płód, dziecko
fotolia
Przebieg ciąży

10 niezwykłych rzeczy, które robi dziecko w brzuchu mamy

Nie uwierzysz, ilu ciekawych rzeczy uczą się dzieci w ciągu 9 miesięcy.

To, że dziecko w brzuchu rośnie, rozwija się i porusza, nie jest niczym zaskakującym. Jednak maluch w oczekiwaniu na przyjście na świat robi znacznie więcej! Oto 10 ważnych rzeczy, które zrobi twoje dziecko, zanim się urodzi.

10. Będzie "nocnym markiem". Maluchy w brzuszkach najlepiej zasypiają przy delikatnym kołysaniu wywołanym twoim chodzeniem. Kiedy przychodzi czas twojego odpoczynku, ich aktywność wzrasta.

9. Oddycha. Mimo że dziecko oddycha przez pępowinę i prawdziwy oddech złapie po przyjściu na świat, mięśnie klatki piersiowej rozwijają się i na przełomie 4. i 5. miesiąca pojawiają się zauważalne ruchy klatki piersiowej (imitujące oddech mamy)!

8. Czuje zapachy. Płód poznaje nie tylko smaki, ale i zapachy. Kiedy jesz potrawę o bardzo intensywnym zapachu, np. z czosnkiem, twoje dziecko odczuwa jej smak i zapach.

7. Trzęsie się ze śmiechu. Kiedy się śmiejesz, dziecko podskakuje jak na trampolinie. Śmiej się jak najwięcej, by i twoje dziecko w brzuchu się uśmiechało.

6. Można je przestraszyć. Dziecko łatwo przestraszyć np. gdy jego mama kichnie.

5. Widzi. Od 33. tygodnia ciąży, źrenice nienarodzonego dziecka zwężają się i rozszerzają, maluch zaczyna rozróżniać zmiany natężenia światła. Płód reaguje ruchem na silne światło skierowane na brzuch mamy. 

4. Ziewa. Dziecko w brzuchu mamy potrafi ziewać i robi to znacznie częściej niż po przyjściu na świat.

3. Denerwuje się. Badania potwierdziły, że płody kobiet, które oglądały sceny filmowe wywołujące silne emocje (np. horrory), po 20 minutach zaczynały intensywnie kopać, a ich tętno gwałtownie rosło. Najprawdopodobniej na dziecko oddziałują hormony stresu przenikające przez łożysko.

2. Śni. Od ok. 23 tygodnia ciąży, zaobserwowano płodów występowanie fazy REM, która świadczy o pojawianiu się marzeń sennych. 

1. Odczuwa ból. Moment, w którym płód zaczyna odczuwać ból, jest kwestią sporną naukowców. Według brytyjskich badań (opublikowanych w "The Independent") dzieje się to od 24 tygodnia ciąży. 

A tobie udało się zaobserwować coś ciekawego na USG? Może twój maluch ssał kciuk? Napisz w komentarzu.
 

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

5 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży
Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?
Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.

Intensywny rozwój dziecka w łonie mamy nie przestaje zadziwiać. Od dwóch komórek do człowieka, który już w pięć miesięcy po poczęciu widzi, słyszy, czuje...! To wszystko jest możliwe dzięki warunkom, jakie stwarza dziecku organizm mamy. Przypatrzmy się temu procesowi – w każdej sekundzie maleństwo staje się doskonalsze. Tak łatwo to przegapić! Dotyk Ten zmysł kształtuje się i jest całkowicie kontrolowany przez mózg najszybciej, bo już w I trymestrze ciąży . Minie zaledwie dziewięć tygodni od zapłodnienia , a już drażniona dłoń twego maleństwa będzie zaciskać się w piąstkę! W 14. tygodniu następuje wzrost nerwów czaszkowych parami – po prawej i lewej stronie. To pozwala na połączenie mózgu z innymi partiami głowy i ramion. Twoje maleństwo staje się wrażliwe na dotyk z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części najbardziej narażone są na ucisk podczas porodu. W 28. tygodniu ciąży powstają opuszki palców wrażliwe na dotyk. W III trymestrze dotyk już tylko się doskonali. Dziecko bada dotykiem ściany macicy, łożysko , pępowinę. Dotyka swej twarzy. Czy wiesz, że… w połowie 7. tygodnia ciąży wargi dziecka są już wrażliwe na dotyk. Ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia. Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin Równowaga Zmysł równowagi będzie się doskonalił, gdy dziecko zacznie naukę raczkowania czy jazdy na rowerze, ale już rodząc się, smyk jest wyposażony w gotowy aparat, który przy odpowiednich bodźcach i ćwiczeniach na pewno zadziała. Błędnik bowiem kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży , gdy powstaje ucho wewnętrzne. Na przełomie 14. i 15. tygodnia ciąży dziecko ćwiczy zmysł równowagi kołysane ruchem matki. W 5. miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony. Czy wiesz, że… płód niepokoi się, gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na niego twój...

pierwsze ruchy dziecka
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać, kiedy się pojawiają?
Na pierwsze ruchy dziecka niecierpliwie czeka wiele przyszłych mam. Część z nich boi się, że je przegapi, lub że nie odróżni ruchów dziecka od ruchów jelit. Podpowiadamy, jak odczuwa się ruchy dziecka w brzuchu oraz kiedy należy się ich spodziewać – z pewnością nie pomylisz ich z niczym innym!

Mniej więcej od połowy ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka . To nie tylko oznaka, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie – z ruchów płodu można również wyczytać, w jakiej formie jest dziecko. Spis treści :  Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w kolejnych tygodniach? Co robi dziecko w brzuchu mamy? Jak wywołać ruchy dziecka? Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać ruchy dziecka – spodziewają się silnych kopnięć, a zamiast nich pojawia się na początku delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie czy muskanie. Pierwsze ruchy dziecka można porównać do trzepotania skrzydeł motyla lub bardziej prozaicznie – do pracy jelit czy wzdęć. Dzięki odczuwanym ruchom z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności płodu. Dziecko ma odwrotny cykl aktywności niż ty – w ciągu dnia twoje kroki kołyszą je do snu, a gdy kładziesz się spać, ono się uaktywnia.  Ruchy dziecka mogą być związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, dziecko może być pobudzone. Dziecko często uaktwnia się również po zjedzeniu przez ciężarną posiłku.  Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy będą umiały odróżnić ruchy dziecka od ruchów jelit . Lekarze zgodnie przyznają, że kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka, będzie wiedziała, że to właśnie „to” i z pewnością nie pomyli ich z powodującymi dyskomfort problemami jelitowymi. Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Od kiedy można czuć ruchy dziecka ? W pierwszej ciąży prawdopodobnie zauważysz pierwsze ruchy dziecka około 23.  lub 24. tygodnia ciąży . Wcześniej ruchy płodu...

Poruszajacy się brzuch kobiety w 8 miesiącu ciąży
kadr z filmu opublikowanego przez Pregnancy Videos
Aktualności
Zobacz mamo, jak się ruszam! - FILM
Małe górki na brzuchu to piąstki albo stopy, a duża to najczęściej … Sprawdź, możesz się zdziwić!

Pod koniec 2 trymestru  ruchy dziecka można nie tylko poczuć, ale i zobaczyć. Na brzuchu pojawiają się większe i mniejsze górki. Mamy spodziewające się bliźniąt widzą ich szczególnie dużo - ich brzuch faluje tak, jakby połknęły ośmiornicę.  Zobacz jak mocno porusza się brzuch mamy w 8 miesiącu ciąży   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Baby Moving #Baby Moving in Belly (8 Months) Posted by Pregnancy Videos on 2 listopada 2015   Zobacz także jak dziecko w brzuchu "bawi się" z tatą   Czy to na pewno główka? Ulubioną zabawą przyszłych rodziców jest oglądanie falującego brzucha i zgadywanie, gdzie jest główka, a gdzie rączka lub nóżka.  Małe górki to piąstki albo stopy, duże to najczęściej … wypięta pupa.  – Skąd wiadomo, że to nie główka? Ano stąd,  że będąc w wodzie trudno uderzyć „z byka”, a zaprzeć się nogami o ściany macicy i wypiąć pośladki można – tłumaczy ginekolog-położnik Artur Kucharski.  Kiedy dziecko zaczyna się poruszać w brzuchu mamy?  Rosnące w twoim brzuchu dziecko zaczyna się poruszać już około 8. tygodnia ciąży . Jest wtedy nie większe od truskawki i jeszcze przez wiele tygodni  będzie zbyt małe byś mogła cokolwiek poczuć.   Na początku jego ciałko jedynie drga. Potem maluszek zaczyna zginać i prostować kręgosłup, poruszać rączkami,  głową…  Z czasem jego ruchy stają się coraz lepiej skoordynowane.  Dzięki trójwymiarowej ultrasonografii wiadomo, że: Już 12 tygodniowy płód potrafi już przeciągać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz