie przy niej. „Jeśli poród cię rozczaruje, będę z tobą, jeśli będziesz zadowolona, będziemy zadowolone obie”, mogłaby powiedzieć doula. Kobiety, zapraszając doulę do porodu, zapewne instynktownie czują i wiedzą, że ta właśnie wybrana osoba godna jest zaufania, bo ma w sobie empatię zamiast oceny.

Czytaj też: Jak przebiega poród?

Możemy sobie wyobrazić, że doula to taka osoba, która wszystkim pokieruje, wszystko zorganizuje...

– Raczej nie – rolą douli jest służenie, czyli pokora. Doula musi dobrze rozumieć, że nie ona jest podczas porodu najważniejsza, lecz w najlepszym tego słowa rozumieniu służy kobiecie i jej rodzącemu się dziecku. Im bardziej jest przezroczysta, niewidoczna, tym skuteczniejsza jest jej pomoc i większa wdzięczność rodziców po porodzie. Intuicja podpowie jej, kiedy powinna włączyć się aktywnie do działania, a kiedy spokojnie pozostać z boku.

Gdzie ją znaleźć

Jeśli chciałabyś rodzić z doulą, informacji o osobach, które się tym zajmują, możesz szukać m.in.: na forach internetowych, w szkołach rodzenia, wśród znajomych. Doulami często zostają położne albo specjalistki od chustonoszenia. Ich udział w porodzie kosztuje średnio 350–600 zł.

Reklama

Sprawdź też: Poród w wodzie - czy warto?

Reklama
Reklama
Reklama