Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ile kosztuje test ciążowy
Adobe Stock
Starania o dziecko

Ile kosztuje test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych i ich ceny

Cena testu ciążowego zależy od jego rodzaju, miejsca zakupu, producenta. Są różne warianty testów: płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Najtańszy test ciążowy paskowy kosztuje 1 zł, a test cyfrowy może kosztować nawet ok. 40 zł.

Koszt testu ciążowego zależy przede wszystkim od producenta. Wszystkie testy ciążowe, bez względu na rodzaj, wykrywają w moczu hormon wczesnej ciąży, gonadotropinę kosmówkową (hCG). Można też zrobić test ciążowy z krwi - jest to badanie beta hCG, które także pozwala wykryć ciążę. Jeżeli pozytywnemu wynikowi towarzyszą inne pierwsze objawy ciąży, możesz się przyzwyczajać do myśli, że zostaniesz mamą!

Test ciążowy - koszt:


Informacje na temat testów ciążowych:

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Po ilu dniach?

Ile kosztuje test ciążowy w aptece?

​Jeśli kupisz test w aptece, będziesz mieć pewność, że opakowanie nie zostało w żaden sposób naruszone, a test uszkodzony. Kosztu testu ciążowego zależy od producenta, może się wahać od złotówki nawet do prawie 40 zł. Cena strumieniowego testu ciążowego jest najniższa, podobnie jak paskowego i kasetowego. Zazwyczaj droższy będzie test ciążowy, który jest bardziej czuły i wcześniej pokazuje wiarygodny wynik. Informacje o tym znajdują się na opakowaniu lub ulotce testu. Najwięcej kosztuje cyfrowy test ciążowy, pokazujący tydzień ciąży. 
 

Ile kosztuje test ciążowy w Rossmannie?

W drogerii jest mniejszy wybór testów ciążowych, niż w aptece. Zaletą jednak może być większa anonimowość w trakcie zakupów. Cena testów ciążowych w Rossmannie zaczyna się od ok. 5 zł, kończy na ok. 20 zł. W ofercie Rossmanna nie znalazłyśmy jednak cyfrowego testu ciążowego. Na stronie drogerii dostępnych jest aktualnie 9 różnych testów.

Zakup testu ciążowego w drogerii na pewno jest wygodny, a ceny w najpopularniejszych z nich kształtują się podobnie, np. test ciążowy strumieniowy PINK kosztuje:

 • w Rossmannie – 10, 99 zł
 • w Hebe – 11, 99 zł
 • w Naturze – 14, 99 zł


Natomiast test ciążowy strumieniowy (tylko innej marki) w SuperPharm kosztuje 14,99 zł (Bobo-Test Ciążowy Strumieniowy).

Testy ciążowe pokazujące tydzień ciąży – cena

Cyfrowy test ciążowy – Clearblue, w odróżnieniu od innych testów – nie tylko potwierdza to, że jesteś w ciąży, ale także pokazuje, który jest to tydzień. Test najpierw wykrywa obecność hormonu ciążowego – dowiadujesz się wtedy, czy jesteś w ciąży. Następnie pokazuje, ile tygodni minęło od poczęcia: 1–2, 2–3 lub więcej niż 3 tygodnie. Jego cena waha się od 14, 53 zł do 39 zł.

ile kosztuje test ciążowy
screen/allegro

 

Ile kosztuje test ciążowy z krwi?

Badanie w laboratorium nie musi być wcale droższe, niż kupienie testu ciążowego w aptece. Bardzo wiele zależy od miejsca, gdzie wykonuje się test z krwi (w większych miejscowościach będzie on droższy). Badanie to jest jednak bardziej wiarygodne, niż domowy test ciążowy. Badanie beta hCG kosztuje 25-35 zł. W sieci można kupić też test ciążowy z krwi za około 20 zł. On również służy do badania obecności hormonu hCG w krwi poprzez nakłucia palca. 

Ile kosztuje test ciążowy
screen/allegro

Rodzaje testów ciążowych

Obecnie dokładność domowych testów ciążowych jest naprawdę imponująca – potwierdzają lub wykluczają ciążę z 99-procentową pewnością. Istnieją różne rodzaje testów ciążowych

 1. Test ciążowy strumieniowy – wiele kobiet uważa, że to najwygodniejszy domowy test ciążowy. Jest także określany jako „flamastrowy” - próbnik testu swoim kształtem przypomina flamaster. By sprawdzić, czy jest się w ciąży, należy na kilka sekund podstawić test pod strumień moczu (wcześniej koniecznie trzeba zdjąć nakładkę ochronną). Kolejnym krokiem jest ponowne nałożenie nakładki i położenie testu na płaskiej i suchej powierzchni. Po ok. 5. minutach można odczytać wynik. 
  Test ciążowy płytkowy – żeby przeprowadzić test, najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia. Test należy położyć na suchej i płaskiej powierzchni. Za pomocą zakraplacza dołączonego do testu – pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w miejscu wskazanym na płytce testu. W zależności od testu wynik będzie można odczytać po ok. 3-5 minutach. 
 2. Test ciążowy paskowy – najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia, a następnie zanurzyć w nim pasek testowy na ok. 4-5 minut. Gdy czas upłynie – można odczytać wynik testu. 
 3. Test ciążowy cyfrowy – jego działanie jest podobne do działania testu strumieniowego i paskowego, jednak różnica polega na tym, że posiada wskaźnik cyfrowy. Pokazuje wynik po 3 minutach: plus oznacza ciążę, minus świadczy o jej braku. Można go stosować już 4 dni przed przewidywanym terminem miesiączki, a producenci zapewniają o jego dokładności. 

Skuteczność testu ciążowego

 • Wynik jest prawdziwy w 99% przypadków – jeśli test jest przeprowadzony zgodnie z instrukcją.
 • Ważna jest czułość testu - test o czułości mniejszej niż 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku, test do 800 IU/I - po 14 dniach, a test o czułości 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
 • Test ciążowy wykrywa w moczu obecność hCG – gonadotropiny kosmówkowej. To jest hormon, który pojawia się w organizmie tylko podczas ciąży, od ok. 7. dnia po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed pojawieniem się miesiączki. Nie warto wykonywać testu zaraz po współżyciu, gdyż test nic nie wykaże.
 • Fałszywe wyniki pozytywne na teście ciążowym zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne.
 • Wynik negatywny na teście ciążowym nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było za mało hCG. Po kilku dniach warto zawsze test powtórzyć.
 • Jeśli test potwierdza ciążę, warto jak najszybciej zapisać się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa lub położnej.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Producenci testów ciążowych zazwyczaj namawiają, by z robieniem testu ciążowego wstrzymać się do dnia przewidywanej miesiączki. Wówczas jest duża szansa, że poziom hCG będzie na tyle wysoki, że test prawidłowo wykaże ciążę lub jej brak. 

Jednak test zrobiony po 10 dniach od stosunku również ma całkiem dużą wiarygodność. Co więcej, jeśli wynik testu będzie negatywny, warto wstrzymać się dwa dni i zrobić test ponownie po tym czasie. Zobacz też: Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy? 

Jak potwierdzić ciążę inaczej niż testem?

Pewnym sposobem na potwierdzenie ciąży jest też dopochwowe badanie ultrasonograficzne. Ponieważ jednak pęcherzyk ciążowy widać w macicy zazwyczaj dopiero w momencie, gdy poziom beta hCG wynosi 1000-1500 jednostek, czyli ok. 6. tygodnia ciąży, to jest to metoda, którą można zastosować stosunkowo późno, bo w połowie drugiego miesiąca ciąży.  Jest to jednak absolutnie wiarygodna metoda potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Zobacz także: 

test ciążowy, kobieta
WavebreakmediaMicro
Objawy ciąży
Czy masz objawy ciąży? - test
Kiedy zrobić test ciążowy
AdobeStock
Objawy ciąży
Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?
Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, ale nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...

kiedy robić test ciążowy, po ilu dniach robić test ciążowy, pozytywny test ciążowy
Fotolia
Przebieg ciąży
Jaki test ciążowy jest najlepszy? Pytamy ginekologa
Jaki test ciążowy pokazuje najbardziej wiarygodny wynik? Jak najlepiej go zrobić, wyjaśnia ekspert.

Testy ciążowe, które dostępne są w aptekach lub drogeriach, zawsze mają dołączone instrukcje obsługi. Wykonanie takiego testu zajmuje dosłownie chwilę, a na wynik trzeba czekać kilka minut . Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj testu ciążowego (np. paskowy, płytkowy), musisz umieścić na nim odrobinę moczu, a następnie odczekać wskazany czas, zanim na teście pojawi się wynik. 2 kreski na teście umieszczone w odpowiednich polach wskazują na ciążę.  Które testy ciążowe najlepiej wykrywają ciążę? Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka: Test ciążowy należy zrobić nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki – najlepiej z porannego moczu. Wszystkie testy ciążowe wykrywają w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG), hormon który jest specyficzny dla ciąży. Warto pamiętać, że test ciążowy może być niewiarygodny, jeśli stosowane były leki hormonalne zawierające w składzie hCG. Czułość wszystkich testów jest podobna i wynosi między 95 a 99%. Nie ma znaczenia, czy jest to test płytkowy, paskowy czy strumieniowy. Każdy dodatni potwierdza ciążę.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz