Najlepiej, by rodzące się dziecko skierowane było główką w dół, tyłem głowy nieco w stronę brzucha mamy. Tę pozycję lekarze nazywają ułożeniem przednim. Jest wręcz idealna, bo dziecko dokładnie „pasuje” do krzywizny miednicy i łatwiej przesuwa się w dół. Czasami jednak malec przyjmuje pozycję znacznie mniej korzystną dla przebiegu porodu. Zrób zatem wszystko, aby tego uniknąć.

Reklama

Rada pierwsza: w ciąży prawidłowo siadaj

Na pozycję dziecka w macicy ogromny wpływ ma twoja aktywność. Kanapowy styl życia nie sprzyja prawidłowemu ułożeniu maleństwa. Kiedy zapadasz się w wygodnym fotelu, twoje pośladki znajdują się poniżej linii kolan. To prowadzi do zamknięcia wejścia miednicy i utrudnia obniżenie się główki dziecka w miednicy kostnej. Czytając gazetę, książkę albo plotkując z koleżankami przy kawiarnianym stoliku, pomóż maleństwu przyjąć właściwą pozycję, siadając okrakiem na krześle, przodem do oparcia. Poza tym, dużo się ruszaj – bezpieczne sporty w ciąży doskonale wpływają również na przebieg porodu.

Rada druga: popraw elastyczność miednicy przed porodem

Twoja miednica kostna to tunel, przez który dziecko przechodzi na świat. Nie jest sztywnym i statycznym narządem. W czasie ciąży twój organizm wydziela hormony, które powodują rozluźnienie jej więzadeł, przyczyniając się do zwiększenia ruchomości stawów. Aby zwiększyć naturalną elastyczność miednicy (w czasie porodu łatwiej dostosuje swój kształt do główki dziecka), jeszcze podczas ciąży wykonuj proste ćwiczenia:

  • siad rozporowy (ze złączonymi stopami, kolana na boki). To rozluźnia stawy biodrowe, okolicę pachwin, stawy kolanowe i skokowe. Zwiększa przekątną miednicy. Rozluźnia też jej przeponę, poprawiając ogólne ukrwienie. Ćwicz tak codziennie – w tej pozycji siadaj przed telewizorem lub czytaj.
  • siad w rozkroku (nogi są szeroko rozsunięte na boki, plecy wyprostowane). Miednica poszerza się, rozciągają się mięśnie tylnej powierzchni nóg, rozluźnia się przepona miednicy. Ćwiczenie poprawia stabilizację dolnego odcinka kręgosłupa, co sprzyja jego rozluźnieniu.

Zobacz też: Ból pachwin w ciąży

Rada trzecia: w ciąży często ćwicz w klęku podpartym

Często przyjmuj pozycję na czworaka (najlepiej codziennie, przez co najmniej 10 minut). Wówczas dziecko czuje się jak w hamaku. Ćwicząc, pochyl się do przodu, żeby zlikwidować opór mięśni brzucha, i kołysz miednicą.

Zobacz także

Rada czwarta: przez całą ciążę chodź na basen

Jak najczęściej pływaj stylami, w których brzuch skierowany jest w dół – polecamy żabkę. Ćwiczenia w ciąży w wodzie pomogą ci również uniknąć nacięcia krocza!

Rada piąta: odpoczywaj na lewym boku

W ciągu dnia znajdź czas na to, by:

  • zrelaksować się,
  • pooddychać przeponą,
  • pomyśleć o dziecku, które jest w tobie

Leżenie na lewym boku sprawi, że twoje całe ciało i maleństwo będą lepiej dotlenione. Zdecydowane unikaj leżenia na plecach!

Rada szósta: kup specjalny klęcznik - stołeczek ciążowy

Jeśli większość dnia spędzasz w pracy – siedzisz za biurkiem lub przed komputerem – zainwestuj w specjalny stołeczek ciążowy.

Rada siódma: przez całą ciążę oddychaj przeponą

Zrelaksowane i dotlenione mięśnie są zdecydowanie bardziej podatne na rozciąganie. To zaś bardzo ułatwia dziecku przyjęcie właściwej pozycji, a potem przeciśnięcie się przez kanał rodny.

Bardzo trudno jest wygospodarować w ciągu dnia czas na ćwiczenia. Jeśli ci się to nie udaje, zwróć uwagę na kilka rzeczy:
1. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę. To pogarsza krążenie. Poza tym gdy siadasz w tej pozycji, dziecku trudniej właściwie ustawić główkę w Twojej miednicy.
2. Unikaj jak ognia miękkich kanap i foteli, w których się zapadasz. Staraj się siadać tak, by kolana nie były wyżej niż biodra. Bardzo o to dbaj, bo dzięki temu mniej będą ci dokuczać również bóle kręgosłupa.
3. W aucie połóż na siedzeniu poduszeczkę. Będziesz wtedy siedzieć we właściwej pozycji.

Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna; współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie, prowadzi szkołę rodzenia „Narodziny...”

Reklama

Jak i kiedy może ćwiczyć kobieta w ciąży? film

Reklama
Reklama
Reklama