ile trwa ciąża
AdobeStock
Przebieg ciąży

Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach?

Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu i to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach, i jak obliczyć termin porodu.

Ile trwa ciąża? To zależy od przyjętej miary. Umownie określa się, że ciąża u człowieka trwa 40 tygodni (9 miesięcy), ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, taki poród też uważany jest za normę.

Lekarze liczą ciążę w tygodniach. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Ale można też liczyć ją w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub... 10 miesięcy. W tekście tłumaczymy, skąd bierze się ta rozbieżność. Dodatkowym kryterium jest podział na trymestry. Wyjaśniamy, jak liczyć wiek ciąży, żeby się w nim nie pogubić.

Spis treści:

Jak obliczyć, który to tydzień ciąży? - film

Ile tygodni trwa ciąża?

Umowny czas trwania prawidłowej ciąży u człowieka, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to 40 tygodni. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się reguła Naegelego, którą w obliczaniu wieku ciąży posługują się lekarze.

Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 14 dni), ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni.

Jeśli ciąża kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​

Ile dni trwa ciąża?

Licząc według dni, ciąża trwa przeciętnie około 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (40 tygodni x 7 dni = 280 dni), a 266 dni od poczęcia. Poród może nastąpić nawet po 290 dniach (42 tydzień ciąży to 294 dzień od ostatniego okresu).

Średnio kobiety rodzą po 280 dniach od ostatniej miesiączki, czyli po 266 dniach od zapłodnienia, stąd podaje się właśnie takie liczby. Na to, kiedy dziecko się urodzi, ma wpływ wiele czynników, z których najważniejszymi są stan zdrowia płodu i mamy, jej tryb życia i przebieg ciąży. Dlatego nie wszystkie ciąże trwają właśnie tyle, ile podaje się jako standart.

Ile miesięcy trwa ciąża?

Ciąża trwa zwykle 9 miesięcy. Nie jest to precyzyjnie określona wartość, ale uśredniona. Wszystko przez róznice w trwaniu miesięcy kalendarzowych i księżycowych.

Prawidłowa ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych. Każdy miesiąc księżycowy trwa pełne 28 dni, zatem 10 miesięcy księżycowych to 280 dni, a przy okazji dokładnie 40 tygodni ciąży.

Miesiące kalendarzowe trwają od 4,5 do 5 tygodni. Jeśli liczymy ciążę od dnia ostatniej miesiączki, posługując się miesiącami kalendarzowymi (np. ostatnia miesiączka zaczęła się 1 kwietnia i liczymy miesiące: 1 maja, 1 czerwca, 1 lipca itd., to do 40 tygodni zabraknie nam ponad 4 tygodni ciąży). Liczenie pełnymi 5-tygodniowymi miesiącami daje termin porodu prawie miesiąc po terminie wyliczanym przez lekarzy. Dlatego czas trwania ciążowych miesięcy uśredniono i stąd mówimy o 9 miesiącach ciąży.

Jakie tygodnie przypadają na poszczególne miesiące ciąży?

 • 1 miesiąc ciąży – 1-4 tydzień ciąży
 • 2 miesiąc ciąży – 5-8 tydzień ciąży
 • 3 miesiąc ciąży – 9-13 tydzień ciąży
 • 4 miesiąc ciąży – 14-17 tydzień ciąży
 • 5 miesiąc ciąży – 18-22 tydzień ciąży
 • 6 miesiąc ciąży – 23-27 tydzień ciąży
 • 7 miesiąc ciąży – 28-31 tydzień ciąży
 • 8 miesiąc ciąży – 32-35 tydzień ciąży
 • 9 miesiąc ciąży – 36-40 tydzień ciąży
Prawidłowa ciąża trwa w zależności od przyjętej miary czasu: 9 miesięcy kalendarzowych (lub 10 miesięcy księżycowych), 40 tygodni lub 266 dni.

Ile trymestrów trwa ciąża?

Ciąża trwa trzy trymestry. Każdy z nich obejmuje ok. 3 miesiące kalendarzowe. Trymestry ciąży są wyznaczane przez główne etapy rozwoju płodu. 

 • Pierwszy trymestr ciąży – od zapłodnienia do 14 tygodnia (czasem granicą jest 13,5 tygodnia). W tym czasie kształtują się główne układy i narządy dziecka.
 • Drugi trymestr – od 15. do 27. tygodnia ciąży. Na tym etapie ciąży ustępują dolegliwości, a dziecko jest już w pełni ukształtowane i dalej się rozwija.
 • Trzeci trymestr – od  28. tygodnia ciąży do porodu. Dziecko rośnie i przybiera na wadze, a organizm kobiety przygotowuje się do porodu.  


Precyzyjne informacje, co dzieje się w każdym trymestrze i w każdym tygodniu ciąży, znajdziesz w kalendarzu ciąży. To lektura obowiązkowa każdej przyszłej mamy, która przeżywa i liczy każdy tydzień, miesiąc i trymestr trwania ciąży.

Ile trwa ciąża od zapłodnienia?

Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży może wydawać się kontrowersyjne – ta metoda liczenia wieku ciąży przyjmuje, że kobieta mogła być w ciąży już około dwóch tygodni wcześniej, niż doszło do zapłodnienia. Choć nie jest to możliwe, taki punkt orientacyjny pod koniec XIX wieku przyjął niemiecki położnik Franz Naegele. Kierował się tym, że niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka.

U kobiet, które mają 28-dniowy cykl miesiączkowy, dni, w których może dojść do zapłodnienia, wypadają około dwóch tygodni przed terminem kolejnej miesiączki. Jeśli okres spóźnia się trzy tygodnie, na postawie reguły Naegelego można powiedzieć, że to już 7. tydzień ciąży. Ale wiek zapłodnieniowy jest około dwóch tygodni krótszy. Liczy się go od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia. Zatem ciąża liczona od momentu zapłodnienia trwa 38 tygodni lub 266 dni.

Wiek ciąży na USG

W ustaleniu, ile trwa ciąża, pomaga badanie ultrasonograficzne. Wiek ciąży ustalony na podstawie USG może różnić się od wieku ciąży obliczanego od momentu zapłodnienia.

Wiek ciąży na USG szacuje się na podstawie pomiaru tzw. długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu, którą zapisuje się jako wartość CRL. Sposób ten stosuje się wyłącznie w I trymestrze ciąży, a najlepiej sprawdza się w okolicy 10 tygodnia ciąży.

Na późniejszych etapach wiek ciąży określa się na podstawie długości kości udowej płodu, poprzecznego wymiaru móżdżku lub dwuciemieniowego rozmiaru główki płodu.

Takie określanie wieku ciąży jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy płód rozwija się prawidłowo.

Jak obliczyć termin porodu?

Termin porodu podany przez lekarza (lub wyliczony w inny sposób) zawsze należy traktować jako orientacyjny. Nie oznacza on, że ciąża zakończy się dokładnie w tym konkretnym dniu. Jedynie 5 proc. ciąż trwa tyle, ile wynika z obliczeń.

Termin zakończenia ciąży zależy od długości i regularności cyklu miesiączkowego:

 • Cykl jest regularny 28-dniowy – do daty ostatniej miesiączki dodaje się 280 dni (albo prościej: 9 miesięcy i 7 dni). Jeśli cykl ma 32 dni, dodaje się 9 miesięcy i 11 dni.
 • Cykl jest krótszy, np. 26-dniowy – dolicza się 9 miesięcy i 5 dni.
 • Cykl jest nieregularny (ma tak ok. 75 proc. kobiet) – termin porodu pomoże określić badanie USG przed 15. tygodniem (z dokładnością do 5–7 dni).  


Zamiast liczyć wiek ciąży z kalendarzem i ołówkiem w ręce, można skorzystać z kalkulatora ciąży.

W przewidywaniu daty porodu ważną rolę odgrywają badania USG. Lekarz mierzy m.in. obwód główki, brzuszka, długość kości udowej płodu i na tej podstawie określa wiek dziecka i przewidywany termin porodu. Najbardziej trafne są obliczenia wykonane na początku ciąży. Potem płód zaczyna rozwijać w indywidualnym tempie, co może zmieniać wynik obliczeń.

Zobacz też:

tygodnie ciąży a miesiące
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Tygodnie ciąży a miesiące – jak to obliczać? Który to tydzień ciąży i jaki miesiąc?
Zastanawiasz się pewnie, jak liczyć tygodnie i miesiące ciąży, skoro lekarz mówi tylko o tygodniach. Pokazujemy, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące. Prezentujemy rozpiskę – miesiące ciąży z podziałem na tygodnie w formie wygodnych tabelek.

Być może nie wiesz dokładnie, w którym miesiącu ciąży jesteś i jak liczyć tygodnie ciąży. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Przecież miesiąc miesiącowi nierówny. Poznaj łatwe sposoby przeliczania tygodni ciąży na miesiące.  Tygodnie ciąży a miesiące: jak to liczyć? Do obliczenia długości ciąży przyjmuje się, że początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, choć poczęcie dziecka przypada zwykle kilka, a nawet kilkanaście dni później. Zgodnie z tymi wyliczeniami ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. W praktyce jednak, licząc od zapłodnienia, jest to średnio 38 tygodni, czyli 267 dni. Długość ciąży ma związek z miesiącami księżycowymi, które trwają po 4 tygodnie, ponieważ z nimi zgodny jest standardowy, 28-dniowy cykl menstruacyjny . Gdybyśmy zatem chcieli tygodnie ciąży podzielić na miesiące księżycowe, otrzymalibyśmy aż 10 takich miesięcy. W przypadku ciąży trudno jednak o matematyczną dokładność, choćby dlatego, że nie zawsze można precyzyjnie określić jej początek. Tradycyjnie i umownie dzieli się więc ciążę na 9 miesięcy, a do codziennych obliczeń używa się tygodni. Miesiące ciąży można podzielić na tygodnie na kilka sposobów. Zobacz, z jakimi podziałami miesięcy i tygodni ciąży możesz się spotkać, i sprawdź na  kalkulatorze ciąży , w którym tygodniu aktualnie jesteś. Jak liczyć miesiące ciąży ? Sposób 1 Zgodnie z pierwszym sposobem przyjmuje się, że średnio miesiąc ciąży ma 4 i pół tygodnia (z wyjątkiem 9 miesiąca). Podział miesięcy na tygodnie ciąży wygląda następująco: 1 trymestr 1 miesiąc ciąży 0-4,5 tydzień ciąży 2 miesiąc ciąży  4,5-9 tydzień ciąży 3 miesiąc ciąży  9-13,5 tydzień ciąży 2 trymestr 4 miesiąc ciąży...

7. miesiąc ciąży
Stéphane Bidouze/Adobe Stock
Przebieg ciąży
7. miesiąc ciąży – wygląd dziecka, brzuch i dolegliwości
7. miesiąc ciąży: nareszcie ostatni trymestr! Już za trzy miesiące powitasz na świecie swoje dziecko. Na razie jednak przez coraz większy brzuch mogą dokuczać ci różne dolegliwości. Dziecko buduje w tym czasie swój układ odpornościowy. Coraz intensywniej rozwija się też jego zmysł dotyku. Zobacz, co czeka cię w 7. miesiącu ciąży i co robić, aby dotrwać w dobrej formie do porodu.

7. miesiąc ciąży trwa od 27. tygodnia ciąży do połowy 32 tygodnia. Połowa siódmego miesiąca wypada w 29 tygodniu ciąży . To właśnie 7.miesiąc rozpoczyna trzeci, ostatni trymestr ciąży. Dziecko jest już w pełni uformowane i przypomina noworodka. Na razie jest bardzo drobne i szczupłe, ale w nadchodzących tygodniach zacznie nabierać masy. Sprawdź, jak wygląda 7. miesiąc ciąży. Spis treści: Rozwój dziecka w 7. miesiącu ciąży Jak wygląda dziecko w 7. miesiącu ciąży? Brzuch w 7. miesiącu ciąży Ważne badania w 7. miesiącu ciąży Dolegliwości w 7. miesiącu ciąży 7. miesiąc ciąży – na co uważać? Rozwój dziecka w 7. miesiącu ciąży Na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli. W jego mózgu pojawia się sieć połączeń między neuronami. Coraz większy i lepiej funkcjonujący mózg przejmuje role pełnione na wcześniejszym etapie ciąży przez inne części ciała (np. funkcję regulowania temperatury ciała). Pamiętaj, że cały czas nie wolno ci pić alkoholu . Każdajego ilość może zaszkodzić rozwojowi dziecka – w szczególności rozwojowi jego mózgu. Teraz też  trwa budowa systemu odpornościowego . Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób. Jeśli spodziewasz się syna, na tym etapie ciąży jego jądra zstępują do moszny kanałem pachwinowym z okolicy nerek. Natomiast u dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka. Jak wygląda dziecko w 7. miesiącu ciąży? Ciało dziecka jest już w pełni uformowane. Waga dziecka w 7. miesiącu ciąży wynosi ok. 1,6 kilograma, długość ciała osiąga około 45 cm (plus lub minus kilka centymetrów, bo na tym etapie ciąży między dziećmi są już spore różnice). Na główce płodu pojawia się coraz więcej...

Dni płodne
AdobeStock
Starania o dziecko
Dni płodne po okresie: kiedy są, jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu
Dni płodne po okresie możesz obliczyć, znając długość cyklu miesiączkowego. Przy 28-dniowym cyklu dni płodne pojawiają się po niecałych 2 tygodniach od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli masz nieregularne cykle i chcesz wiedzieć, kiedy po okresie możesz zajść w ciążę, możesz wyliczyć dni płodne na podstawie kilku cykli menstruacyjnych. Sprawdź, jak obliczyć, kiedy masz dni płodne.

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. ​Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką   bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35.  Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego,  obliczyć długość cyklu  (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko. Spis treści: Kiedy są dni płodne po okresie? Czy zaraz po okresie są dni płodne? Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie? Dni płodne po okresie: objawy Ile trwają dni niepłodne po okresie? Metody ustalania dni płodnych Dni płodne po okresie: wykres Kiedy są dni płodne po okresie? Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu. W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu). W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu). Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz