Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
reguła naegelego
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Reguła Naegelego – wzór na obliczanie daty porodu

Reguła Naegelego stosowana jest przez lekarzy do obliczania terminu porodu. To prosty wzór, który uwzględnia datę ostatniej miesiączki. Wyliczony termin jest datą orientacyjną, ale stanowi odnośnik, według którego określa się, czy np. ciąża jest donoszona, czy przeterminowana. 

Reguła Naegelego wraz z badaniem USG wykonanym w I trymestrze ciąży pozwalają dość precyzyjnie określić wiek ciąży i przybliżony termin porodu. Szacunki są na tyle dokładne, że na tej podstawie lekarze na późniejszych etapach ciąży oceniają, czy rozwój płodu jest prawidłowy. Pozwala to na dobór odpowiednich procedur medycznych, które w razie problemów pozwalają ratować życie i zdrowie dziecka oraz matki.

Jak obliczyć termin porodu? I dlaczego nie wolno go zmieniać? [KOMENTARZ GINEKOLOGA]

Obliczanie daty porodu – wzór

Możliwość obliczenia daty porodu zawdzięczamy niemieckiemu położnikowi – Franzowi Naegele, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Wzór stosowany w regule Naegelego wygląda następująco:

termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni 

Wzór ten pozwala obliczyć tzw. średni czas trwania ciąży prawidłowej, a zakłada się, że trwa ona 9 miesięcy i 7 dni, czyli ok. 40 tygodni. Reguła Naegelego wykorzystywana jest w kalkulatorach terminu porodu, dzięki którym samodzielnie można w prosty sposób obliczyć przybliżoną datę narodzin dziecka.

Reguła Naegelego zakłada, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni, a zapłodnienie następuje ok. 14 dnia cyklu. Dlatego w przypadku cykli trwających więcej lub mniej niż 28 dni, modyfikuje się wzór. Przy cyklach krótszych niż 28 dni, wartość 7 obniża się o tyle, o ile krótsze były cykle miesiączkowe. Jeżeli cykle były dłuższe niż 28 dni, wtedy liczbę 7 powiększa się o tyle, o ile dłuższe były cykle miesiączkowe. 

W przypadku cykli nieregularnych reguła Naegelego może dać niedokładny wynik – nie wiadomo, jaką wartość wstawić w ostatnie miejsce wzoru – czy wartość ta powinna być mniejsza, czy większa od 7. W takich przypadkach informacje ważne dla ustalenia terminu porodu uzyskuje się w czasie USG wykonywanego w I trymestrze ciąży.

Obliczanie terminu porodu i reguła Naegelego: ostatnia miesiączka była w maju

Reguła Naegelego zakłada, że wszystkie miesiące trwają trochę ponad 30 dni. Wynika to z prostego obliczenia: 365/12=30,416. Wzór na obliczenie terminu porodu dobrze się sprawdza w przypadku większości kobiet, ale nie jest wystarczająco precyzyjny, gdy data ostatniej miesiączki wypadała w maju. W takim przypadku od wyliczonej ze wzoru daty należy odjąć 3 dni albo, posługując się kalendarzem, ustalić, kiedy wypada koniec 40. tygodnia. 

Przykład: Jeśli 1. dzień miesiączki przypadł na 20 maja 2021 i dzień ten wypadał w czwartek, to według reguły Naegelego termin porodu wypada: 27 lutego 2022 roku, czyli w niedzielę, a zatem będzie to 40 tygodni + 3 dni ciąży. Dlatego należy odjąć 3 dni, aby uzyskać datę ukończenia 40. tygodnia ciąży. 

Sprawdź także:

poród naturalny
Adobe Stock
Poród naturalny
Poród naturalny – jak przebiega, dlaczego warto rodzić naturalnie
Poród naturalny nie wiąże się obecnie z zagrożeniem dla matki i dziecka. Postęp medycyny sprawił, że można ocenić, czy poród siłami natury jest dla rodzącej bezpieczny, a w razie potrzeby podjąć niezbędne działania. Obecnie trwa walka o odmedykalizowanie porodu naturalnego. Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać.

Poród naturalny ma mnóstwo zalet dla dziecka. Choć wiąże się z długotrwałym wysiłkiem i bólem, jest bezpieczniejszy dla kobiety (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do rodzenia siłami natury). Sprawdź jak przebiega poród naturalny i dlaczego warto wybrać ten sposób rodzenia – opłaci się on i dziecku, i mamie. Spis treści: Przebieg porodu naturalnego Ile trwa poród naturalny? Zalety porodu naturalnego Poród naturalny – rozwarcie szyjki macicy Poród naturalny – nacięcie krocza Poród naturalny a cesarskie cięcie Przebieg porodu naturalnego Poród naturalny uznaje się za bezpieczny i najlepszy dla mamy i dziecka, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, mama i dziecko są zdrowe i nie ma dysproporcji między rozmiarem główki dziecka a miednicą ciężarnej.  Poród naturalny zaczyna się wtedy, gdy rozpoczynają się skurcze porodowe lub odchodzą wody płodowe. Dzieli się na cztery fazy porodu , zwane też etapami: faza I – zwana utajoną, polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Towarzyszą jej regularne skurcze macicy faza II – zwana aktywną, rozpoczyna się, gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta i pojawiają się skurcze parte wypychające dziecko faza III – rozpoczyna się po przyjściu dziecka na świat i trwa do wydalenia łożyska faza IV – to czas na obserwację kobiety po porodzie. Czy podczas porodu naturalnego mogą być stosowane zabiegi medyczne? Stosowanie procedur medycznych podczas porodu naturalnego jest jak najbardziej możliwe. Dzieje się tak, ponieważ poród naturalny polega na wydostaniu się dziecka na świat przez kanał rodny, a nie na tym, że nie stosuje się żadnych zabiegów medycznych. Może się zdarzyć, że podczas porodu naturalnego kobieta otrzyma kroplówkę ze środkiem łagodzącym ból lub oksytocyną, zostanie użyty  cewnik...

ile trwa poród wywołany oksytocyną
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Ile trwa poród wywołany oksytocyną?
To, ile trwa poród wywołany oksytocyną, zależy od tego, jak organizm kobiety zareaguje na ten hormon. Czasami akcja porodowa przebiega bardzo sprawnie, a czasami trwa kilkanaście godzin. Jest to więc sprawa bardzo indywidualna i nie można z góry przewidzieć, jak długo potrwa poród od momentu podania oksytocyny.

Podanie oksytocyny stosuje się w celu wywołania porodu, gdy się on opóźnia lub wtedy, gdy poród trzeba przyspieszyć w celu ratowania zdrowia lub życia matki albo dziecka. Zazwyczaj oksytocyny nie podaje się przed 39. tygodniem ciąży, gdy nie ma takiej konieczności. Za poród w terminie uważa się poród między 39. a 42. tygodniem ciąży. Gdy mama i dziecko są zdrowi, a właśnie mija 42. tydzień ciąży, lekarze decydują się na wywołanie porodu, czyli np. na podanie oksytocyny. Czasami podaje się ją wcześniej, jeśli wystąpią wskazania do porodu indukowanego . Są to m.in.: cukrzyca ciążowa lub cukrzyca płodu; stan przedrzucawkowy lub rzucawka; nadciśnienie u ciężarnej; zagrożenie zatruciem ciążowym; odejście wód płodowych i brak skurczów porodowych. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak szybka działa oksytocyna. Poród wywołany oksytocyną może trwać od kilku do kilkunastu godzin . To, ile potrwa, zależy od reakcji organizmu kobiety i od stanu szyjki macicy. Jeśli szyjka macicy jest niegotowa do porodu – twarda, zamknięta – poród będzie trwał dłużej niż wtedy, gdy szyjka jest miękka i częściowo rozwarta. Czy poród z oksytocyną bardziej boli? Jak każda procedura medyczna, tak i poród wywoływany oksytocyną ma wady i może mieć skutki uboczne. Należą do nich między innymi silniejsze i bardziej bolesne skurcze. Oksytocyna to hormon, który wywołuje skurcze mięśniówki gładkiej macicy. Jeśli organizm kobiety mocno zareaguje na jego podanie, skurcze mogą być silniejsze niż te wywołane przez poród niewspomagany oksytocyną. Poza większym bólem kobieta i dziecko po podaniu oksytocyny są narażone na powikłania: ryzyko niedotlenienia dziecka; ryzyko zamartwicy lub wcześniejszego oddzielenia się łożyska; ryzyko krwotoków poporodowych; ryzyko uszkodzenia szyjki macicy i samej macicy. W niewielkiej liczbie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz