Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tokofobia - zaświadczenie
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Tokofobia – zaświadczenie do cesarskiego cięcia

Zaświadczenie o tokofobii od psychiatry jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Lęk związany z porodem, który towarzyszy przyszłym mamom jest zjawiskiem naturalnym. Z tokofobią mamy do czynienia, gdy lęk staje się patologiczny. W takiej właśnie sytuacji kobieta dostaje wskazanie do cesarskiego cięcia od psychiatry.

Tokofobia jest bardzo silnym strachem przed porodem, który ma podłoże psychiczne i bywa wręcz paraliżujący. Tokofobia objawia się także fizycznie, np. wymiotami, skokami ciśnienia lub przyspieszoną akcją serca. Zaświadczenie od psychiatry o tokofobii jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Kobiecie może pomóc też odpowiednie leczenie w postaci psychoterapii. 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Wskazanie do cesarskiego cięcia od psychiatry

Cesarskie cięcie wykonuje się z powodu różnych wskazań medycznych, nie należy do nich jednak tokofobia.

W Polsce tokofobia oficjalnie nie jest wskazaniem do wykonania cesarki, w przeciwieństwie do np. Niemiec. Jeśli jednak przyszła mama przedstawi zaświadczenie od psychiatry o tokofobii i zaleceniach do wykonania cesarskiego cięcia – powinno zostać ono uwzględnione. Bez takiego zaświadczenia sama informacja o cierpieniu na tokofobię nie będzie traktowana jako wskazanie do cesarki. 

Tokofobia – zaświadczenie do cesarskiego cięcia

Silny stres może doprowadzić do braku współpracy między rodzącą a personelem medycznym w trakcie porodu naturalnego. Skutkiem tego będą trudności w przyjściu dziecka na świat. Po stwierdzeniu tokofobii przyszła mama może otrzymać zaświadczenie, które da możliwość wykonania cesarskiego cięcia.

Zaświadczenie do cesarskiego cięcia wystawia lekarz psychiatra. Takie zaświadczenie od psychiatry zawiera wskazania do wykonania cesarki – jest w nim uwzględniona informacja, że ze względu na stan zdrowia pacjentki wymagane jest przeprowadzenie porodu właśnie w takiej formie.

Zaświadczenie o tokofobii i co dalej?

Tokofobię powinno się odpowiednio leczyć. Kobieta, która mówi lekarzowi, że boi się porodu, nie powinna otrzymywać od razu propozycji wykonania cesarskiego cięcia, ale nie może być także zbywana, a jej strach lekceważony.

Kobieta powinna skorzystać z psychoterapii, uzupełnianej konsultacją psychiatryczną. Jeśli u ciężarnej zostanie zdiagnozowana tokofobia przez psychiatrę – powinien zająć się nią zespół, na który składa się: psychiatra, psycholog, położna i położnik prowadzący ciążę.

Tokofobia może również uniemożliwić zajście w ciążę – kobieta obawia się tego, a jednocześnie pragnie dziecka. Jeśli zgłosi się do specjalisty przed zajściem w ciążę – jest wtedy możliwość pracy nad jej lękiem, czego skutkiem może być zmniejszenie go i poczęcie potomstwa.

Łagodna forma strachu przed porodem dotyka nawet 80 procent kobiet. U 14 procent przyszłych mam strach jest jednak bardzo silny, a u 2 procent wręcz ekstremalny.

Zobacz także:

powody cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Poród
Cesarskie cięcie to czasem sprawa życia i śmierci! „Zaczęłam krwawić, wcisnął mi nogi pod żebra”
Choć cesarskie cięcie często jawi się jako wygodne rozwiązanie dla leniwych kobiet, tak naprawdę to poważna operacja, o której nierzadko lekarze decydują, by ratować życie matki i dziecka. O tym, jak dramatyczne sceny rozgrywają się na porodówkach, świadczą historie naszych czytelniczek.

Nieprzychylne opinie o mamach, które rodziły przez cesarskie cięcie, zawsze wywołują bunt i oburzenie. Ocenianie ich jako „księżniczek”, które za nic mają zdrowie dziecka, bo patrzą jedynie na własną wygodę, jest zwyczajnie niesprawiedliwe. Oczywiście nie brakuje kobiet, które wybrały cesarkę na życzenie ze strachu przed bólem (co również trzeba uszanować). Gdy jednak zapytałyśmy nasze czytelniczki, z jakich powodów nie rodziły naturalnie, potwierdziły, że cesarka często ratuje życie! Cesarskie cięcie to nie pójście na łatwiznę! Wskazania do cesarskiego cięcia są zwykle poważne: operację robi się np. z powodu zaburzeń tętna płodu, zakażenia wewnątrzmacicznego, nieprawidłowego postępu porodu lub niewłaściwego ułożenia dziecka. Powodem może być też nagły krwotok czy zbyt duża waga dziecka, ale również tokofobia , czyli paniczny lęk przed porodem. Gdy zapytałyśmy o przyczyny, dla których urodziłyście przez cesarkę, zasypałyście nas komentarzami. Większość waszych historii pokazuje, że cesarskie cięcie to zdecydowanie nie jest pójście na łatwiznę! „U mnie przed cc dziecko ważyło wg badania – 4300 g, a już w trakcie cc – niespodzianka. Syn miał 5190 g”. Okazuje się, że waga dziecka może zaskoczyć... nawet lekarzy!  „1 cc – rozerwany worek owodniowy. 2 cc – syn nie obrócił się i wcisnął mi nogi pod zebra. 3 cc – zaczęłam krwawić”. Cesarskie cięcie to czasem jedyne wyjście. „1 cc – wrodzona wada serca u dziecka, 2 sn, 3 cc – tokofobia po sn, podejrzenie cholestazy”. Jak widać, każdy poród jest inny. „Miałam 2 cc i oba po odklejeniu łożyska. Pierwsze z silnymi krwotokami, drugie już z mniejszym. Oba porody stwarzały ryzyko dla mnie i dla dzieci”. I właśnie dlatego nie wolno pochopnie oceniać...

Połóg po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Połóg
Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?
Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.

Połóg po cesarskim cięciu może być dłuższy i nieco cięższy niż połóg po porodzie naturalnym. Twoje samopoczucie będzie zależało przede wszystkim od rodzaju znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji, oraz od tego, jak szybko będzie goić się rana. Mamy po cesarce spędzają w szpitalu najczęściej ok. 3 dni – o ile nie ma żadnych komplikacji. A co potem? Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce. Spis treści: Jak wygląda połóg po c esarce? Ile trwa połóg po cesarskim cięciu? Połóg po cesarce – czy można się ruszać? Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić? Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie Blizna po cesarce Karmienie piersią po cesarskim cięciu Jak wygląda połóg po cesarce? Połóg to okres regeneracji organizmu po wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród – niezależnie od tego, czy odbył się on naturalnie, czy przez cesarskie cięcie . Najczęściej towarzyszą mu silne uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza wynikające z kurczenia się macicy. Drogi rodne oczyszczają się też wtedy z resztek śluzu oraz błon, które składały się na łożysko. Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest cięższy niż po porodzie naturalnym, trwa dłużej, wymaga więcej odpoczynku oraz dbałości o gojącą się bliznę po zabiegu, ale poza dolegliwościami pooperacyjnymi same objawy połogu po cesarce nie odbiegają od połogu po porodzie drogami natury. Objawy, które mogą ci towarzyszyć, zależne są również od rodzaju znieczulenia przy zabiegu. Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, po cesarce możesz czuć: silny ból głowy, ból pleców, drętwienie nóg. Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię: nudności i wymioty, ból głowy i gardła, będziesz też mocno osłabiona. W połogu po...

Ile można mieć cesarek?
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Ile razy można mieć cesarskie cięcie? Liczba cesarek to sprawa indywidualna
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile razy można mieć cesarskie cięcie. Lekarze apelują jednak o trzymanie się pewnej zasady – w przeciwnym razie ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu znacznie wzrasta.

Aż 40 procent polskich dzieci przychodzi na świat dzięki cesarskiemu cięciu . Z roku na rok zabieg ten staje się coraz bardziej popularny. Kobiety stosują go nie tylko z konieczności, ale często wybierają go same. Niezależnie jednak od tego, czy mowa o planowanym cesarskim cięciu , czy cesarskim cięciu na życzenie , ważne, żeby wiedzieć, z czym wiąże się zabieg. Ewentualne powikłania po zabiegu mogą być bardzo dotkliwe. Z konsekwencjami takiej decyzji można mierzyć się później przez resztę życia. Ile można mieć cesarek? To, ile razy kobieta może mieć cesarkę, jest kwestią indywidualną. Decyzję o przeprowadzeniu kolejnego cesarskiego cięcia zawsze podejmuje lekarz po rozmowie z pacjentką i zapoznaniu się z jej historią medyczną. Na podstawie ogólnego stanu zdrowia kobiety, historii ewentualnych powikłań i wskazań do przeprowadzenia zabiegu lekarz decyduje, czy ciężarna powinna poddać się cesarskiemu cięciu, czy możliwy jest poród naturalny. Poród siłami natury po cesarskim cięciu (z angielskiego VBAC – Vaginal Birth After Cesarean Section ) jest porodem podwyższonego ryzyka. Wśród czynników zmniejszających szanse na udany poród naturalny wymienia się m.in. niewielki odstęp od poprzedniego cesarskiego cięcia (mniej niż rok), ciążę mnogą, pęknięcie macicy lub krocza III albo IV stopnia, powtarzające się wskazania do cesarskiego cięcia czy więcej niż jedną przebytą cesarkę w przeszłości. Decyzję o tym, czy poród siłami po cesarce będzie możliwy, podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu. Ile można mieć cesarskich cięć? Opinia lekarza  Dr n. med. Renata Jaczyńska przyznała, że odpowiedź pytanie, ile można mieć cesarek, nie jest oczywista. Sprawa jest bowiem mocno indywidualna. Istnieje jednak pewna zasada, której bezwzględnie należy się trzymać.  „ Nie określono, ile można mieć cesarek. Trzeba...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz