Tokofobia jest bardzo silnym strachem przed porodem, który ma podłoże psychiczne i bywa wręcz paraliżujący. Tokofobia objawia się także fizycznie, np. wymiotami, skokami ciśnienia lub przyspieszoną akcją serca. Zaświadczenie od psychiatry o tokofobii jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Kobiecie może pomóc też odpowiednie leczenie w postaci psychoterapii.

Reklama

Wskazanie do cesarskiego cięcia od psychiatry

Cesarskie cięcie wykonuje się z powodu różnych wskazań medycznych, nie należy do nich jednak tokofobia.

W Polsce tokofobia oficjalnie nie jest wskazaniem do wykonania cesarki, w przeciwieństwie do np. Niemiec. Jeśli jednak przyszła mama przedstawi zaświadczenie od psychiatry o tokofobii i zaleceniach do wykonania cesarskiego cięcia – powinno zostać ono uwzględnione. Bez takiego zaświadczenia sama informacja o cierpieniu na tokofobię nie będzie traktowana jako wskazanie do cesarki.

Tokofobia – zaświadczenie do cesarskiego cięcia

Silny stres może doprowadzić do braku współpracy między rodzącą a personelem medycznym w trakcie porodu naturalnego. Skutkiem tego będą trudności w przyjściu dziecka na świat. Po stwierdzeniu tokofobii przyszła mama może otrzymać zaświadczenie, które da możliwość wykonania cesarskiego cięcia.

Zaświadczenie do cesarskiego cięcia wystawia lekarz psychiatra. Takie zaświadczenie od psychiatry zawiera wskazania do wykonania cesarki – jest w nim uwzględniona informacja, że ze względu na stan zdrowia pacjentki wymagane jest przeprowadzenie porodu właśnie w takiej formie.

Zobacz także

Zaświadczenie o tokofobii i co dalej?

Tokofobię powinno się odpowiednio leczyć. Kobieta, która mówi lekarzowi, że boi się porodu, nie powinna otrzymywać od razu propozycji wykonania cesarskiego cięcia, ale nie może być także zbywana, a jej strach lekceważony.

Kobieta powinna skorzystać z psychoterapii, uzupełnianej konsultacją psychiatryczną. Jeśli u ciężarnej zostanie zdiagnozowana tokofobia przez psychiatrę – powinien zająć się nią zespół, na który składa się: psychiatra, psycholog, położna i położnik prowadzący ciążę.

Tokofobia może również uniemożliwić zajście w ciążę – kobieta obawia się tego, a jednocześnie pragnie dziecka. Jeśli zgłosi się do specjalisty przed zajściem w ciążę – jest wtedy możliwość pracy nad jej lękiem, czego skutkiem może być zmniejszenie go i poczęcie potomstwa.

Łagodna forma strachu przed porodem dotyka nawet 80 procent kobiet. U 14 procent przyszłych mam strach jest jednak bardzo silny, a u 2 procent wręcz ekstremalny.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama