Reklama

Wiedza o roli mikroelementów i pierwiastków na jakość i ilość nasienia męskiego może znacznie zwiększyć szanse na zajście kobiety w ciążę. Cynk jest jednym z tych pierwiastków, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie mężczyzny, który marzy o dziecku.

Reklama

Jak cynk wpływa na męską płodność?

Cynk ma związek z produkcją testosteronu. Dzięki funkcji przeciwutleniacza pełni ważną rolę w tworzeniu spermy i przedłużaniu żywotności plemników. Pierwiastek ten jest niezbędny dla stabilności struktury białka, które wraz z chromatyną DNA stanowi silny duet egzystujący w jądrze każdego pojedynczego plemnika. Odpowiednia ilość cynku w nasieniu wpływa na obniżenie aktywności plemników. Nie jest to bynajmniej mechanizm niekorzystny, po pierwsze dlatego, że stan ten jest odwracalny, a po drugie wysokie stężenie cynku daje plemnikom „chwilę wytchnienia”, która umożliwia im zmniejszenie zużycia tlenu i stworzenie rezerw energii niezbędnej w wędrówce do komórki jajowej.

Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności

Gdy tylko plemniki znajdą się w drogach rodnych kobiety, a dokładnie w macicy, w której cynk nie jest pierwiastkiem dominującym, automatycznie wzrasta ich mobilność (ruchliwość i aktywność), co znacznie ułatwia zapłodnienie.

Skutki niedoboru cynku w diecie mężczyzny

Odpowiedni poziom cynku jest również ważny dla prawidłowej tzw. reakcji akrosomalnej, czyli procesu, zachodzący w momencie zetknięcia plemnika z komórką jajową. Badania przeprowadzane wśród zdrowych mężczyzn, którym podawano 1.4 mg cynku na dobę, wykazały, że objętość nasienia spada nawet do 30% przy zbyt małym stężeniu cynku w organizmie. Dodatkowo udowodniono, że suplementacja diety panów, u których stwierdzono obniżoną płodność, 66 mg siarczanu cynku (czyli około 27 mg cynku) spowodowała znaczący wzrost liczby plemników.

Jak zwiększyć płodność mężczyzny?

Mając na celu zapewnienie sobie wystarczającej sprawności seksualnej, a więc i potencji i płodności, mężczyzna powinien dostarczyć organizmowi 15 mg cynku każdej doby. Instytut Żywności i Żywienia wykazał w swoim badaniu, że aż w ponad 60% posiłków spożywanych przez mężczyzn występuje deficyt cynku. Panowie mogący poszczycić się dużą aktywnością seksualną powinni szczególnie zadbać o odpowiedni poziom cynku w diecie, ponieważ wraz z każdym ejakulatem tracą około 5mg tego pierwiastka, czyli około 30% dziennego zapotrzebowania organizmu. Także panowie wykonujący eksploatującą fizycznie pracę, czy też aktywnie uprawiający sporty, powinni posiłkować się suplementami diety pozwalającymi na uzupełnienie niedoborów cynku – ponieważ pierwiastek ten wydzielany jest w znacznej ilości przez gruczoły potowe.

Przeczytaj, czym się różni niepłodność i bezpłodność

Najlepsze źródła cynku

Bogatym źródłem cynku są ostrygi – dostarczają około 60 mg w 100g. Z rodzimych, ogólnodostępnych i przystępnych cenowo produktów spożywczych, warte uwagi są pestki dyni i słonecznika, gdyż zawierają ok. 18 mg cynku w 100g produktu. Wśród innych pokarmów bogatych w ten pierwiastek warto wymieć:

  • kiełki pszenicy,
  • grzyby,
  • drożdże piwne,
  • ryby,
  • mięso drobiowe,
  • jaja
  • i pieczywo pełnoziarniste.

Nie należy łączyć ich z produktami bogatymi w błonnik i zawierającymi dużo wapnia, ponieważ zmniejszają one wchłanianie cynku przez organizm. Bezpieczną dobową dawką cynku dla osoby dorosłej jest 100 mg.

Reklama

Sprawdź 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę.

Reklama
Reklama
Reklama