ile trwa ciąża
AdobeStock
Przebieg ciąży

Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach?

Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu i to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach, i jak obliczyć termin porodu.

Ile trwa ciąża? To zależy od przyjętej miary. Umownie określa się, że ciąża u człowieka trwa 40 tygodni (9 miesięcy), ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, taki poród też uważany jest za normę.

Lekarze liczą ciążę w tygodniach. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Ale można też liczyć ją w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub... 10 miesięcy. W tekście tłumaczymy, skąd bierze się ta rozbieżność. Dodatkowym kryterium jest podział na trymestry. Wyjaśniamy, jak liczyć wiek ciąży, żeby się w nim nie pogubić.

Spis treści:

Ile tygodni trwa ciąża?

Umowny czas trwania prawidłowej ciąży u człowieka, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to 40 tygodni. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się reguła Naegelego, którą w obliczaniu wieku ciąży posługują się lekarze.

Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 14 dni), ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni.

Jeśli ciąża kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​

Ile dni trwa ciąża?

Licząc według dni, ciąża trwa przeciętnie około 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (40 tygodni x 7 dni = 280 dni), a 266 dni od poczęcia. Poród może nastąpić nawet po 290 dniach (42 tydzień ciąży to 294 dzień od ostatniego okresu).

Średnio kobiety rodzą po 280 dniach od ostatniej miesiączki, czyli po 266 dniach od zapłodnienia, stąd podaje się właśnie takie liczby. Na to, kiedy dziecko się urodzi, ma wpływ wiele czynników, z których najważniejszymi są stan zdrowia płodu i mamy, jej tryb życia i przebieg ciąży. Dlatego nie wszystkie ciąże trwają właśnie tyle, ile podaje się jako standart.

Ile miesięcy trwa ciąża?

Ciąża trwa zwykle 9 miesięcy. Nie jest to precyzyjnie określona wartość, ale uśredniona. Wszystko przez róznice w trwaniu miesięcy kalendarzowych i księżycowych.

Prawidłowa ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych. Każdy miesiąc księżycowy trwa pełne 28 dni, zatem 10 miesięcy księżycowych to 280 dni, a przy okazji dokładnie 40 tygodni ciąży.

Miesiące kalendarzowe trwają od 4,5 do 5 tygodni. Jeśli liczymy ciążę od dnia ostatniej miesiączki, posługując się miesiącami kalendarzowymi (np. ostatnia miesiączka zaczęła się 1 kwietnia i liczymy miesiące: 1 maja, 1 czerwca, 1 lipca itd., to do 40 tygodni zabraknie nam ponad 4 tygodni ciąży). Liczenie pełnymi 5-tygodniowymi miesiącami daje termin porodu prawie miesiąc po terminie wyliczanym przez lekarzy. Dlatego czas trwania ciążowych miesięcy uśredniono i stąd mówimy o 9 miesiącach ciąży.

Jakie tygodnie przypadają na poszczególne miesiące ciąży?

  • 1 miesiąc ciąży – 1-4 tydzień ciąży
  • 2 miesiąc ciąży – 5-8 tydzień ciąży
  • 3 miesiąc ciąży – 9-13 tydzień ciąży
  • 4 miesiąc ciąży – 14-17 tydzień ciąży
  • 5 miesiąc ciąży – 18-22 tydzień ciąży
  • 6 miesiąc ciąży – 23-27 tydzień ciąży
  • 7 miesiąc ciąży – 28-31 tydzień ciąży
  • 8 miesiąc ciąży – 32-35 tydzień ciąży
  • 9 miesiąc ciąży – 36-40 tydzień ciąży
Prawidłowa ciąża trwa w zależności od przyjętej miary czasu: 9 miesięcy kalendarzowych (lub 10 miesięcy księżycowych), 40 tygodni lub 266 dni.

Ile trymestrów trwa ciąża?

Ciąża trwa trzy trymestry. Każdy z nich obejmuje ok. 3 miesiące kalendarzowe. Trymestry ciąży są wyznaczane przez główne etapy rozwoju płodu. 

  • Pierwszy trymestr ciąży – od zapłodnienia do 14 tygodnia (czasem granicą jest 13,5 tygodnia). W tym czasie kształtują się główne układy i narządy dziecka.
  • Drugi trymestr – od 15. do 27. tygodnia ciąży. Na tym etapie ciąży ustępują dolegliwości, a dziecko jest już w pełni ukształtowane i dalej się rozwija.
  • Trzeci trymestr – od  28. tygodnia ciąży do porodu. Dziecko rośnie i przybiera na wadze, a organizm kobiety przygotowuje się do porodu.  


Precyzyjne informacje, co dzieje się w każdym trymestrze i w każdym tygodniu ciąży, znajdziesz w kalendarzu ciąży. To lektura obowiązkowa każdej przyszłej mamy, która przeżywa i liczy każdy tydzień, miesiąc i trymestr trwania ciąży.

Ile trwa ciąża od zapłodnienia?

Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży może wydawać się kontrowersyjne – ta metoda liczenia wieku ciąży przyjmuje, że kobieta mogła być w ciąży już około dwóch tygodni wcześniej, niż doszło do zapłodnienia. Choć nie jest to możliwe, taki punkt orientacyjny pod koniec XIX wieku przyjął niemiecki położnik Franz Naegele. Kierował się tym, że niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka.

U kobiet, które mają 28-dniowy cykl miesiączkowy, dni, w których może dojść do zapłodnienia, wypadają około dwóch tygodni przed terminem kolejnej miesiączki. Jeśli okres spóźnia się trzy tygodnie, na postawie reguły Naegelego można powiedzieć, że to już 7. tydzień ciąży. Ale wiek zapłodnieniowy jest około dwóch tygodni krótszy. Liczy się go od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia. Zatem ciąża liczona od momentu zapłodnienia trwa 38 tygodni lub 266 dni.

Wiek ciąży na USG

W ustaleniu, ile trwa ciąża, pomaga badanie ultrasonograficzne. Wiek ciąży ustalony na podstawie USG może różnić się od wieku ciąży obliczanego od momentu zapłodnienia.

Wiek ciąży na USG szacuje się na podstawie pomiaru tzw. długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu, którą zapisuje się jako wartość CRL. Sposób ten stosuje się wyłącznie w I trymestrze ciąży, a najlepiej sprawdza się w okolicy 10 tygodnia ciąży.

Na późniejszych etapach wiek ciąży określa się na podstawie długości kości udowej płodu, poprzecznego wymiaru móżdżku lub dwuciemieniowego rozmiaru główki płodu.

Takie określanie wieku ciąży jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy płód rozwija się prawidłowo.

Jak obliczyć termin porodu?

Termin porodu podany przez lekarza (lub wyliczony w inny sposób) zawsze należy traktować jako orientacyjny. Nie oznacza on, że ciąża zakończy się dokładnie w tym konkretnym dniu. Jedynie 5 proc. ciąż trwa tyle, ile wynika z obliczeń.

Termin zakończenia ciąży zależy od długości i regularności cyklu miesiączkowego:

  • Cykl jest regularny 28-dniowy – do daty ostatniej miesiączki dodaje się 280 dni (albo prościej: 9 miesięcy i 7 dni). Jeśli cykl ma 32 dni, dodaje się 9 miesięcy i 11 dni.
  • Cykl jest krótszy, np. 26-dniowy – dolicza się 9 miesięcy i 5 dni.
  • Cykl jest nieregularny (ma tak ok. 75 proc. kobiet) – termin porodu pomoże określić badanie USG przed 15. tygodniem (z dokładnością do 5–7 dni).  


Zamiast liczyć wiek ciąży z kalendarzem i ołówkiem w ręce, można skorzystać z kalkulatora ciąży.

W przewidywaniu daty porodu ważną rolę odgrywają badania USG. Lekarz mierzy m.in. obwód główki, brzuszka, długość kości udowej płodu i na tej podstawie określa wiek dziecka i przewidywany termin porodu. Najbardziej trafne są obliczenia wykonane na początku ciąży. Potem płód zaczyna rozwijać w indywidualnym tempie, co może zmieniać wynik obliczeń.

Zobacz też:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-30% przy zakupach za min. 229zł*
-30% przy zakupach za min. 229zł*
30% rabatu na cały asortyment... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
+
-30% przy zakupach za min. 229zł*
Online
Stacjonarnie

30% rabatu na cały asortyment przy zakupach za min. 229zł. Rabat nakłada się w koszyku po wpisaniu kodu oferty i spełnieniu warunków oferty. Nie łączy się z innymi ofertami. Nie dotyczy produktów przecenionych, pomadek Almost Lipstick in Black Honey, miniproduktów, zestawów oraz nowości. Oferta dostępna w salonach firmowych i na clinique.com.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA