Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak sprawdzić grupę krwi
Zdrowie w ciąży

Jak sprawdzić grupę krwi? Badania, testy, dziedziczenie grupy krwi po mamie i tacie

Jak sprawdzić grupę krwi? Możesz to zrobić, wykonując badanie w laboratorium. Taka wiedza jest bardzo ważna i właściwie każdy powinien znać swoją grupę krwi, tak jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Jest to informacja, dzięki której lekarze będą mogli łatwiej udzielić pacjentowi niezbędnej pomocy.

Nie wiesz, jak sprawdzić grupę krwi? Wystarczy zrobić odpowiednie badanie. Zwykle grupę krwi bada w ciąży i to już na samym jej początku, a także przed planowanymi operacjami oraz wtedy, gdy konieczne jest ustalenie ojcostwa. Znają ją również honorowi krwiodawcy. Warto jednak oznaczyć ją bez powodu i wpisać do odpowiedniego dokumentu. Posiadanie karty z grupą krwi skraca np. czas oczekiwania na transfuzję. W sytuacji zagrożenia życia ma to bardzo duże znaczenie.

Spis treści: 

  1. Jak i gdzie sprawdzić grupę krwi
  2. Dlaczego warto znać grupę krwi
  3. Jak sprawdzić grupę krwi dziecka?
  4. Konflikt serologiczny

To jeden z najprostszych do wyleczenia raków (pod jednym warunkiem!)

Jak i gdzie sprawdzić grupę krwi?

Jeśli zastanawiasz się, jaką masz grupę krwi - możesz to sprawdzić dzięki:

  • bezpłatnemu badaniu w laboratorium - skierowanie zwykle wystawia lekarz rodzinny. Jeśli jesteś w ciąży, otrzymasz je od swojego ginekologa.
  • płatnemu badaniu w laboratorium - takie badanie możesz wykonać także w prywatnym laboratorium (koszt to ok. 30 zł).
  • legitymacji honorowego dawcy krwi - jest wydawana w centrach krwiodawstwa.
  • karcie identyfikacyjnej grupy krwi (KIGK) - oznaczenie grupy krwi jest możliwe (bezpłatne lub po zapłaceniu ok. 15-20 zł), jeśli zdecydujesz się honorowo oddać krew w jednym z punktów krwiodawstwa.


Przed badaniem krwi w laboratorium zwykle trzeba być na czczo. Jeśli chcesz jednak tylko oznaczyć grupę krwi, dotrzymanie tego warunku nie jest konieczne. Krew zostanie pobrana z żyły, tak samo jak do wykonania zwykłej morfologii.

Dlaczego warto znać grupę krwi?

Znajomość grupy krwi skraca czas, w jakim może zostać ci udzielona pomoc, np. jeśli konieczne jest wykonanie nagłej operacji albo przeprowadzenie transfuzji krwi. W takich sytuacjach nie wystarczy jednak samo oświadczenie pacjenta lub bliskich mu osób. Grupa krwi powinna być wpisana na:

  • ostemplowanym wyniku badania z laboratorium
  • specjalnej karcie – tzw. krewkarcie (identyfikacyjna karta grupy krwi) lub karcie KIGK (Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi).


Przyszłe mamy mogą mieć wpisaną grupę krwi do książeczki ciąży. Dokument poświadczający grupę krwi należy nosić przy sobie. 

Jeśli jesteś w ciąży, zawsze miej przy sobie zaświadczenie o grupie krwi. W nagłym wypadku nie trzeba będzie oznaczać jej jeszcze raz (może trwać to nawet ponad godzinę, a lekarz nie może polegać na twoich ustnych zapewnieniach). Dokument poświadczający grupę krwi musisz zabrać ze sobą również na porodówkę (sprawdź, co jeszcze musisz wziąć ze sobą do szpitala).

Jak sprawdzić grupę krwi dziecka?

Grupę krwi można także określić na podstawie grupy krwi rodziców. Dziedziczenie grupy krwi nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Krew nie jest cechą indywidualną jak odciski palca czy budowa źrenicy. Ludzie mają kilka grup krwi: A, B, AB i O (zero). Jeśli masz grupę krwi A, a mąż B, dziecko nie musi mieć jednej z waszych grup, ale np. O.

Dziedziczenie odbywa się wg prawa Mendla. Zgodnie z nim grupa krwi jest określona przez geny, które występują w parach. Jako właścicielka grupy A możesz mieć dwie wersje genu A i O. Gdy u ojca dziecka z grupą krwi A jest podobnie, dziedziczy ono grupę O. W tabeli niżej sprawdzisz, jaką krew może mieć dziecko po połączeniu się wersji genów mamy i taty.

Dziedziczenie grupy krwi

Grupa krwi
mamy i taty
Możliwe kombinacje
w genotypie
Możliwe
grupy krwi
A x A AA x AA
AA x A0
A0 x A0
A
A
A lub O
B x B BB x BB
BB x B0
B0 x B0
B
B
B lub O
A x O AA x 00
A0 x 00
A
A lub O
B x O BB x 00
B0 x 00
B
B lub O
A x B AA x BB
AA x B0
A0 x BB
AO x BO
AB
A lub AB
AB lub B
AB, O, A, lub B
A x AB AA x AB
A0 x AB
A lub AB
A, B lub AB
B x AB BB x A0
B0 x AB
B lub AB
A, B lub AB
AB x AB AB x AB A, B lub AB
AB x O AB x 00 A lub B
O x O OO x OO O


Grupę krwi możesz sprawdzić też w naszym kalkulatorze grupy krwi dziecka

Konflikt serologiczny 

Grupa krwi jest także potrzebna do sprawdzenia, czy dziecku nie grozi konflikt serologiczny. Jeśli kobieta jest Rh- (nie ma czynnika Rh), a ojciec dziecka jest Rh+ ryzyko konfliktu serologicznego rośnie. Ta różnica może mieć znaczenie dla pierwszej ciąży, ale zazwyczaj jest istotna dla kolejnego potomstwa, u którego może skutkować chorobą krwi. Aby do niej nie doszło, powinnaś otrzymać immunoglobulinę anty-D – w ciąży lub po porodzie (jeśli dziecko jest Rh+).

Zobacz też:

konflikt serologiczny
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Konflikt serologiczny – przyczyny, zapobieganie, leczenie
Konflikt serologiczny to niebezpieczne powikłanie w ciąży. Polega na konflikcie między krwią matki i dziecka, do którego dochodzi w wyniku różnic w czynniku Rh krwi.

Konflikt serologiczny to problem wynikający z różnic w grupach krwi przyszłej mamy i taty. Polega na tzw. ustawieniu konfliktowym  – kiedy kobieta o grupie krwi Rh– spodziewa się dziecka o grupie krwi Rh+ (odziedziczonej po tacie). Dochodzi wtedy do sytuacji, w której organizm kobiety, która nosi w sobie dziecko, traktuje płód jako ciało obce i próbuje się go pozbyć, atakując go przeciwciałami. Konflikt serologiczny może również wystąpić przy pewnych różnicach w obrębie grup A, B, AB i 0. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie sobie poradzić z taką niezgodnością. Spis treści: Konflikt serologiczny – przyczyny Konflikt serologiczny a grupy krwi Mechanizm konfliktu serologicznego Profilaktyka konfliktu serologicznego Leczenie konfliktu serologicznego Przyczyny konfliktu serologicznego Samo występowanie niezgodności pomiędzy krwią mamy i dziecka nie jest równoznaczne z pojawieniem się konfliktu serologicznego, ale do konfliktu może dojść nawet jeśli przyszła mama ma grupę krwi inną niż Rh–. Aby do niego doszło, układ odpornościowy kobiety musi wytworzyć przeciwciała atakujące krwinki dziecka . Jest to możliwe dopiero wtedy, gdy wnikną one do jej krwiobiegu. Najczęściej dostają się tam podczas porodu, poronienia, przerwania ciąży oraz niektórych zabiegów i badań genetycznych dla ciężarnych , takich jak amniopunkcja. Kiedy występuje konflikt serologiczny występujący niestandardowo, poza sytuacją, w której krwinki dziecka dostają się do krwiobiegu matki? Zdarza się to również, jeśli kobieta przyjmie niewłaściwie oczyszczoną szczepionkę, co obecnie jest bardzo rzadkie. W ciągu kilkunastu godzin po wniknięciu obcych krwinek powstają przeciwciała skierowane przeciw intruzowi. Najsilniejszą reakcję obronną wzbudza brak zgodności czynników Rh, bo w osoczu krwi nie ma naturalnych przeciwciał...

Zdrowie w ciąży
Nie bój się konfliktu!
Konflikt serologiczny występuje, gdy krew mamy i taty różni się czynnikiem Rh. Na szczęście jest na to sposób.

Właściwie każdy człowiek powinien znać swoją grupę krwi. Ale dla przyszłej mamy jest to szczególnie istotne. Dlatego zaraz po stwierdzeniu ciąży pobiera się krew, by oznaczyć jej grupę . Chodzi o bezpieczeństwo kobiety, np. jeśli podczas ciąży lub porodu pojawiłaby się konieczność przeprowadzenia transfuzji krwi. Ale od tego może zależeć także przyszłe zdrowie dziecka. Poznaj: Kalendarium badań w ciąży Na czym polega problem? Chodzi o czynnik Rh , który ma prawie 85 proc. osób (Rh+). Jeśli przyszła mama go nie ma (Rh–), a ojciec jest Rh+, grozi to powstaniem konfliktu serologicznego, bo dziecko zawsze dziedziczy grupę krwi po jednym z rodziców – w 60 proc. przypadków właśnie po ojcu. W takiej sytuacji organizm kobiety może podjąć próbę zwalczenia krwinek własnego dziecka. Uważa je za obce, dlatego że są inne niż jego własne. Dziwne uczulenie Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy krew maleństwa przedostanie się do krwiobiegu mamy. Może do tego dojść podczas wewnątrzmacicznych zabiegów diagnostycznych lub leczniczych. A także gdy odkleja się łożysko , w ostatnim etapie ciąży lub podczas porodu. Kiedy krwinki dziecka pojawią się w krwiobiegu mamy , jej organizm uczula się na nie i zaczyna produkować przeciwciała, aby je zwalczyć – czyli przygotowuje się do eliminacji intruza. Niedopuszczenie do powstania przeciwciał lub wczesne ich wykrycie jest bardzo ważne. Mogą one wywołać niedokrwistość (dziecko rodzi się blade z zaburzeniami oddychania), żółtaczkę, a czasem mieć poważniejsze skutki, np. uszkodzenie mózgu. Poznaj: 6 pytań i odpowiedzi o żółtaczkę u noworodka! Konieczna profilaktyka Jeśli jesteś Rh– , a twój partner Rh+ , powinnaś zostać objęta specjalnym nieodpłatnym programem profilaktycznym. Zapytaj o to swojego lekarza. Obecność przeciwciał sprawdza się trzy razy – ok. 16., 28. i...

badanie grupy krwi w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie grupy krwi w ciąży: ile razy się robi, ile to kosztuje?
Badanie grupy krwi w ciąży oraz oznaczenie czynnika Rh jest bardzo ważne. Pozwala między innymi wykryć ewentualny konflikt pomiędzy krwią matki i dziecka. Liczba wykonywanych badań zależy od wyniku pierwszego badania. Aby badanie zostało uznane przez szpital, w którym będzie rodzić, potrzebne są dwa niezależne oznaczenia grupy krwi.

Podczas pierwszej wizyty lekarskiej ginekolog zleci ci badanie grupy krwi w ciąży. Ważne, aby sprawdzić też, czy we krwi nie występują przeciwciała przeciwko antygenom krwinek czerwonych. Badanie pozwala przede wszystkim ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego między mamą a dzieckiem. Jeśli zastanawiasz się, ile razy będziesz robić badanie grupy krwi w ciąży, jak interpretować wyniki i ile to wszystko kosztuje, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Oznaczenie grupy krwi w ciąży Grupę krwi można sprawdzić dzięki prostemu badaniu wykonywanemu w dowolnym laboratorium. Skierowanie zwykle wystawia lekarz rodzinny. Skierowanie na badania w ciąży otrzymasz od swojego ginekologa.   Oznaczenie grupy krwi wykonuje się z próbki krwi. Nie trzeba wcześniej przygotowywać się do badania ani być na czczo (badanie może być wykonane o każdej porze dnia).  Po badaniu   grupa krwi zostanie wpisana do książeczki ciążowej przyszłej mamy. Można też otrzymać specjalny dokument poświadczający grupę krwi. Aby go dostać, grupa krwi musi być potwierdzona – należy zrobić dwa niezależne badania na oznaczenie grupy krwi . Znajdujące się na czerwonych krwinkach (erytrocytach) białka determinują grupy krwi (A, B, AB lub 0). Na powierzchni białek może się też znajdować dodatkowa cząsteczka – białko D (czynnik Rh). W przypadku istnienia tego białka grupa krwi jest Rh dodatnia, a w przypadku jego braku – Rh ujemna. Ile razy robi się badanie grupy krwi w ciąży? Badanie grupy krwi w ciąży, oznaczenie czynnika Rh oraz poziomu przeciwciał anty-Rh wykonuje się raz, do 10. tygodnia ciąży. Ale uwaga – jeśli krew przyszłej mamy ma czynnik Rh ujemny, badanie na oznaczenie przeciwciał odpornościowych należy zrobić jeszcze pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży. Między 27. a 32. tygodniem ciąży trzeba podać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz