Reklama

Ciąża zaśniadowa zazwyczaj kończy się sama – poprzez poronienie samoistne. Jeśli nie doszło do niego, zaśniad groniasty usuwany jest chirurgicznie, metodą łyżeczkowania jamy macicy i kanału szyjki macicy. Usunięcie zaśniadu daje około 80% szans na wyleczenie w przypadku zaśniadu całkowitego i 95% – w przypadku ciąży zaśniadowej częściowej. Jeśli kobieta nie planuje więcej ciąży, możliwe jest całkowite usunięcie macicy, by nie zdarzały się kolejne zaśniady groniaste.
Wszystkie usunięte z macicy tkanki poddaje się badaniu histopatologicznemu.

W czasie ciąży zaśniadowej można zaobserwować bardzo wysoki poziom hormonu beta hCG – zazwyczaj przekracza on górną granicę normy. Dlatego też podczas leczenia zaśniadu, poziom hormonu z krwi badany jest bardzo często by mieć kontrolę nad jego wzrostem lub spadkiem, ponieważ jego poziom pokazuje, czy choroba nie rozwija się dalej. Najczęściej badanie hormonalne ma miejsce po ok. 3 tygodniach od usunięcia zaśniadu z macicy – po takim czasie można już stwierdzić czy poziom beta hCG opadł. Jeśli podniósł się ponownie, oznacza to, że mamy do czynienia z nawrotem ciąży zaśniadowej.
Niestety w takim przypadku najczęściej dochodzi do przekształcenia się komórek zaśniadowych w komórki nowotworowe, które prowadzą do raka i mogą przenieść się na inne narządy (m.in. forma złośliwa kosmówczaka). Należy wtedy wykonać tomografię komputerową innych narządów (płuc, brzucha, dna miednicy), a także zbadać krew (w tym nadal poziom beta hCG). Leczenie w takim przypadku prowadzone jest poprzez chemioterapię (zastrzyki domięśniowe z metatreksatem), która daje prawie 100% skuteczności.

Jeśli po usunięciu zaśniadu groniastego, po 3 tygodniach poziom hormonu spada, kobieta powinna sprawdzać poziom hCG co miesiąc przez pół roku, a później co dwa miesiące aż minie rok. W tym czasie należy także zrezygnować ze starań o dziecko, ponieważ istnieje ryzyko ciąży zagrożonej. Wśród metod antykoncepcyjnych, które czasie leczenia są zabronione są wkładki domaciczne oraz pigułki hormonalne. Po upływie roku można rozpocząć starania o dziecko, należy jednak przed tym wykonać badania genetyczne i być pod opieką lekarza. Ciąża zaśniadowa nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży, jednak jeśli zaśniad zakończył się poronieniem samoistnym należy brać pod uwagę kolejne poronienia lub ciążę zagrożoną.

Reklama

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama