Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Stosunek przerywany w dni płodne a ryzyko zajścia w ciążę
AdobeStock
Starania o dziecko

Stosunek przerywany a prawdopodobieństwo ciąży: czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Stosunek przerywany nie jest metodą zapobiegania ciąży. Jeśli zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wyniku stosunku przerywanego, podajemy przybliżone statystyki. Wyjaśniamy też, co to jest stosunek przerywany i czy jest bezpieczny.

Stosunek przerywany jest przez niektórych traktowany jako sposób na uniknięcie ciąży – niestety niezbyt skuteczny. Prawdopodobieństwo ciąży jest duże, a statystyki nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla przy stosunku przerywanym w ciągu roku w ciążę zajdzie od 15 do 28 kobiet na 100 (jednak niektóre badania określają wskaźnik na 8-17, a innych widełki wahają się od 10 do aż 35). Tymczasem podczas stosowania hormonalnych metod antykoncepcyjnych w ciążę zachodzi mniej niż 1 kobieta na 100.

Spis treści:

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Co to jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany to stosunek seksualny, podczas którego nie dochodzi do wytrysku nasienia bezpośrednio w drogach rodnych kobiety. Para musi więc przerwać stosunek, zanim u mężczyzny dojdzie do ejakulacji. Taki stosunek jest błędnie uznawany za metodę antykoncepcyjną – nie chroni on skutecznie przed ciążą. Co ważne, stosunek przerywany nie tylko nie chroni przed zajściem w ciążę, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Stosunek przerywany nie chroni przed chorobami wenerycznymi. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), każdego dnia na świecie odnotowywanych jest ponad 1 milion zakażeń chorobami wenerycznymi. Nieleczone stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Niestety, wiele chorób w początkowej fazie jest bezobjawowych, dlatego też rekomenduje się stosowanie prezerwatyw oraz (dla własnego bezpieczeństwa) przynajmniej raz w roku wykonanie badań profilaktycznych.

Stosunek przerywany: czy można zajść w ciążę?

Stosunek przerywany to duże prawdopodobieństwo ciąży. Wiele osób uważa, że jeśli nie dochodzi do wytrysku w pochwie, to plemniki nie mogą przedostać się do dróg rodnych kobiety. Nie jest to jednak prawdą. Mężczyzna w trakcie podniecenia wytwarza tzw. preejakulat, którego zadaniem jest przede wszystkim nawilżenie pochwy i zneutralizowanie kwaśnego odczynu cewki moczowej. Zdarza się, że w tym bezbarwnym płynie znajdują się plemniki, które mogą swobodnie przemieszczać się do pochwy kobiety nawet przed wytryskiem.

Dla stosunku przerywanego wskaźnik Pearla wynosi 10 – 35, co oznacza, że od 10 do 35 kobiet na 100 zajdzie w ciążę. Podobne dane wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Skuteczność tej metody podaje w danych procentowych między 78% a 96%, czyli aż 28% kobiet może zajść w ciążę w przypadku stosowania przez parę stosunku przerywanego jako metody antykoncepcyjnej. Dla porównania dla pary, która nie korzysta z żadnej z metod antykoncepcyjnych, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne wynosi maksymalnie  30% w pierwszym cyklu starań.

Stosunek przerywany w dni płodne

Decydując się na stosunek przerywany, trzeba mieć świadomość, że zgodne ze standardami WHO nie jest to metoda antykoncepcyjna. Jeśli zdarzy się, że w trakcie stosunku przerywanego do wnętrza kobiety przedostaną się plemniki np. w preejakulacie, do zapłodnienia nie musi dojść od razu. W wilgotnym i ciepłym środowisku pochwy plemniki są w stanie przeżyć nawet do 72 godzin. Jeśli zatem stosunek przerywany odbył się na 3 dni przed owulacją (jajeczkowaniem), są duże szanse na to, że dojdzie do zapłodnienia.

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Można uznać, że jeśli para uprawia seks w czasie, gdy kobieta ma dni niepłodne, do zapłodnienia po prostu nie może dojść – to mit! Czy na pewno każda kobieta wie, kiedy dokładnie wypadają jej dni niepłodne? Czasami na skutek stresu, wyjazdów, znacznego spadku wagi lub innych czynników cykl miesięczny się rozregulowuje. Wówczas nie tak łatwo jest ustalić, kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne. Stosunek przerywany w dni niepłodne nie stanowi dostatecznej ochrony przed zajściem w ciążę.

Stosunek przerywany może być powodem silnego dyskomfortu psychicznego w trakcie miłosnych uniesień. W konsekwencji może przyczynić się do obniżenia libido, nerwicy na tle seksualnym, a u mężczyzn: przedwczesnego wytrysku lub trudności z osiągnięciem orgazmu.

Zobacz też:

prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
AdobeStock
Przebieg ciąży
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
Kiedy najszybciej zajść w ciążę? Dni płodne to czas, w którym występują największe szanse na spłodzenie maluszka. Jednak to, jak szybko zajdziesz w ciążę, zależy od wielu czynników.

Żeby zajść w ciążę, trzeba uprawiać seks w odpowiednie dni. Kobieta jest płodna przez 5-6 dni w ciągu całego cyklu. Jeśli nie wiesz, kiedy wypadają ci dni płodne, możesz skorzystać z  kalendarza dni płodnych . Jak pokazują badania, co druga para w Polsce potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by doszło do zapłodnienia. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 30-procentowa . Tylko niewielkiemu odsetkowi udaje się w pierwszym cyklu. Wiele par musi czekać kilka miesięcy, czasem dłużej. Spis treści :  Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jak szybko zajść w ciążę? Indeks Pearla Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, żeby zajść w ciążę - zdecydowanie są to dni płodne.  Dni najbardziej płodne przy 28-dniowym cyklu przypadają mniej więcej od 8. do 15. dnia cyklu. Największe szanse na zajście w ciążę masz, kochając się regularnie co 2-3 dni  - w ten sposób nie „przegapisz”  dni płodnych . Pary, które kochają się rzadziej, największe szanse na poczęcie dziecka mają, kochając się tuż przed owulacją : 35% szans na zajście w ciążę to dzień przed owulacją 25% w dniu owulacji. Jak szybko zajść w ciążę? Ponieważ coraz więcej par ma problem z poczęciem maluszka, dużą uwagę zwraca się nie tylko na zdrowie, ale i na styl życia przyszłych rodziców . Zaleca się, byś na 3 miesiące przed planowaną ciążą zaczęła przyjmować kwas foliowy , zrezygnowała z palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków, ogranicz także stres. Znaczenie może mieć otyłość, czy nadmierny wysiłek fizyczny, a także nieodpowiednia dieta. Lekarze zwracają także uwagę na wiek przyszłych rodziców . Obecnie ludzie coraz później decydują...

preejakulat
AdobeStock
Starania o dziecko
Preejakulat a ciąża: czy preejakulat zawiera plemniki? Ryzyko zajścia w ciążę
Preejakulat to wydzielina z penisa, która zawiera plemniki i odgrywa ważną rolę przed wytryskiem nasienia. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę bez wytrysku? Choć szanse na to są niewielkie, to gdy preejakulat znajdzie się w drogach rodnych kobiety, może dojść do zapłodnienia. Sprawdź, co na ten temat mówią badania naukowe.

Preejakulat nie pojawia się u wszystkich mężczyzn, a jego ilość może być różna. Brak preejakulatu nie jest powodem do niepokoju. Wyjaśniamy, co to jest preejakulat, czy zawiera plemniki i czy jego obecność może doprowadzić do zapłodnienia, a także jakie jest ryzyko zajścia w ciążę, gdy preejakulat dostanie się do pochwy w czasie pettingu, np. na palcu. Spis treści: Co to jest preejakulat? Czy preejakulat zawiera plemniki? Preejakulat a ryzyko ciąży Co to jest preejakulat? Preejakulat (inaczej: płyn preejakulacyjny) to bezbarwna, śluzowata wydzielina wydostająca się z penisa w czasie podniecenia seksualnego. Jest produkowana w męskich gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz gruczołach cewkowych wydzielających śluz. Zadaniem preejakulatu jest: przeczyszczenie cewki moczowej przed wytryskiem (preejakulat neutralizuje szkodliwy dla plemników odczyn moczu); ochrona plemników przed kwaśnym środowiskiem pochwy (ma on odczyn zasadowy), a także odżywienie i poprawa ich ruchliwości; nawilżenie członka przed wprowadzeniem go do pochwy. Przeciętnie podczas zbliżenia mężczyzna wydziela od 2 do 5 ml preejakulatu . Bywa, że jest go więcej, ale jego ilość nigdy nie jest stała. Może się zdarzyć, że raz nie widać go wcale, a kolejnym razem jest go sporo. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielany jest on najczęściej w fazie plateau, kiedy narasta erekcja. Czy preejakulat zawiera plemniki? Badania naukowe dotyczące preejakulatu z ostatnich lat obaliły tezę, że nie zawiera on plemników. Wykazały, że preejakulat zawiera żywe plemniki, aczkolwiek jest ich o wiele mniej niż w nasieniu. Czy zatem preejakulat może doprowadzić do ciąży? Niewykluczone: u 37 proc. badanych mężczyzn stwierdzono w preejakulacie ilość plemników wystarczającą do zapłodnienia. U 41 proc. badanych znaleziono plemniki w...

zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Zapłodnienie jest możliwe, jeśli plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej. Taki proces musi zajść w przypadku każdego organizmu żywego, u którego występuje rozmnażanie płciowe. Z połączenia męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej (jajeczka i plemnika) powstaje zygota, która u ludzi przekształca się w płód. Przedstawiamy wszystkie etapy zapłodnienia.

Zapłodnienie u ludzi to efekt współżycia płciowego lub procedury in vitro. Sam biologiczny proces zapłodnienia w obu przypadkach polega na tym samym – jest to połączenie się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jedyna różnica to miejsce, w którym do tego dochodzi – albo w jajowodzie lub macicy kobiety, albo w probówce laboratoryjnej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zapłodnienie. Spis treści: Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie – objawy Jak dochodzi do zapłodnienia? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie? Co się dzieje po zapłodnieniu? ​ Kiedy po zapłodnieniu zrobić test ciążowy? Dlaczego nie zawsze dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie in vitro Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie to skomplikowany proces polegający na połączeniu jajeczka z plemnikiem, czyli komórek rozrodczych zwanych inaczej gametami. W trakcie zapłodnienia dochodzi do scalenia jąder komórkowych i cytoplazmy zawartej w komórkach rozrodczych. Jednocześnie dochodzi do połączenia się 23 chromosomów z gamety żeńskiej z taka samą liczbą chromosomów z gamety męskiej – tak wygląda przekazanie genów. W ten sposób z dwóch gamet powstaje jedna komórka – zygota, która poprzez dalszy podział komórek przekształci się w zarodek, a następnie w płód. Zgodnie ze współczesnymi standardami nauki uważa się, że zapłodnienie to proces ciągły i może trwać nawet do 24 godzin, dlatego też niemożliwe jest wskazanie dokładnego momentu połączenia się gamet. Zapłodnienie – objawy Objawy zapłodnienia zwykle nie są odczuwane i zauważane przez kobietę. Podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy (czyli implantacji zarodka) może pojawić się krwawienie implantacyjne . Występuje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz