Przebieg ciąży

Zagrożenie poronieniem – co mówi ginekolog?

Jakie mogą być objawy poronienia? Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu? Zobacz, co radzi Grzegorz Południewski, ginekolog.

Bardzo duży odsetek poronień odbywa się  do 12. tygodnia ciąży. 
- Ilość straconych ciąż w tym okresie sięga nawet 10- 15 proc. - mówi Grzegorz Południewski, ginekolog. - Niestabilny okres w ciąży, który kończy się w 14. tygodniu związany jest z produkcją hormonów utrzymujących ciążę w organizmie kobiety. Te hormony, które produkowane były przez jajnik kobiety w ciąży, zaczynają być produkowane przez łożysko. I do tego momentu każde wahnięcie hormonu może spowodować poronienie.
Dlaczego tak się dzieje, kiedy należy stosować terapię hormonalną, by zapobiec poronieniu i jakie są symptomy poronienia? - obejrzyj wideo.

Chcesz zobaczyć więcej filmów o ciąży i porodzie? Zajrzyj na Youtube i Subskrybuj Babyonline.pl

Wywiadu udzielił: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone).

Polecamy:

kobieta
Fotolia
Starania o dziecko
Co jeść, by zmniejszyć zagrożenie poronieniem?
Magnez, witaminy z grupy B, selen, cynk... Niedobór tych składników może prowadzić do poronienia. Co jeść, by dieta była pomocna w utrzymaniu ciąży, odpowiada Małgorzata Pelikan, dietetyk kliniczny z Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.

Niedawno poroniłam. Teraz znowu staram się o dziecko, boję się kolejnego poronienia. Chcę zrobić wszystko, by temu zapobiec. Znajoma powiedziała mi, że w takim wypadku ważne jest też dieta. Na co powinnam zwrócić uwagę? Ilona Na liście składników, które należy wprowadzić do diety, by zapobiec poronieniu, są m.in. bioflawonidy, minerały, zwłaszcza selen, magnez i cynk, a także witaminy – przede wszystkim z grupy B. Witamina B kontra poronienie Pomocne w utrzymaniu ciąży są witaminy z grupy B, a zwłaszcza witamina B6. Jej niedobór może prowadzić do wzrostu poziomu estrogenów i spadku poziomu progesteronu, a tym samym do poronienia. Jej bardzo dobrym źródłem są: mięso kurczaka marchewka jaja banany ziemniaki. Niestety, oprócz tych superporduktów konieczna jest także suplementacja witaminy B6. Potrzebne składniki mineralne Do poronienia może prowadzić też niedobór magnezu, cynku i selenu. Magnez do diety możemy wprowadzić m.in. z: kakao gorzką czekoladą kaszą gryczaną orzechami grochem rybami, zwłaszcza dorszem i makrelą. W cynk bogate są: ostrygi kiełki pszenicy nieoczyszczone produkty zbożowe mięso z indyka jajka. Selen znajdziemy m.in. w rybach, grzybach pomidorach. Uwaga! W suplementacji selen powinien być zawsze łączony z cynkiem. Suplementy i witaminy dla kobiet w ciąży - sprawdź opinie Dieta a poronienienie – bioflawonidy Ryzyko poronienia minimalizują także bioflawonidy. To substancje, które nadają zabarwienie roślinom, a przede wszystkim ich owocom. Występują m.in. w: w owocach (głównie czerwonych) warzywach (np. pomidorach, brokułach, papryce, sałacie) kaszy gryczanej roślinach strączkowych.

aspiryna, kobieta, pigułka, płodność, starania o dziecko
Fotolia
Starania o dziecko
Aspiryna pomaga zajść w ciążę i chroni przed poronieniem
Codzienne niewielkie dawki aspiryny mogą zwiększać szansę poczęcia, a także prawdopodobieństwo donoszenia ciąży u kobiet z podwyższonym ryzykiem poronienia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (USA) przekonują, że codzienne przyjmowanie 81 mg aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) wpływa na obniżenie wskaźników infekcji ogólnoustrojowej, a dzięki temu sprawia, że środowisko macicy staje się bardziej przyjazne dla rozwoju zarodka . Zobacz: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą Powyższe tezy zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Reprodukcyjnej w Baltimore (USA). W badaniu wzięło udział 1228 kobiet w wieku 18-40 lat cierpiących na infekcję ogólnoustrojową, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy poroniły . Większe szanse na zajście w ciążę Zaobserwowano, że ochotniczki, które codziennie przyjmowały 81 mg aspiryny miały w konsekwencji o 17 proc. większe szanse na zajście w ciążę i o 20 proc. większe szanse na utrzymanie ciąży aż do momentu porodu w porównaniu z kobietami, które obywały się bez tego leku. Poprzednie badania także sugerowały, że aspiryna może podwyższać prawdopodobieństwo poczęcia poprzez zwiększenie dopływu krwi do miednicy i zwiększenie grubości wyściółki macicy, ułatwiając w ten sposób zagnieżdżanie się zarodka. Przeczytaj: Niektóre herbatki ziołowe szkodzą płodności Aspiryna a starania o dziecko Dotychczas aspirynę stosowano tylko u kobiet znajdujących się w co najmniej w 12. tygodniu ciąży i posiadających podwyższone ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego . Tymczasem część badaczy uważa, że aspirynę powinna przyjmować każda kobieta pragnąca zajść w ciążę , o ile nie jest uczulona na ten lek i nie cierpi na problemy gastryczne. Jednak zdania na ten temat są podzielone, gdyż wielu ekspertów obawia się z kolei, że kwas acetylosalicylowy może sprzyjać krwawieniom wewnętrznym, które stanowią poważne zagrożenie dla płodu. Zanim zaczniesz przyjmować aspirynę,...

kobieta, smutek, emocje, ból
Panthermedia
Przebieg ciąży
Poronienie ciąży - najczęstsze przyczyny i pierwsze objawy
Poronienie to zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, czyli zanim płód osiągnie zdolność do życia poza organizmem matki. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy poronienia.

W pierwszych 2 miesiącach ciąży, czyli do 8. tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), około 15% ciąż ulega poronieniu, po tym okresie ryzyko spada do 8-10%.   W zależności od momentu i sposobu, w jaki to nastąpi, wyróżniamy różne postacie poronienia. Większość poronień to poronienia bardzo wczesnych ciąż , do których dochodzi, zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży, czyli w terminie miesiączki. Dowodem na zaistnienie ciąży są wtedy jedynie badania krwi lub moczu, w których stwierdza się obecność gonadotropiny kosmówkowej (w skrócie beta hCG). Mówimy wtedy o ciąży biochemicznej. Rodzaje poronień Około 5. tygodnia ciąży udaje się w badaniu ultrasonograficznym (USG) stwierdzić pęcherzyk ciążowy i często wewnątrz niego zarys zarodka. Pomiędzy 6. a 7. tygodniem ciąży zwykle widoczna jest już czynność serca płodu. Jeżeli w tym okresie obecny jest jedynie pęcherzyk ciążowy bez zarodka, może to świadczyć o młodszej ciąży lub bardzo wczesnym obumarciu zarodka. Kontrolne badanie USG powinno być wykonane po ok. 7 dniach i jeśli obraz nie ulegnie zmianie, rozpoznajemy wówczas tzw. puste jajo płodowe (blighted ovum).  Do obumarcia płodu może dojść również w późniejszym okresie, ale ryzyko to maleje wraz ze wzrostem ciąży. W przypadku stwierdzenia płodu mniejszego, niż wynika to z długości okresu od zatrzymania miesiączki, bez widocznej czynności serca, rozpoznajemy tzw. poronienie zatrzymane (missed abortion). W tych sytuacjach u kobiety zwykle nie występują żadne niepokojące objawy. Do krwawienia z dróg rodnych dochodzi w momencie oddzielania się kosmówki (wczesnej formy łożyska) i wydalania obumarłej ciąży, co może nastąpić samoistnie nawet dopiero po 6-8 tygodniach. Całkowite oddzielenie kosmówki może również wystąpić w ciąży z żywym płodem i prowadzić do poronienia samoistnego....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj