Poronienie samoistne
AdobeStock
Przebieg ciąży

Poronienie samoistne: przyczyny, rodzaje i objawy

Poronieniem samoistnym nazywamy przedwczesne zakończenie ciąży, podczas którego niedojrzałe jajo płodowe zostaje wydalone, a nie jest jeszcze gotowe do życia poza macicą.

Poronienie samoistne to przedwczesne zakończenie ciąży, uniemożliwiające dalszy rozwój płodu poza macicą. O poronieniu mówimy, gdy do przerwania ciąży dochodzi przed 22 tygodniem. Poronienie samoistne dzielimy na wczesne (do 12 tc) i późne (12-22 tc), w zależności od momentu ciąży, w którym następuje. 

Spis treści:

Poronienie samoistne: przyczyny

Przedwczesne wydalenie jaja płodowego może nastąpić z przyczyn związanych ze zdrowiem matki lub nieprawidłowościami po stronie samego jaja.

Poronienia samoistne zależne od matki występują na skutek:

 • niewydolności ciałka żółtego w pierwszych tygodniach ciąży,
 • cukrzycy,
 • chorób nerek,
 • chorób tarczycy,
 • chorób takich jak: różyczka, chlamydioza, toksoplazmoza, listerioza,
 • zarażenia wirusem HIV,
 • niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej,
 • stresu,
 • zażywania używek, np. papierosów, alkoholu,
 • nadużywania leków,
 • nieprawidłowości w budowie macicy, takich jak: mięśniaki macicy, macica dwurożna, tyłozgięcie macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, niedorozwój macicy.

Poronienia samoistne zależne od jaja płodowego występują na skutek:

 • pustego jaja płodowego,
 • aberracji chromosomowych,
 • zaśniadu zarodkowego, krwistego lub groniastego.

Poronienia samoistne: rodzaje

Poronienie nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Wymienia się:

 • poronienia zakażone – gdy dochodzi do stanu zapalnego żeńskich narządów płciowych i jaja płodowego;
 • poronienia zatrzymane (chybione) – gdy po obumarciu jaja płodowego nie następuje wydalenie płodu w ciągu 8 tygodni (wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania);
 • poronienia posocznicowe – gdy w okolicach układu rodnego i krwionośnego kobiety dochodzi do namnażania się bakterii i toksyn;
 • poronienia nawykowe – gdy do poronienia samoistnego dochodzi trzy lub więcej razy z rzędu.


Poronienie może być zupełne, czyli takie, gdy jajo płodowe wydalane jest w całości, oraz niezupełne, kiedy płód nie zostaje wydalony w całości i wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania w celu oczyszczenia macicy. 

Objawy poronienia samoistnego

Gdy dochodzi do poronienia, mogą pojawić się następujące objawy – pojedynczo lub wszystkie razem:

Badania po poronieniu samoistnym

Zaleca się, by po poronieniu wykonać następujące badania specjalistyczne:

 • badania genetyczne: badanie kariotypu rodziców oraz badanie materiału z poronienia,
 • USG,
 • badania endokrynologiczne,
 • badania infekcji immunologicznych.


Dzięki nim można sprawdzić, czy istnieje jakiś czynnik, który mógł przyczynić się do poronienia samoistnego, i który można wyeliminować poprzez stosowne leczenie, tak, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko ponownego poronienia.

Zobacz też:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

urodzenie martwego dziecka
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urodzenie martwego dziecka – świadczenia. Czy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński?
Urodzenie martwego dziecka to tragedia dla matki. Ale​ co dalej? W takiej sytuacji kobieta musi zmierzyć się nie tylko ze swoimi emocjami. Warto również znać prawa, które przysługują po urodzeniu martwego dziecka, np. w kwestii urlopu macierzyńskiego i zasiłku. Są też specjalne świadczenia, o które można się ubiegać.

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka przysługuje w wymiarze 8 tygodni po porodzie i nie krócej, niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Kobieta ma również prawo do zasiłku macierzyńskiego. W ramach świadczeń po urodzeniu martwego dziecka nie przysługuje jednak becikowe. Urlop macierzyński w takiej sytuacji ma służyć regeneracji fizycznej, ale także psychicznej. W niektórych przypadkach nie można jednak z niego skorzystać. Spis treści:  Urodzenie martwego dziecka a poronienie Karta martwego urodzenia Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka Skrócony urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka Wniosek o urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka Zasiłek macierzyński po urodzeniu martwego dziecka Odszkodowanie za urodzenie martwego dziecka z ZUS Zasiłek pogrzebowy z ZUS za urodzenie martwego dziecka Urodzenie martwego dziecka a becikowe Urodzenie martwego dziecka: inne świadczenia Urodzenie martwego dziecka a poronienie Martwe urodzenie  to zgon, który nastąpił przed całkowitym wydaleniem lub wydobyciem płodu z ustroju matki po upływie 22. tygodnia ciąży (rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania). Poronienie zaś to   wydalenie płodu lub wydobycie go z ustroju matki przed upływem 22. tygodnia ciąży. Płód nie oddycha ani nie wykazuje żadnych innych oznak życia. Podkreślenia wymaga fakt, iż jedynie w przypadku urodzenia martwego dziecka i posiadania aktu urodzenia (zgonu) kobieta ma prawo do zasiłku macierzyńskiego – o ile oczywiście spełnia konkretne warunki. W przypadku poronienia przysługuje jedynie zasiłek chorobowy . Karta martwego urodzenia Karta martwego urodzenia zawiera dane wymagane w karcie urodzenia oraz informację, że dziecko urodziło się...

Zamartwica urodzeniowa
AdobeStock
Noworodek
Pani dziecko urodziło się w zamartwicy. Brzmi strasznie, ale co oznacza?
Nie wszystkie dzieci przychodzą na świat z kompletem punktów w skali Apgar. Gdy maluszek otrzymuje ich bardzo mało, mówi się, że urodził się w zamartwicy. Jak to rokuje na jego dalsze życie?

Urodzone w dobrej formie dziecko zwykle dostaje 8-10 punktów w skali Apgar, ma różową skórę, regularnie oddycha, czasem głośno płacze. Szybko ląduje na brzuchu mamy i w niedługim czasie próbuje ssać pierś. Nie wszystkie maluszki mają tyle szczęście, by zaczynać podróż przez życie w tak świetnym stanie. Niektóre rodzą się w zamartwicy . Sprawdzamy, co to oznacza i jakie skutki może przynieść. Co to jest zamartwica urodzeniowa? Zamartwica (asfiksja) to stan zagrażający życiu dziecka . Noworodki, które rodzą się w zamartwicy, otrzymują 4 lub mniej punktów w skali Apgar (najwyższa ocena wynosi 10 pkt). Mają słabsze tętno (lub nie jest wyczuwalne wcale), ich skóra jest blada, nie występują odruchy noworodkowe. Wymagają pilnej specjalistycznej pomocy lekarskiej, a czasem nawet reanimacji. Dlaczego dochodzi do zamartwicy? O zamartwicy mówimy, gdy dziecko rodzi się niedotlenione. Do tego stanu może dojść podczas samego porodu ( zamartwica urodzeniowa ) albo w końcówce ciąży ( zamartwica wewnątrzłonowa ). Przyczyny, które prowadzą do wystąpienia zamartwicy, mogą być różne: niewydolność łożyska łożysko przodujące przedwczesne oddzielenie się łożyska choroba hemolityczna stan przedrzucawkowy ciąża przenoszona ciąża niedonoszona palenie papierosów w ciąży przedwczesne odpłynięcie wód płodowych przedłużający się poród podanie narkozy podczas cesarskiego cięcia owinięcie się pępowiny wokół dziecka lub jej zaciśnięcie Do czego to prowadzi? Skutki niedotlenienia dziecka mogą być różne. Jeśli trwa długo , jego konsekwencje są odczuwane przez całe życie. Następstwem zamartwicy bywa: mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe lub padaczka. Ciężka zamartwica może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Na szczęście nie zawsze jest tak groźnie. Krótkie niedotlenienie w trakcie porodu...

Syryjski noworodek operowany przez telefon
Fotolia
Aktualności
Lekarze uratowali życie noworodkowi dzięki smartfonowi
Noworodek został uratowany, dzięki niekonwencjonalnej metodzie, jaką zastosował jeden z lekarzy. Chirurg, który przeprowadzał operację, w czasie jej trwania, dostawał wskazówki przez internetowy komunikator, zainstalowany w telefonie.

W syryjskim mieście Douma leżącym na wschód od Damaszku, uratowano życie noworodka, który miał poważną wadę genetyczną. W trakcie operacji chirurg konsultował się ze specjalistą z zagranicy przy pomocy komunikatora wideo. Wada, która uniemożliwia przełykanie Noworodek nie przeżyłby, gdyby nie zaangażowanie lekarzy, którzy w nietypowy sposób, podjęli się przeprowadzenia tak skomplikowanej operacji. U dziecka stwierdzono atrezję przełyku, czyli wrodzoną niedrożność przełyku . Jest to rzadka wada, uniemożliwia przełykanie śliny, której nadmiar wydostaje się przez jamę nosową. Noworodki z całkowitą atrezją nie są w stanie przełykać, w efekcie czego może dość u nich nawet do niewydolności oddechowej. Leczenie atrezji przełyku wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Dzisiejsza medycyna jest w stanie uratować znacznie więcej noworodków niż kiedyś. Operacja przez telefon Zarówno w szpitalu w Doumie, jak i w Damaszku, nie udało się znaleźć żadnego specjalisty, który miałby niezbędne umiejętności i pełną wiedzę dla przeprowadzenia operacji u noworodka. Dr Husam, który podjął się tego zadania, skontaktował się za pomocą komunikatora sieciowego ze specjalistą z zagranicy, który miał już doświadczenie z operacjami noworodków. W trakcie operacji Husam postępował zgodnie ze wskazówkami, jakich udział mu lekarz, będący po drugiej stronie telefonu komórkowego. Co do informacji na temat chirurga udzielającego wskazówek, nie zostało podane ani jego nazwisko, ani nazwa kraju, w którym przebywa. Trudne warunki Placówka, w której przeprowadzono operację, znajduje się w strefie walk i pozbawiona jest nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale i pełnej obsady medycznej. Wśród personelu brakuje między innymi chirurga dziecięcego. Dlatego właśnie chirurdzy radzą sobie, jak tylko mogą i pomagają pacjentom, stosując...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz