tęczowe dzieci
Fotolia
Przebieg ciąży

Tęczowe dzieci –​ kim są, dlaczego tak je nazywamy? 

Tęczowe dziecko to takie, które przyszło na świat po wcześniejszych poronieniach. Sprawdź, skąd wzięło się to określenie i kiedy obchodzony jest Dzień Tęczowych Dzieci. Poznaj też definicję określeń dzieci indygo i kryształowe dzieci.

Tęczowe dziecko – to określenie dzieci, które rodzą się matkom, mającym za sobą doświadczenie wcześniejszych poronień lub śmierci dopiero co narodzonego dziecka. Tęcza zwykle pojawia się po burzy i przynosi nadzieję na lepszą pogodę. Podobnie jest z „tęczowymi dziećmi”, które są symbolem nadziei na macierzyństwo.

Mamy tęczowych dzieci to między innymi Michelle Obama (3 ciąże, 1 poronienie), Beyonce (4 ciąże, 1 poronienie), Joanna Koroniewska (8 ciąż, 6 poronień). Tęczowe dziecko ma również Meghan Markle i Zofia Zborowska. O tęczowym rodzicielstwie coraz częściej mówią nie tylko słynne tęczowe mamy. Ojcem tęczowego dziecka został również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Spis treści:

Strata dziecka wiąże się z żałobą, którą każdy przeżywa inaczej [WIDEO]

Tęczowe dzieci – definicja?

Tęczowe dzieci przychodzą na świat po wcześniejszej utracie ciąży lub śmierci dziecka. Sprawiają, że rodzicom (przynajmniej w jakiejś części) udaje się zapomnieć o cierpieniu, które ich spotkało. Ból i stratę poprzedniego dziecka można porównać do burzy, natomiast szczęście spowodowane narodzinami dziecka po traumatycznych przejściach – do mieniącej się w blasku słońca tęczy, która rozświetla burzowe niebo, dając nadzieję na radość macierzyństwa. W internecie można znaleźć wiele historii par, które wychowują „tęczowe dzieci”.  

Tęczowe mamy i... tęczowi tatusiowie

Tęczowe mamy to matki, które po wcześniejszym poronieniu zaszły w ciążę i urodził tęczowe dziecko. Mimo że dla wielu kobiet utrata ciąży to prawdziwy dramat – nie brakuje tych, które nie przestają marzyć o pierwszym lub kolejnym dziecku. I mimo bolesnych wspomnień i mnóstwa obaw o to, czy tym razem wszystko skończy się dobrze – nie rezygnują ze swych pragnień.

Wiele tęczowych mam coraz częściej dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi kobietami. Piszą o swoich tęczowych ciążach i dzieciach na blogach i portalach społecznościowych. Ich słowom często towarzyszą zdjęcia ilustrujące tęczowe macierzyństwo.

Tęczowe Mamy nie mają swojego święta, ale większość z nich doskonale zna datę, kiedy wypada Dzień Tęczowego Dziecka (Rainbow Day Baby obchodzony jest na całym świecie 22 sierpnia) i Dzień Dziecka Utraconego (15 października). Dzień Tęczowego Dziecka i Dzień Dziecka Utraconego to dni, które są bliskie również mężczyznom. Wielu ojców, których partnerki straciły ciążę, również wychowuje tęczowe dzieci. Jednym z najsłynniejszych tęczowych ojców jest Mark Zuckerberg – gdy na świecie miała pojawić się jego pierwsza córka, przyznał, że jego żona poroniła wcześniej trzy razy. 

Dzieci indygo – uzdrowienie planety

Hippisi, ale także osoby związane z ruchem New Age i spirytyzmem uważają, że dzieci indygo są wyjątkowe. Pojawiły się, żeby uzdrowić planetę. Charakteryzują się specyficznymi zdolnościami paranormalnymi, wyjątkową wrażliwością i sposobem, w jaki spostrzegają rzeczywistość. Energia dziecka indygo wpływa na zmianę naszego świata. Zdaniem Nancy Ann Tappe, parapsycholożki z USA, niektóre dzieci posiadają aurę koloru niebiesko-fioletowego, stąd właśnie nazwa „dzieci indygo”.

Dzieci kryształowe – bliskość z naturą

To określenie również wywodzi się z parapsychologii oraz filozofii New Age. Charakterystyczną cechą „kryształowych dzieci” są duże, okrągłe, jasne oczy. Ich spojrzenie można określić jako przeszywające. Są to dobre, spokojne, melancholijne dzieci, które kochają naturę i w jej okolicznościach czują się najlepiej. Często cierpią na alergie pokarmowe, ponieważ instynktownie odrzucają żywność wysoko przetworzoną. Kryształowe dzieci mają sprowadzać ludzkość na dobrą drogę życia bez agresji.

Zobacz także: 

poród, narodziny
Rachel Smith Photography
Poród naturalny
Historia narodzin, której nigdy nie zapomnisz - film
Zaczęło się od bólu i cierpienia, a skończyło cudem. Jak wiele jesteśmy w stanie znieść, by usłyszeć płacz nowo narodzonego dziecka?

"Rainbow baby" ("tęczowe dziecko") - to dziecko urodzone przez kobietę, która straciła dziecko z poprzedniej ciąży. Tak jak po burzy wychodzi tęcza, tak para po ciężkich przeżyciach związanych ze stratą dziecka rodzi zdrowe tęczowe dziecko . Liam synek bohaterki filmu jest właśnie takim dzieckiem. Zobacz film i poczuj niezwykle silne emocje , które towarzyszyły przyszłej mamie w trakcie porodu. Jej siła, determinacja, jej ból, ale i ogromna radość przypominają nam kobietom, jak wielka tkwi w nas siła . Usiądź wygodnie i obejrzyj jeden z najbardziej wzruszających filmów z narodzin , tym bardziej wyjątkowy, bo jest to jak sama Erikah (mama Liama) opisała " dowód, że istnieje życie po stracie ". Zobacz też: Twoje dziecko chce, żebyś to usłyszała! - film Zobacz też: Poród jako niezwykłe przeżycie – fotografie Dominiki Dzikowskiej  

Sharista Giles
screen z profilu na facebooku
Aktualności
To cud. Kobieta w śpiączce urodziła dziecko
To historia z happy endem. Kobieta, która po wypadku samochodowym zapadła w śpiączkę urodziła dziecko.

W wyniku wypadku samochodowego Sharista Giles z amerykańskiego stanu Tennessee zapadła w śpiączkę . Była wtedy w czwartym miesiącu ciąży . Zdaniem lekarzy miała 10 procent szans na wybudzenie. To naprawdę mało. Po dwóch miesiącach urodziła synka . Dziecko, którego rodzina nazwała Baby L. ważyło niecały kilogram. Dwa miesiące po pojawieniu się na świecie Baby L., Giles otworzyła oczy . Krewni od razu przekazali jej dobrą wiadomość i pokazali zdjęcie synka: - Pokazaliśmy jej zdjęcie Baby L i się na nie patrzyła - napisali na profilu Giles na facebooku. „Chwalmy Pana! Otworzyła oczy, mrugała do mnie i ściskała mój palec, kiedy ją o to poprosiłem ” - dodają, pokazując w ten sposób, że mają kontakt z dziewczyną. Obecnie Giles jest pod opieką specjalistów w ośrodku Harriman w stanie Tennesse. Ta niezwykła historia pokazuje, że jednak cuda się zdarzają i dodaje otuchy tym, którzy często myślą, że są w sytuacji bez wyjścia.     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Posted by Giles Family Prayers for Sharista Giles & Newborn Baby L on 26 stycznia 2015   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Posted by Giles Family Prayers for Sharista Giles & Newborn Baby L on 26 stycznia 2015   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id;...

dzieci
Rhiannon Logsdon
Sen
Podejrzeliśmy dziecięce sny – zdjęcia
Nas zachwyciły, a ciebie? Zobacz, o czym śnią dzieci.

Każdy rodzic wie, że wyobraźnia dziecka nie zna granic. Kiedy jesteś dzieckiem, nie ma czegoś takiego jak „nie istnieje" (podobnie jest z sennikiem kobiety w ciąży ). Gdy gaśnie światło w pokoju dziecka, pod jego powiekami przewijają się niesamowite obrazy . Tu każdy może zostać elfem, jeździć na nosorożcu czy rozmawiać ze zwierzętami. Rhiannon Logsdon fotograf z Teksasu, przy współpracy dzieci i Photoshopa stworzył serię magicznych fotografii. Które z nich podoba ci się najbardziej? Zobacz też: Ciąża – sennik     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); McKinley and Morning Star <3 Posted by Rhiannon Logsdon Photography on  1 sierpnia 2014     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));   a fairy princess…<3 Posted by Rhiannon Logsdon Photography on  19 sierpnia 2014     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));   <3 knight in shining armor <3 Posted by Rhiannon Logsdon Photography on  29 grudnia 2014     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return;...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz