Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
preejakulat
AdobeStock
Starania o dziecko

Preejakulat a ciąża: czy preejakulat zawiera plemniki? Ryzyko zajścia w ciążę

Preejakulat to wydzielina z penisa, która zawiera plemniki i odgrywa ważną rolę przed wytryskiem nasienia. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę bez wytrysku? Choć szanse na to są niewielkie, to gdy preejakulat znajdzie się w drogach rodnych kobiety, może dojść do zapłodnienia. Sprawdź, co na ten temat mówią badania naukowe.

Preejakulat nie pojawia się u wszystkich mężczyzn, a jego ilość może być różna. Brak preejakulatu nie jest powodem do niepokoju. Wyjaśniamy, co to jest preejakulat, czy zawiera plemniki i czy jego obecność może doprowadzić do zapłodnienia, a także jakie jest ryzyko zajścia w ciążę, gdy preejakulat dostanie się do pochwy w czasie pettingu, np. na palcu.

Spis treści:

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

Co to jest preejakulat?

Preejakulat (inaczej: płyn preejakulacyjny) to bezbarwna, śluzowata wydzielina wydostająca się z penisa w czasie podniecenia seksualnego. Jest produkowana w męskich gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz gruczołach cewkowych wydzielających śluz. Zadaniem preejakulatu jest:

  • przeczyszczenie cewki moczowej przed wytryskiem (preejakulat neutralizuje szkodliwy dla plemników odczyn moczu);
  • ochrona plemników przed kwaśnym środowiskiem pochwy (ma on odczyn zasadowy), a także odżywienie i poprawa ich ruchliwości;
  • nawilżenie członka przed wprowadzeniem go do pochwy.


Przeciętnie podczas zbliżenia mężczyzna wydziela od 2 do 5 ml preejakulatu. Bywa, że jest go więcej, ale jego ilość nigdy nie jest stała. Może się zdarzyć, że raz nie widać go wcale, a kolejnym razem jest go sporo. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielany jest on najczęściej w fazie plateau, kiedy narasta erekcja.

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Badania naukowe dotyczące preejakulatu z ostatnich lat obaliły tezę, że nie zawiera on plemników. Wykazały, że preejakulat zawiera żywe plemniki, aczkolwiek jest ich o wiele mniej niż w nasieniu.

Czy zatem preejakulat może doprowadzić do ciąży? Niewykluczone: u 37 proc. badanych mężczyzn stwierdzono w preejakulacie ilość plemników wystarczającą do zapłodnienia. U 41 proc. badanych znaleziono plemniki w większości obumarłe (badania z 2011 roku). Nowe badania z 2016 roku opublikowane przez PubMed (Kovavisarach, E.; Lorthanawanich, S.; Muangsamran, P. „Presence of Sperm in Pre-Ejaculatory Fluid of Healthy Males”. J Med Assoc Thai. 99 Suppl 2: S38-41) wykazały, że w preejakulacie 17 proc. mężczyzn były obecne żywe plemniki. Trzeba jednak pamiętać, że wystarczy tylko jeden żywy plemnik, aby możliwe było zajście w ciążę.

Uwaga, badania wykazały także, że preejakulat może zawierać nie tylko plemniki, ale i limfocyty oraz makrofagi. Oznacza to, że wprowadzenie preejakulatu do dróg rodnych kobiety niesie ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych, w tym wirusa HIV. Dlatego tak ważne jest używanie prezerwatyw podczas stosunku – nie tylko jako środka antykoncepcyjnego, ale również jako ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Preejakulat a ryzyko ciąży

Plemniki znajdujące się w preejakulacie są zwykle słabe, mało ruchliwe, część z nich może być martwa. Szansa na zapłodnienie przed wytryskiem jest więc niewielka, jednak należy zachować ostrożność, jeżeli nie chcesz zajść w ciążę. Warto pamiętać, że kiedy preejakulat znajdzie się w drogach rodnych kobiety mającej dni płodne lub nieregularne cykle, nie ma pewności, że nie zajdzie ona w ciążę – do zapłodnienia wystarczy tylko jeden żywy, sprawny plemnik, a taki może się znaleźć preejakulacie.

Nie należy mylić preejakulatu a ejakulatem, gdyż są to dwie odmienne substancje. Ejakulat to konkretna ilość spermy, zwierająca powyżej 20 milionów plemników na każdy mililitr. Ma barwę podobną do mleka.

Stosunek przerywany a ryzyko ciąży

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną i może prowadzić do zapłodnienia. Ryzyko ciąży w wyniku stosunku przerywanego wynika głównie z braku pewności, czy mężczyzna zdąży przerwać stosunek w odpowiednim momencie – jednak nie tylko. Nie wolno zapominać, że plemniki znajdują się zarówno ejakulacie, jak i preejakulacie, który pojawia się na członku zaraz po erekcji i nie ma związku z wytryskiem. Jeśli w preejakulacie będzie znajdował się przynajmniej jeden żywy, ruchliwy i sprawny plemnik, może dojść do zapłodnienia (sprawdź: Pozytywny test ciążowy – co dalej? ).

Każda para, która zamiast skutecznej antykoncepcji wybiera stosunek przerywany, naraża się na niechcianą ciążę. Statystyki pokazują, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bez wytrysku jest całkiem spore. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla przy stosunku przerywanym w ciążę zajdzie aż 15-28 kobiet na 100. Według Światowej Organizacji Zdrowia stosunek przerywany jest uznawany za najmniej skuteczną metodę antykoncepcyjną – w ogóle nie powinno się go tym terminem nazywać.

Pieszczoty a ryzyko ciąży

Możliwość zajścia w ciążę podczas pettingu jest znikoma, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Czy bezpośredni wytrysk na narządy płciowe lub wprowadzanie do pochwy palca z preejakulatem może zakończyć się ciążą? Szanse są minimalne, nie można jednak tego wykluczyć. Ryzyko jest mniejsze, jeśli kobieta ma regularne cykle miesiączkowe i dokładnie potrafi określić swoje dni płodne, a do pieszczot dojdzie w czasie dni niepłodnych. Mimo to ryzyko zajścia w ciążę podczas pettingu wciąż istnieje – wystarczy, że np. z powodu stresu czy choroby cykl się nieco rozreguluje, przy wytrysku pojawi się bardzo dużo nasienia, a plemniki w nim zawarte będą wyjątkowo silne.

Źródło: PubMed Central

Zobacz też:

Kiedy zrobić test ciążowy
AdobeStock
Objawy ciąży
Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?
Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, ale nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...

Dni niepłodne a ciąża
Starania o dziecko
Zajście w ciążę w dni niepłodne - czy to możliwe?
Zajście w ciążę w dni niepłodne jest mało prawdopodobne, ale nadal możliwe. Jeśli nie planujesz obecnie powiększenia rodziny, bądź czujna i stosuj dodatkową antykoncepcję, ponieważ plemniki są w stanie przetrwać w pochwie nawet kilka dni.

Zajście w ciążę w dni niepłodne nie zdarza się często, ale jest możliwe. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, a plemniki mogą przeżyć do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Pozostały czas jest teoretycznie niepłodny - nie oznacza to jednak, że nie może dojść do ciąży! Jeśli współżyjesz w czasie niepłodności względnej - czyli krótko przed wystąpieniem owulacji (lub tuż po), może się zdarzyć, że plemniki przeżyją do dni płodnych i dojdzie do zapłodnienia. Zajście w ciążę w dni niepłodne - jak to możliwe? Dni niepłodne to ten czas , który następuje po obumarciu komórki jajowej (ok. czterech dni po owulacji). Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe. Jest to okres tzw. niepłodności bezwzględnej . Niespodziewana ciąża może się jednak pojawić się, kiedy doszło do współżycia zaraz po miesiączce, a dokładniej mówiąc w momencie, gdy pojawiły się pierwsze objawy płodności. Choć w tym czasie komórka jajowa nie jest zdolna, by połączyć się z plemnikiem, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciążę. Jak to możliwe? Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji.  Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza  niepłodności względnej . Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Aby wiedzieć, w kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze, musisz  sprawdzić kiedy masz owulację. Jednak obliczanie dni płodnych wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Przy regularnych miesiączkach jajeczkowanie wypada na 14 dni przed menstruacją, a za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz