Początek faza niepłodności przedowulacyjnej względnej przypada na pierwszy dzień cyklu. Koniec określany jest na podstawie obserwacji szyjki macicy i śluzu (warto wiedzieć, jak interpretować objawy śluzu).

Reklama

Obliczenia fazy niepłodności

Uwaga! Fazy niepłodności względnej nie wyznacza się w pierwszych trzech cyklach miesiączkowych.

  • Jeśli posiadasz dokładne notatki dotyczące długości poprzednich cykli (przynajmniej z 12 miesięcy) i w ostatnim cyklu był skok temperatury (więcej o naturalnym planowaniu rodziny – pomiar temperatury) możesz stosować je jako drugi wskaźnik obliczenia - najkrótszy cykl minus 20.
  • Jeśli nie masz żadnych notatek dotyczących poprzednich cykli, przez pierwsze trzy cykle nie wyznaczasz fazy niepłodności względnej.
  • W cyklach od 4 do 6 przyjmuje się niepłodność w ciągu pierwszych pięciu dni, pod warunkiem, że żaden z wcześniejszych nie był krótszy niż 26 dni. Jeśli któryś z poprzednich cykli był krótszy niż 26 dni, stosujesz zasadę – najkrótszy cykl miesiączkowy minus 21.
  • W cyklach od 7 do 12 stosuje jako drugi wskaźnik (pierwszym jest śluz i zmiany zachodzące w szyjce macicy) obliczeń: najkrótszy z poprzednich cykli minus 21.
  • Od 13 cyklu stosujemy zasadę najkrótszy z poprzednich cykli minus 20.

Faza niepłodności względnej – kiedy wypada jej koniec

Jeśli podczas roku obserwacji faza lutealna (inaczej faza poowulacyjna – faza wyższych temperatur) jest krótka (np. przy długości cyklu 23–24 skok temperatury nastąpił dopiero 14. dnia), to do obliczenia końca fazy niepłodności względnej stosujemy obliczenia: najwcześniejszy skok temperatury ciała minus 8. Wyliczony dzień jest ostatnim dniem fazy niepłodności przedowulacyjnej.

W obliczeniach fazy niepłodności względnej pomaga obserwacja kiedy są dni płodne śluzu i szyjki macicy (sprawdź, badanie szyjki macicy – jak to robić dobrze?). Ostatni dzień odczucia "sucho" lub ostatni dzień przed zmianą wyglądu/odczucia śluzu oraz zmianami zachodzącymi w szyjce: położenia, konsystencja, jest dniem, w którym następuje koniec fazy niepłodności.

Reklama

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama