Reklama

Cykl miesięczny kobiety trwa 28–31 dni, ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety.

Reklama

Początek cyklu miesiączkowego

Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Krwawienie zwykle ustaje po 5-7 dniach. W tym czasie zwiększa się wydzielanie żeńskiego hormonu estrogenu. W jajniku (w tzw. pęcherzyku Graafa) dojrzewa komórka jajowa. Od początku cyklu rośnie grubość błony śluzowej macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Połowa cyklu miesiączkowego

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalkulator dni płodnych Czytaj więcej

W połowie cyklu, czyli ok. 14 dnia, zapłodniona komórka jajowa jest uwalniania i następuje owulacja, czyli dni płodne (sprawdź, jakie są objawy dni płodnych). Temperatura ciała wzrasta o pół stopnia Celsjusza. W miejscu uwolnionej komórki jajowej powstaje tzw. ciałko żółte. Wytwarza ono kolejny żeński hormon, progesteron, potrzebny do utrzymania ciąży. Po 1–2 dobach od owulacji niezapłodniona komórka jajowa obumiera.

Koniec cyklu miesiączkowego

W drugiej połowie cyklu temperatura ciała spada o pół stopnia Celsjusza. Ostatniego dnia cyklu (28–31 dzień) błona śluzowa jest gotowa do złuszczania. Pojawia się krwawienie, a wraz z nim wkraczasz w kolejny cykl miesiączkowy – pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, kiedy wypadają ci dni płodne, rób notatki. Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność (do druku).

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama