Objawy owulacji nie są jednoznaczne i kobietom, które nie mają wprawy obserwowaniu subtelnych sygnałów wysyłanych przez ciało, trudno będzie je zauważyć.

Reklama

Objawy owulacji występujące u każdej kobiety:

  • śluz (wydzielina z pochwy) staje się przezroczysty i ciągnący,
  • po owulacji wzrasta o kilka kresek temperatura ciała,

Objawy owulacji, które mogą, ale nie muszą, wystąpić:

  • ból podbrzusza po lewej lub prawej stronie – kłujący ból, towarzyszący pękaniu pęcherzyka Graffa na jajniku; trwa od kilku sekund do kilku godzin,
  • obrzmienie i bolesność piersi (skutek wzrostu poziomu estrogenu),
  • plamienie trwające do 4 dni (podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy),
  • wzrost libido,
  • pojawienie się zmian trądzikowych.

Zobacz: Owulacja – droga komórki jajowej [WIDEO]

Objawy owulacji – to je zaburza

Nie dość, że objawy owulacji nie są jednoznaczne, to jeszcze na ich pojawienie się mogą wpływać różne czynniki: niektóre leki, spożycie alkoholu, choroba, zmiana trybu życia. Dlatego nie da się na ich podstawie ze stu procentową pewnością określić, czy owulacja wystąpiła, czy nie.

Zobacz także

Objawy owulacji – temperatura ciała

Aby zwiększyć trafność określenia terminu owulacji, kobieta musi mieć regularne miesiączki, mierzyć codziennie temperaturę ciała i sporządzać jej wykres. Temperaturę trzeba mierzyć codziennie rano o tej samej godzinie (z dokładnością do 60 minut), przed wstaniem z łóżka i w tym samym miejscu. Pomiaru należy dokonywać po minimum trzech godzinach snu.

W pierwszej połowie cyklu temperatura ciała powinna wynosić 36,6 stopni. Tuż przed owulacją może ona spaść do 36,3 stopni. Zaraz po owulacji wzrasta nawet do 37 stopni.

Aby próbować posługiwać się tą metodą określania terminu owulacji, trzeba prowadzić obserwacje i pomiary przez minimum 3 miesiące. Wyniku mogą jednak być zaburzone przez infekcje, stres, podróże, spożyty alkohol.

Objawy owulacji – obserwacja śluzu

Żeby móc się posługiwać tą metodą określania terminu owulacji, trzeba poświęcić najpierw rok na zdobycie doświadczenia.

W pierwszych dniach cyklu śluz jest dość lepki, skąpy i gęsty. Na ok. 5-6 dni przed owulacją zmienia się na rzadszy, śliski i lepki. Może tworzyć niteczki, przypominające białko kurzego jaja. Kobieta czuje w tych dniach więcej wilgoci. W czasie samej owulacji śluz jest najrzadszy, a później ponownie staje się gęstszy i bardziej skąpy.

Odczytywanie owulacji ze śluzu może zostać zaburzone przy infekcjach intymnych, którym towarzyszą upławy.

Objawy owulacji – testy owulacyjne

Tego typu testy można kupić w każdej aptece. Mierzą one poziom hormonu luteotropowego w moczu. Jeśli test owulacyjny wykaże podwyższony jego poziom, oznacza to, że w czasie najbliższych 48 godzin dojdzie do owulacji.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama