Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
AdobeStock
Przebieg ciąży

Wszystko o testach ciążowych

Test ciążowy to najszybszy i najprostszy sposób, by się dowiedzieć czy jest się w ciąży. Jednak, gdy staniesz przed sklepową półką, a emocje wezmą górę możesz nie wiedzieć, co masz wybrać. Podpowiadamy!

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, warto wykonać test ciążowy. Wszystkie testy działają na prostej zasadzie: wykrywają w moczu hormon, który pojawia się tylko u kobiet w ciąży, gonadotropinę kosmówkową (HCG). Ale jaki test wybrać i kiedy go zrobić? Podpowiadamy!

Jaki test ciążowy wybrać?

Obecnie dokładność domowych testów ciążowych sięga aż 99-procent, w aptekach i drogeriach dostępnych jest kilka różnych rodzajów:

 • test ciążowy strumieniowy – nazywa się go też „flamastrowym” (test w kształcie przypomina właśnie flamaster). Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży, na kilka sekund podstaw test (pozbawiony nakładki ochronnej) pod strumień moczu. Następnie nałóż nakładkę z powrotem i połóż test na płaskiej i suchej powierzchni. Po ok. 5 minutach możesz odczytać wynik. Cena to ok. 10-15 zł
 • test ciążowy płytkowy – aby go przeprowadzić, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Z próbki moczu za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik zobaczysz po ok. 3-5 minutach. Cena to ok. 6-10 zł.
 • test ciążowy paskowy – jeśli chcesz go użyć, pobierz mocz do czystego naczynia, a następnie zanurz pasek testowy w próbce moczu na ok. 4-5 minut. Po upływie tego czasu można już odczytać wynik. Cena to ok. 10 zł.
 • test ciążowy cyfrowy – działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy. Po 3 minutach wynik: plus na wyświetlaczu oznacza ciążę, a minus brak ciąży. Cena to 50-100 zł.
Pamiętaj! Przed wykonaniem testu zawsze należy przeczytać ulotkę. Choć działanie wszystkich testów jest podobne, sposób wykonania może się nieco różnić. Zwróć także uwagę na czułość testów ciążowych. 10mIU/ml może wykryć ciąże dużo wcześniej niż ten o czułości 25mIU/ml.

Zwróć uwagę na czułość testu

Wybierając test ciążowy zwróć uwagę, nie tylko na to, jak się go wykonuje, ale także na jego czułość. Im niższa wartość liczbowa, tym test jest bardziej czuły i wykrywa w moczu niższe stężenie HCG, np.:

 • 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku;
 • 800 IU/ jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "I — po".---#---Im niższa wartość liczbowa, tym test jest bardziej czuły i wykrywa w moczu niższe stężenie HCG, np.:
  500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku;
  do 800 IU/I - po 14 dniach;
  1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.---#---I-po#I — po---#---I - po">I - po
  14 dniach;
 • 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.


Kiedy wykonać test ciążowy?

Kalkulator tygodnia ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Choć producenci testów twierdzą, że wykrywają one ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia, to zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu ich wykonywać przed terminem spodziewanej miesiączki. Czasami trzeba poczekać kilka dni więcej i ponownie wykonać test, by wynik był miarodajny. Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu.

Zobacz też: Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy?

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreski oznaczają, że na 99 proc. jesteś w ciąży. W przypadku testu cyfrowego będzie to plus lub odpowiedni napis. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny, ale nie oznacza to, że nie jesteś w ciąży. Warto test powtórzyć za kilka dni lub wykonać badanie hCG z krwi. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale nie doszło do implantacji zarodka.

Laboratoryjny test ciążowy

Test z moczu możesz także wykonać w przychodni. Poranną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium 7-10 dni po zapłodnieniu. Test jest wykonany podobnie jak domowe testy, czyli wykrywa obecność hCG tyle, że jest wykonany przez specjalistę. Możesz również wykonać badanie z krwi. W wynikach testów laboratoryjnych podaje dokładne wartości stężenia hCG. Taki ilościowy wynik pozwala oszacować, który to tydzień ciąży oraz (jeśli test zostanie powtórzony) sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Czy test może się mylić?

Pojawienie się dwóch kresek na teście zazwyczaj oznacza ciążę. Jedna z kresek może być nieco słabsza, co może być interpretowane jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny. Możesz go potwierdzić, robiąc drugi test lub idąc na wizytę do ginekologa, który skieruje na badanie USG lub sam je wykona. Test fałszywie dodatni może się przydarzyć, jeśli kobieta przyjmuje pewne leki. Najczęstszym winowajcą są te, które działają na przysadkę mózgową.
Test może być fałszywie negatywny, jeśli mocz pobrany do wykonania testu jest zbytnio rozcieńczony. Aby wynik był bardziej miarodajny, najlepiej wykonaj test ciążowy rano, tuż po przebudzeniu. Mocz, który zbiera się w organizmie przez noc, ma dosyć wysokie stężenie hormonu hCG. Istnieje jeszcze trzecia możliwość, przez którą test ciążowy daje nieprawdziwy wynik (pozytywny lub negatywny), choć jest wykonany prawidłowo. Dzieje się tak wtedy, gdy jest przeterminowany albo źle przechowywany.

Zobacz także:

Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

fałszywy wynik testu ciążowego
Fotolia
Ciąża
Czy test ciążowy może się mylić? Kiedy wynik jest fałszywie dodatni lub negatywny?
Czy test ciążowy może się mylić? Tak. Test ciążowy może pokazywać np. wynik fałszywie negatywny, jeśli robisz go zbyt wcześnie po zapłodnieniu. Fałszywy wynik pozytywny testu ciążowego zdarza się rzadko.

Czy test ciążowy może się mylić - pytanie, które zadają sobie i kobiety pragnące dziecka, i te, które nie chcą być mamami. Domowe testy ciążowe, jeśli są wykonane prawidłowo i w odpowiednim czasie, mają 99 proc. skuteczności . Błędne wyniki testów ciążowych zdarzają się najczęściej, kiedy odczyt jest negatywny , a kobieta tak naprawdę jest w ciąży. Fałszywie dodatni test ciążowy, gdy tak naprawdę kobieta nie jest w ciąży to bardzo rzadka sytuacja. Najczęściej spowodowana jest np. przyjmowaniem konkretnych leków. Kiedy jeszcze test ciążowy może się mylić? Spis treści:  Test negatywny pomimo ciąży Fałszywie dodatni test ciążowy Test ciążowy po dacie ważności Kilkukrotne wykonywanie testów - czy trzy testy ciążowe mogą się mylić? Test negatywny pomimo ciąży Czy test ciążowy może się mylić negatywnie? Tak, wtedy odczyt jest  fałszywie negatywny. Może się to zdarzyć ,  jeśli mocz pobrany do wykonania testu jest zbytnio rozcieńczony. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy kobieta wypiła zbyt dużo różnych napojów, chodziła parę razy do toalety i dopiero później w krótkim czasie wykonała test ciążowy. Np. kiedy wieczorem wypiłaś 2-3 szklanki wody, w nocy parę razy byłaś w łazience, a rano zrobiłaś test. Może być też fałszywie negatywny, jeśli zrobisz go za wcześnie po zapłodnieniu. Aby wynik był bardziej miarodajny, najlepiej wykonaj test ciążowy rano, tuż po przebudzeniu. Mocz, który zbiera się w organizmie przez noc, ma dosyć wysokie stężenie hormonu hCG , który jest odpowiedzialny za pozytywny wynik na teście. Fałszywie dodatni test ciążowy Pozytywny test ciążowy - czy może się mylić? Tak, chociaż zdarza się to bardzo rzadko. Taka sytuacja spowodowana jest najczęściej przyjmowaniem przez kobietę pewnych leków. Najczęstszym winowajcą są leki, które działają na przysadkę...

Ile kosztuje test ciążowy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Ile kosztuje test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych i ich ceny
Cena testu ciążowego zależy od jego rodzaju, miejsca zakupu, producenta. Są różne warianty testów: płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Najtańszy test ciążowy paskowy kosztuje 1 zł, a test cyfrowy może kosztować nawet ok. 40 zł.

Koszt testu ciążowego zależy przede wszystkim od producenta. Wszystkie testy ciążowe, bez względu na rodzaj, wykrywają w moczu hormon wczesnej ciąży, gonadotropinę kosmówkową (hCG) . Można też zrobić test ciążowy z krwi - jest to badanie beta hCG, które także pozwala wykryć ciążę. Jeżeli pozytywnemu wynikowi towarzyszą inne pierwsze objawy ciąży , możesz się przyzwyczajać do myśli, że zostaniesz mamą! Test ciążowy - koszt: Ile kosztuje test ciążowy w aptece? Ile kosztuje test ciążowy w Rossmannie i innych drogeriach? Testy ciążowe pokazujące tydzień ciąży – cena Ile kosztuje test ciążowy z krwi? Informacje na temat testów ciążowych: Rodzaje testów ciążowych Skuteczność testu ciążowego Kiedy zrobić test ciążowy? Jak potwierdzić ciążę inaczej niż testem Ile kosztuje test ciążowy w aptece? ​Jeśli kupisz test w aptece, będziesz mieć pewność, że opakowanie nie zostało w żaden sposób naruszone, a test uszkodzony. Kosztu testu ciążowego zależy od producenta, może się wahać od złotówki nawet do prawie 40 zł. Cena strumieniowego testu ciążowego jest najniższa, podobnie jak paskowego i kasetowego. Zazwyczaj droższy będzie test ciążowy, który jest bardziej czuły i wcześniej pokazuje wiarygodny wynik. Informacje o tym znajdują się na opakowaniu lub ulotce testu. Najwięcej kosztuje cyfrowy test ciążowy, pokazujący tydzień ciąży.    Ile kosztuje test ciążowy w Rossmannie? W drogerii jest mniejszy wybór testów ciążowych, niż w aptece. Zaletą jednak może być większa anonimowość w trakcie zakupów. Cena testów ciążowych w Rossmannie zaczyna się od ok. 5 zł, kończy na ok. 20 zł. W ofercie Rossmanna nie znalazłyśmy jednak cyfrowego testu ciążowego. Na stronie drogerii dostępnych jest aktualnie 9 różnych testów. Zakup testu...

najlepszy test ciążowy
Fotolia.com
Objawy ciąży
Najlepszy test ciążowy: który jest najczulszy i najszybszy? (i kiedy go zrobić?)
Najczulszy test ciążowy da ci niemal stuprocentową pewność, że jesteś w ciąży albo że nie doszło do zapłodnienia. Możesz wybrać test strumieniowy lub płytkowy, taki o czułości 10 lub 25 mlU/ml. Jeśli zależy ci na tym, by zrobić najszybszy i najbardziej wiarygodny test ciążowy, zrób test z krwi.

Najlepszy test ciążowy to test, który dzięki dużej czułości na hormon hCG w moczu wykryje ciążę lub ją wykluczy. Ale nawet najczulszy test ciążowy nie da wiarygodnego wyniku, jeśli zostanie zrobiony za wcześnie albo błędnie. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, warto wybrać najdokładniejszy i najszybszy test ciążowy. Do wyboru masz testy o czułości 10 mlU/ml lub 25 mlU/ml. Najpopularniejsze są wygodne testy ciążowe strumieniowe i płytkowe. Jaki test ciążowy kupić? Czułość testu ciążowego to dla wielu kobiet ważne kryterium wyboru. Najczulsze i najdokładniejsze testy ciążowe mogą wykryć ciążę już kilka dni po zapłodnieniu. Działanie testów ciążowych opiera się na wykrywaniu w organizmie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), czyli tzw. hormonu ciąży. HCG jest obecny we krwi już po 48 godzinach od implantacji zarodka, a jego stężenie wynosi >1 mIU/ml. W miarę rozwijania się zarodka poziom tego hormonu wzrasta. Test ciążowy najlepiej jest jednak zrobić nie wcześniej niż na ok. dwa dni przed planowanym terminem miesiączki. Wcześniej wynik testu może być zafałszowany . Czułość testu ciążowego: 10 czy 25? Czułość testu ciążowego oznacza najniższe stężenie hormonu hCG, jakie test jest w stanie wykryć. Jeśli zastanawiasz się więc,  kiedy zrobić test ciążowy , najpierw sprawdź na opakowaniu jego czułość. Dostępne na rynku testy mają najczęściej czułość 10 mIU/ml (mogą wykryć nawet kilkudniową ciążę) oraz 20 i 25 mlU/ml (test będzie wiarygodny, jeśli zrobisz go 7-10 dni po współżyciu). Pamiętaj jednak, że specjaliści zalecają robienie testów ciążowych najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki . Jeśli wstrzymasz się do tego terminu, kupisz dobry test ciążowy i nie popełnisz błędów podczas jego wykonywania, nie będzie miało większego znaczenia, czy kupiłaś ultraczuły test 10 czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz