Kalkulatory ciąży - niezbędnik przyszłej mamy
Jakie liczby trzeba znać w ciąży? Pomożemy ci obliczyć to, co teraz najważniejsze.
1 z 7
Kalkulator daty porodu
Termin porodu to jedna z pierwszych rzeczy, jaką chce obliczyć każda przyszła mama. Datę porodu wyznacza się na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz długości cykli miesiączkowych. Lekarz podczas badania USG może też z dokładnością do tygodnia określić wiek płodu, a więc także spodziewany termin porodu.
Ale uwaga - podana przez lekarza data porodu jest tylko orientacyjna, jedynie ok. 5% kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Poród 2 tygodnie przed lub 2 tygodnie po tej dacie również uznaje się za poród "o czasie". Ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie, tj. co 28-30 dni. Jeśli jednak odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to wyliczony termin porodu może nie być precyzyjny.
Oblicz datę porodu na kalkulatorze.
2 z 7
Kalkulator tygodnia ciąży
Kolejne pytanie, jakie zadaje sobie każda kobieta, która zobaczy dwie kreski na teście ciążowym, to: który to tydzień ciąży. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – jest to tzw. reguła Naegelego. Obliczony za pomocą tej reguły czas trwania ciąży to wiek ciążowy – i nim będzie się posługiwał lekarz, prowadząc kartę ciąży.
Wiek zapłodnieniowy – czyli liczony od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia – jest co najmniej 2 tygodnie krótszy. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło 8 tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia.
3 z 7
Kalkulator daty zapłodnienia
Nie każdy pamięta ten moment - zwłaszcza gdy nie staraliście się o dziecko, trudno dokładnie określić dzień, w którym doszło do poczęcia. Ale wystarczy przypomnieć sobie datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, aby dowiedzieć się - w przybliżeniu - kiedy zaczęło się życie waszego dziecka.
4 z 7
Kalkulator ryzyka alergii u dziecka
Atopowe zapalenie skóry, całoroczny katar, astma - jakie jest ryzyko, że dziecko odziedziczy uczulenie? Można to sprawdzić.
5 z 7
Kalkulator wagi w ciąży
Która kobieta w ciąży nie zastanawia się, ile przytyje przez 9 miesięcy? Przyrost wagi w ciąży zależy m.in. od twojej wagi przed poczęciem, diety oraz indywidualnych skłonności. Zazwyczaj największa zmiana następuje pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Po 36. tygodniu ciąży przyrost masy ciała jest zwykle mniejszy.
Oblicz, ile możesz przytyć w ciąży.
6 z 7
Kalkulator wagi płodu
Chciałabyś wiedzieć, jak duże jest teraz twoje dziecko? I ile waży? Na początku ciąży zarodek wielkością przypomina ziarenko maku, a pod koniec maluch jest już jak... dorodny arbuz. To niesamowite móc śledzić, jak maleństwo rozwija się i rośnie.
Oblicz wagę płodu na kalkulatorze.
7 z 7
Kalkulator grupy krwi dziecka
Dziecko dziedziczy grupę krwi i czynnik Rh po rodzicach. Warto wiedzieć, że nawet niewielkie rozbieżności pomiędzy właściwościami krwi mogą mieć duże znaczenie. Już teraz możesz np. sprawdzić, czy możliwy jest konflikt serologiczny.
Oblicz prawdopodobną grupę krwi dziecka na kalkulatorze.