Przebieg ciąży

Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]

Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

Chociaż pomysłów na to, ile trwa ciąża donoszona, jest kilka, lekarze trzymają się tylko jednej wersji: trwa ona 40 tygodni. Nieporozumienia dotyczące prawidłowej liczby ciążowych tygodni wynikają z tego, że niektóre mamy wolą liczyć ciążę od orientacyjnego dnia zapłodnienia (czyli mniej więcej połowy cyklu miesiączkowego), tymczasem ginekolodzy liczą inaczej. „Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pamiętając oczywiście przy tym, że to tylko data umowna” – tłumaczy dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. 

Spis treści:

Ciąża donoszona – co to znaczy?

Ciąża donoszona to ciąża, która trwa określoną liczbę skończonych tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarze przyjmują, że ciąża donoszona powinna trwać 40 tygodni, choć dziecko nie będzie już wcześniakiem, gdy urodzi się po skończonym 37. tygodniu ciąży. Co się więc dzieje między 37. a 40. tygodniem ciąży? Dziecko w tym czasie gromadzi tkankę tłuszczową konieczną do utrzymania ciepła, ćwiczy wdech i wydech, pobiera przeciwciała odpornościowe z krwi matki. Rozwija się także jego mózg i odruchy. Ciąża donoszona to zatem ciąża o optymalnej długości dla rozwoju dziecka – liczy się dosłownie każdy dzień.

Kiedy ciąża jest donoszona?

Aby określić wiek ciąży, trzeba przyjąć, że jej początkiem jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dlaczego nie liczyć tego od daty zapłodnienia? To proste: ponieważ pierwszy dzień miesiączki jest łatwiejszy do zaobserwowania. Nawet jeśli dokładnie wiemy, kiedy odbył się stosunek seksualny, to i tak nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć, kiedy doszło do zapłodnienia

Źródłem nieporozumień może być też to, że przyszłe mamy lubią wybiegać do przodu i – jak tłumaczy ginekolog – mają tendencję do liczenia zaczętych tygodni. „Tymczasem my, lekarze, liczymy wyłącznie tygodnie skończone” – mówi dr Malinowski. A zatem na pytanie: kiedy ciąża jest donoszona, jest tylko jedna odpowiedź: gdy liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki trwa ukończone 40 tygodni.

Dziecko donoszone – co to znaczy?

Nieco inaczej lekarze podchodzą do wieku rodzącego się dziecka – tu 40. tydzień ciąży nie ma znaczenia. O dziecku donoszonym mówi się wtedy, gdy urodziło się ono po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Wtedy jest na tyle rozwinięte, że po przyjściu na świat bez problemu powinno sobie poradzić – nie jest już wcześniakiem. Płuca dziecka są rozwinięte i zdolne do samodzielnej pracy, podobnie jak inne narządy, np. serce, nerki i układ nerwowy.

O wcześniactwie mówi się wtedy, gdy ciąża kończy się miedzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Zwykle dzieci urodzone przed 34. tygodniem ciąży wymagają pobytu w inkubatorze, te starsze (urodzone w 35.-37. tygodniu ciąży) takiego wsparcia wymagają rzadziej.

Ciąża donoszona – kiedy poród?

Skoro ciąża donoszona trwa 40 tygodni, to w idealnych warunkach poród powinien nastąpić po skończonym 40. tygodniu. W rzeczywistości za poród w terminie lekarze uznają rozwiązanie między 37. a 42. tygodniem.

Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl.

Zobacz też:
Ile USG w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ile USG w ciąży należy wykonać i w których tygodniach? [WIDEO]
Przyszła mama musi wykonać przynajmniej 3 badania USG w ciąży: USG prenatalne, połówkowe i badanie po 30. tygodniu ciąży. Każde z tych badań daje ważne informacje m.in. na temat zdrowia płodu, terminu porodu oraz tego, czy ciąża jest prawidłowa.

Liczba badań USG w ciąży nie zawsze musi być taka sama. Oprócz badań podstawowych, obowiązkowych, istnieją też badania zalecane. Dlatego to, ile razy kobieta wykona USG w ciąży, zależy od konkretnego przypadku. Minimum musi być ich trzy. Ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski , wyjaśnia, dlaczego i w których tygodniach ciąży robione są obowiązkowe USG oraz kiedy warto zdecydować się na dodatkowe badania zalecane.  Ile razy można zrobić USG w ciąży? „Badania USG w ciąży można podzielić na obowiązkowe i zalecane , które jednak także warto wykonać, ponieważ dają nam dodatkowe informacje” – mówi dr Marian Malinowski.   W każdej ciąży należy wykonać minimum trzy badania USG, w konkretnych tygodniach. Dodatkowo można zrobić jeszcze trzy inne. Jeżeli nie mamy do czynienia z ciążą podwyższonego ryzyka, nie ma konieczności wykonywania większej liczby ciążowych USG. Obowiązkowe USG w ciąży Badania USG, które w ciąży trzeba wykonać obowiązkowo, to: Prenatalne USG w 12. tygodniu ciąży – podczas tego badania oceniamy ryzyko wad genetycznych płodu. Połówkowe USG ok. 20.-21. tygodnia ciąży – oceniamy anatomię dziecka. USG ok. 30. tygodnia ciąży – tu również oceniamy anatomię dziecka i sprawdzamy, czy nie pojawiły się wady genetyczne. USG zalecane w ciąży Wśród badań zalecanych jest USG we wczesnej ciąży , czyli wykonywane do 10. tygodnia ciąży . Pozwala ono sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną i pomaga ustalić wiek ciąży i termin porodu. „To badanie jest niezwykle pomocne, kiedy nie jesteśmy pewni, co do daty ostatniej miesiączki albo gdy pacjentka miała nieregularne miesiączki” – tłumaczy ginekolog.  Kolejnym badaniem, które warto wykonać, jest USG w 36.- 38. tygodniu ciąży , podczas którego lekarz ocenia położenie...

ciąża przenoszona
Adobe Stock
Poród
Co to jest ciąża przenoszona – wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Ciąża przenoszona jest ciążą podwyższonego ryzyka z powodu zagrożeń dla dziecka i matki. Dlatego, gdy mija termin porodu, kobieta zostaje otoczona szczególną opieką. Regularnie monitoruje się stan dziecka i łożyska i w razie potrzeby wywołuje poród.

– Problem z ciążą przenoszoną, tudzież przeterminowaną, jest taki, że to są bardzo płynne pojęcia – wyjaśnia dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. –  One były ważne 15-20 lat temu, kiedy jeszcze nie byliśmy w stanie dokładnie obliczyć terminu porodu. W tamtych czasach bazowaliśmy wyłącznie na dacie ostatniej miesiączki, tymczasem to data, którą jest obarczona ryzykiem błędu. Ile można przenosić ciążę Ekspert wyjaśnia, że współcześnie termin: ciąża przenoszona albo ciąża przeterminowana jest nadużywany. – Dla mnie, jako lekarza, poród w terminie to taki poród, który odbywa się między 36.- 38. tygodniem ciąży (w zależności od tego, którą definicję weźmiemy pod uwagę) do skończonego 42. tygodnia ciąży – tłumaczy dr Malinowski. Powikłania ciąży przenoszonej Z ciążą przenoszoną wiąże się ryzyko, które wynika ze zmniejszającej się wydolności łożyska. Tzw. stare łożysko pogarsza warunki, w jakich przebywa dziecko. Przepływ tlenu do płodu i odbieranie od niego dwutlenku węgla oraz dostarczanie mu składników odżywczych mogą nie być już tak sprawne jak wcześniej. W ciąży przenoszonej może dojść także do zmniejszenia się ilości wód płodowych , co zwiększa ryzyko powstania ucisku na pępowinę i ryzyko zaburzeń pracy serca dziecka. W ciąży przeterminowanej wzrasta ryzyko: niedotlenienia płodu, obecności smółki w płynie owodniowym, zespołu aspiracji smółki, wad rozwojowych, urazów, dystocji barkowej . Jednak ciąża przeterminowana to nie tylko zagrożenie dla dziecka. U kobiety może dojść do krwotoku poporodowego lub może zaistnieć konieczność wykonania cesarskiego cięcia . Dlatego, gdy termin porodu mija, kobieta zostaje otoczona szczególną opieką. Ciąża przenoszona – co dzieje się po terminie porodu – Jeśli mija termin porodu,...

pierwsze usg w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Pierwsze USG w ciąży: kiedy należy je wykonać?
Pierwsze USG w ciąży najwcześniej wykonuje się w 4.-5. tygodniu ciąży, najpóźniej do 10. tygodnia. Badanie potwierdza m.in. to, czy ciąża znajduje się wewnątrz macicy oraz czy płód rozwija się prawidłowo. USG umożliwia także ustalenie przybliżonego terminu porodu.

Pierwsze USG w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badanie to pozwala wykryć już na wczesnym etapie wszelkie  nieprawidłowości związane z rozwojem płodu. Pierwsze USG jest najczęściej wykonywane przez pochwę, a nie przez powłoki brzuszne. Ciężarna otrzyma informację o tym, czy ciąża jest pojedyncza lub mnoga . Dzięki badaniu dowie się także, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy. Może też poznać jego dokładny wiek (z dokładnością do 7–10 dni) i zobaczyć bijące serce dziecka (choć nie jest to regułą, zwłaszcza przed 8 tygodniem ciąży). Pierwsze USG w ciąży: kiedy je wykonać? co można na nim zobaczyć? w jakim celu wykonuje się USG? kiedy wykonać USG prenatalne? Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży? Pierwsze ciążowe USG wykonuje się między 6. tygodniem ciąży a 11. tygodniem . Jest to tzw. USG transwaginalne (domaciczne, dopochwowe). Macica jest jeszcze zbyt mała, by była dobrze widoczna przez brzuch, dlatego USG we wczesnej ciąży wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej. - Najwcześniej to badanie możemy przeprowadzić mniej więcej po terminie spodziewanej miesiączki , czyli w okolicach 4- 5. tygodnia ciąży , z zaznaczeniem, że to, co zobaczymy na ekranie USG, to będzie co najwyżej drobny pęcherzyk ciążowy. Nie zobaczymy jeszcze zarodka – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik.  Co można zobaczyć na pierwszym USG? To, na co czeka każda przyszła mama – czyli obraz bijącego serca – nie zawsze jest możliwy podczas badania, które jest wykonywane w pierwszych tygodniach ciąży. Co prawda serce i cały układ krążenia wykształca się w organizmie jako pierwszy (już w 5. tygodniu ciąży!), ale jeśli badanie wykonamy przed 6. tygodniem ciąży , jeszcze nie zobaczymy akcji serca. Nie znaczy to jednak, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz