Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ile trwa cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie

Ile trwa cesarskie cięcie? Sprawdź, co wpływa na czas trwania cesarki

To, jak długo trwa cesarskie cięcie, zależy od konkretnej sytuacji oraz stanu przyszłej mamy i dziecka. Lekarze zawsze jednak starają się zminimalizować czas operacji.

Cesarskie cięcie to operacja, która zwykle trwa ok. pół godziny, a dziecko rodzi się już po kilku minutach od nacięcia powłok jamy brzusznej. Same przygotowania do zabiegu trwają jednak dłużej. To, ile czasu ciężarna spędzi na sali operacyjnej, zależy również od tego, czy podczas porodu nie wystąpią powikłania oraz od kilku innych czynników.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Ile trwa cesarka? Co na to wpływa?

Czas trwania cesarskiego cięcia jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj lekarze wyjmują dziecko z jamy macicy już po 3-5 minutach od znieczulenia kobiety i nacięcia skóry, a cały pobyt na sali operacyjnej trwa około 30-40 minut. Mówimy tu jednak o sytuacji, w której wszystko idzie zgodnie z planem i nie ma żadnych komplikacji. Wtedy lekarze zawsze starają się minimalizować czas zabiegu.

Czas trwania operacji może się jednak skrócić lub wydłużyć w zależności od wskazań do wykonania cięcia cesarskiego. Cesarka trwa krócej w momencie, gdy operacja jest pilna lub nagła (z powodu zagrożenia życiu dziecka lub matki) i nieco dłużej w przypadku planowanej cesarki.

Kiedy czas trwania cesarki może się wydłużyć?

  • Jeśli ciężarna już wcześniej miała przeprowadzane cięcie cesarskie.
  • Kobieta miała w przeszłości wykonywany zabieg w obrębie jamy brzusznej lub miednicy – obecność zrostów po przebytych wcześniej operacjach utrudnia szybkie przeprowadzenie zabiegu.
  • Na czas trwania cesarki ma również wpływ rodzaj znieczulenia. Znieczulenie ogólne jest szybsze do wykonania niż np. podpajęczynówkowe, które wymaga większej koncentracji u specjalisty.

Powikłania a czas trwania cesarskiego cięcia

Powikłania po cesarskim cięciu, takie jak pęknięcia macicy czy uszkodzenia pęcherza moczowego lub moczowodów, również mogą wydłużyć czas trwania zabiegów. W przypadku wystąpienia komplikacji niezbędne jest wykonanie dodatkowych zespoleń lub założenie szwów (w związku z czym wydłuża się czas zabiegu). Jeśli podczas cesarki wystąpi krwotok, lekarz będzie musiał go zatamować (co też będzie wymagało dodatkowej pracy i czasu).

Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo twoje i twojego dziecka, nie czas zabiegu. Przy znieczuleniu miejscowym nie tracisz świadomości i możesz zobaczyć dziecko tuż po zakończonej operacji, a po mniej więcej dwóch godzinach będziesz mogła przytulić maluszka i go nakarmić. Znieczulenie ogólne stosuje się w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowej operacji.

Zobacz też:

Decyzję o cesarskim cięciu zawsze podejmuje lekarz
Fotolia
Cesarskie cięcie
Cesarskie narodziny: planowane czy w ostatniej chwili?
Kiedy cesarskie cięcie jest planowane, a kiedy decyzja o nim zapada w ostatniej chwili? Jak się przygotować do jednej i drugiej operacji? Ile dni zostaniesz w szpitalu? Odpowiadamy.

Nie obawiaj się, że po cesarce nie będziesz mogła karmić piersią. W Twoich piersiach pojawi się mleko, choć nie tak szybko jak po porodzie naturalnym. Bądź cierpliwa. Jedne przyszłe mamy już na początku ciąży wiedzą, że zakończy się ona cesarskim cięciem. Inne dowiadują się o tym kilka dni lub godzin przed narodzinami dziecka. Zdarza się też, że decyzja o tym zapada dopiero w czasie porodu. Zawsze jednak podejmuje ją lekarz. Zawsze gdy poród drogami natury nie jest możliwy i zagraża zdrowiu (i życiu) dziecka albo matki. Będzie poród przez cesarskie cięcie Kiedy jest zaplanowana, a kiedy decyzję o niej podejmuje się w ostatniej chwili? Cesarskie cięcie planowane Gdy przyszła mama ma wadę serca lub istnieje ryzyko, że w czasie wysiłku odklei się jej siatkówka, gdy ma zbyt wąską miednicę, zmiany chorobowe w kanale rodnym lub gdy wysokie ciśnienie grozi jej atakiem rzucawki. Inne przyczyny to łożysko przodujące, nieprawidłowe położenie dziecka, tzn. miednicowe albo poprzeczne. Cesarskie cięcie n agłe. Jeśli w czasie porodu praca małego serca jest zaburzona, przedwcześnie odklei się łożysko, wypadnie pępowina, nie ma postępu porodu lub grozi ci infekcja wewnątrzmaciczna. ZOBACZ TEŻ: czy tata może być przy cesarskim cięciu Kiedy zgłosić się do szpitala na cesarskie cięcie Kiedy operacja jest planowana, nie musisz leżeć w szpitalu. Wystarczy, że zjawisz się w wyznaczonym dniu lub dzień wcześniej (ostatni posiłek to niewielka kolacja). Co cię czeka? Golenie miejsca nacięcia skóry Założenie cewnika do pęcherza Założenie wenflonu do żyły Znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe – dzięki temu nie będziesz czuła bólu w dolnej części ciała, ale zachowasz czucie w górnej (sprawdź: wszystko o znieczuleniu przy cesarskim cięciu ). Gdy decyzja o operacji jest nagła, wszystko przebiega w...

mama, tata, szpital, przed porodem, kwiaty
Przygotowania do porodu
Porodowe ABC – poznaj je!
Porodu – tak jak oddychania – nie trzeba się uczyć. Warto jednak o narodzinach dziecka dowiedzieć się jak najwięcej. Poznaj nasze porodowe abecadło.

Boisz się, jak to będzie, gdy zaczniesz rodzić? Na pewno wcale nie do końca tak, jak to sobie wyobrażasz albo jak słyszałaś. Aby przezwyciężyć strach, po prostu sprawdź, co dzieje się tuż przed narodzinami dziecka, w ich trakcie i po nich. Koniecznie poznaj porodowe abecadło. A jak Apgar Taką nazwę nosi badanie przeprowadzane w pierwszych minutach życia dziecka. Lekarz ocenia kolor skóry maluszka, prawidłowy puls , oddech, napięcie mięśni kończyn i umiejętność reagowania na bodźce. Za każdą z tych pięciu cech noworodek dostaje od 0 do 2 punktów. Jeśli otrzyma od 8 do 10 punktów, to znaczy, że urodził się w dobrym stanie. B jak ból podczas porodu Aby skutecznie z nim walczyć podczas akcji porodowej, wypróbuj ciepłe okłady na dolną część pleców, kąpiel w ciepłej wodzie albo masaż (ciepło płynące z dłoni ukochanej osoby rozluźnia mięśnie i łagodzi ból). Podczas bolesnych skurczów nie wstrzymuj oddechu (często robimy to odruchowo), ale oddychaj głęboko, regularnie. Pamiętaj: wdech przez nos, wydech przez usta. Kiedy do płuc trafia więcej tlenu, znika napięcie mięśni, a wtedy ból staje się znośniejszy. C jak cięcie cesarskie Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie np. łożysko przodujące, odklejenie się łożyska, opryszczkę narządów płciowych lub wypadnięcie pępowiny, prawdopodobnie poród zakończy się cięciem (czytaj też na str. 10). Operacja (w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym) polega na nacięciu ściany macicy i wydobyciu dziecka. Przy znieczuleniu miejscowym kobieta nie traci świadomości i może tuż po zakończonej operacji zobaczyć swoje maleństwo, a za kilka godzin przytulić je i nakarmić. D jak dokumenty Będziesz musiała okazać je na izbie przyjęć. Oto co trzeba zabrać: dowód osobisty legitymację ubezpieczeniową (aktualną, podbitą miesiąc wcześniej); kartę ciąży; wyniki badań (grupa krwi i Rh, WR,...

Poród naturalny a cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Poród naturalny a cesarskie cięcie – wady i zalety obu rozwiązań
Poród naturalny i cesarskie cięcie bardzo się różnią, choć ich finał jest ten sam – narodziny dziecka. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Od tego właśnie, jaką perspektywę przyjmujemy – mamy czy dziecka – zależy odpowiedź na pytanie, który poród może się okazać lepszy.

Niezależnie od tego, czy cesarka wydaje ci się gorsza od porodu naturalnego czy też odwrotnie – to poród naturalny budzi twój lęk, to nie ty powinnaś decydować o sposobie rozwiązania ciąży, ale względy medyczne. Na ich podstawie lekarz, kierując się dobrem dziecka i jego mamy, powinien podjąć decyzję, w jaki sposób dziecko przyjedzie na świat.  Poród naturalny a cesarskie cięcie Oba rodzaje porodów mają tę niewątpliwą zaletę, że kończą się przyjściem dziecka na świat. Postęp medycyny sprawił, że dzięki cesarskiemu cięciu mamami mogą zostać również kobiety, które nie miałyby szans na normalny poród.  Fakt, że coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć, świadczy o postępie medycyny, ale także o niepokojącym lekarzy zjawisku wykonywania cesarskich cięć na życzenie. Tymczasem moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o obu rodzajach porodów.   Cesarskie cięcie to operacja – chociaż potocznie mówi się o niej „cesarka” i nazywa się ją zdrobniale „zabiegiem”, nie trzeba zapominać, że to wciąż poważna ingerencja w organizm kobiety, która wiąże się z ryzykiem powikłań i komplikacji. Przecięte zostają powłoki brzuszne i macica. Podczas każdej operacji istnieje ryzyko krwotoku, a po niej – rozwinięcia się choroby zatorowo-zakrzepowej lub niedrożności jelit. Czasem po cesarce trzeba zostać dłużej w szpitalu. Kobiety, które obawiają się, że po porodzie naturalnym będą miały kłopot z nietrzymaniem moczu, powinny pamiętać, że poród operacyjny również może nieść ryzyko uszkodzenia pęcherza.   Poród naturalny, a dokładnie przejście...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz