Reklama

Karta cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność, oznaczyć, kiedy masz dni płodne, a kiedy dni niepłodne (sprawdź, co to jest owulacja). Oto, na co zwrócić uwagę, czytając kartę cyklu miesiączkowego.

Reklama

Numer karty cyklu miesiączkowego

Karta obserwacji cyklu ma numer, który jest bardzo ważny w przypadku stosowania obliczeń niepłodności przedowulacyjnej (czytaj też o fazie płodności i niepłodności bezwzględnej).

  • w cyklach od 4 do 6 przyjmuje się niepłodność w ciągu pierwszych pięciu dni, pod warunkiem, że żaden z wcześniejszych nie był krótszy niż 26 dni. Jeśli któryś z poprzednich cykli był krótszy niż 26 dni, stosujesz zasadę: najkrótszy cykl miesiączkowy minus 21.
  • w cyklach od 7 do 12 stosuje jako drugi wskaźnik (pierwszym jest śluz i zmiany zachodzące w szyjce macicy) obliczeń: najkrótszy z poprzednich cykli minus 21.
  • od 13 cyklu stosujemy zasadę najkrótszy z poprzednich cykli minus 20.

Czy w poprzednim cyklu wystąpiła dwufazowość

Wskazuje na to skok temperatury w poprzednim cyklu. Jeśli był skok temperatury, cykl jest dwufazowy. Przypominamy, że w cyklach od 1 do 3 nie prowadzisz obliczeń "najkrótszy cykl" minus 20/21. Płodność występuje od pierwszego dnia cyklu.

Miejsce pomiaru temperatury i wiek kobiety

Wiek jest ważny w czasie okołomenopauzalnym (sprawdź, jakie są objawy menopauzy).

Długość najkrótszego cyklu

Informacje potrzebne do obliczeń "najkrótszy cykl" minus 20/21. Obliczony dzień jest ostatnim dniem niepłodności. Wyżej znajduje się krótki opis, ile dni odliczasz w danym numerze cyklu.

Dni płodne na karcie cyklu miesiączkowego

Dni płodne oznaczamy literką "P" – dniem płodnym jest pierwszy dzień po obliczeniach "najkrótszy cykl" minus 20/21. Przypominamy, że w cyklach od 1 do 3 nie prowadzisz obliczeń "najkrótszy cykl" minus 20/21. Płodność występuje od pierwszego dnia cyklu.

Reklama

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

Reklama
Reklama
Reklama