Ciąża zaśniadowa - jak ją rozpoznać?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ciąża zaśniadowa – jak ją rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży zaśniadowej przypominają nieco pierwsze symptomy ciąży tuż po zapłodnieniu. Wykrywa się ją za pomocą badania ultrasonograficznego. Organizm doprowadzi do samoistnego poronienia, jednak później kobieta musi poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Ciążą zaśniadowa jest nazywana również zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną, a jej objawy są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w  pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną tej ciążowej choroby może być wiek (ryzyko zwiększa się u kobiet przed 20. i po 40. roku życia), dieta uboga w karoten, problemy z owulacją lub wcześniejsze poronienia bądź występowanie ciąż zaśniadowych.

Spis treści

 1. Ciąża zaśniadowa – co to jest?
 2. Ciąża zaśniadowa – objawy
 3. Ciąża zaśniadowa – badanie USG
 4. Ciąża zaśniadowa – rodzaje
 5. Ciąża zaśniadowa – leczenie

Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

Ciążą zaśniadowa – co to jest?

Do ciąży zaśniadowej dochodzi w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się i szybko rozrasta w macicy.  Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Przy ciąży zaśniadowej zwykle nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego i membran. Ciąża zaśniadowa ma kilka charakterystycznych objawów, chociaż niektóre z nich możesz pomylić z pierwszymi objawami ciąży

Ciąża zaśniadowa – objawy

Najważniejszymi objawami ciąży zaśniadowej, które pojawiają się na samym początku, są:

 • wzmożone wymioty lub mdłości,
 • krwawienie lub brązowe upławy,
 • ból w okolicy miednicy,
 • szybki, gwałtowny rozrost macicy,
 • podwyższony poziom hCG,
 • nadczynność tarczycy.
Prawidłowa dieta wprowadzona przed staraniami o dziecko i przed zapłodnieniem może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciąży zaśniadowej.

Ciąża zaśniadowa – badanie USG

Ciąża zaśniadowa zazwyczaj jest wykrywana przy pierwszym lub kolejnym badaniu USG, czyli około 9. tygodnia ciąży. W trakcie badania ultrasonograficznego na ekranie pojawia się charakterystyczny obraz tzw. zamieci śnieżnej – to obrzęknięte kosmki w obrębie macicy. Zdarza się, że zaśniad groniasty częściowy wykrywany jest później, bo dopiero w II trymestrze ciąży.

Podczas badania USG zaśniad groniasty będzie przypominał kiść winogron. Aby z całą pewnością stwierdzić ciążę zaśniadową, zaleca się równoległe monitorowanie poziomu beta hGC we krwi – bardzo wysokie stężenie hormonu jest oznaką ciążowej choroby trofoblastycznej.

Ciąża zaśniadowa – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje zaśniadów groniastych:

 • Zaśniad groniasty całkowity, który powstaje w wyniku zapłodnienia plemnikiem pustej, pozbawionej materiału genetycznego komórki jajowej. W tej sytuacji nie następuje rozwój zarodka, natomiast organizm otrzymuje sygnał, że doszło do zapłodnienia, więc następuje patologiczne rozwinięcia się kosmków łożyskowych.
 • Zaśniad groniasty częściowy ma miejsce w przypadku  zapłodnienia prawidłowej komórki jajowej dwoma plemnikami – jednym prawidłowym, a jednym nieprawidłowym. W takiej sytuacji możliwe jest rozwinięcie się zarodka, a następnie płodu. Jednak najczęściej ma on liczne wady morfologiczne i samoistnie obumiera.

Zaśniad groniasty całkowity może przeobrazić się w zaśniad inwazyjny, kiedy to nacieka na błonę mięśniową macicy lub jej naczynia krwionośne, tworząc zatory trofoblastyczne. W konsekwencji może dojść do pęknięcia macicy, dlatego tak ważne jest nie tylko wykrycie ciąży zaśniadowej, ale także wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ciąża zaśniadowa – leczenie

We wczesnej ciąży organizm może sam wydalić komórki zaśniadowe (dochodzi do samoistnego poronienia), jednak zwykle należy poddać się specjalistycznemu leczeniu, które polega na usunięciu zaśniadu groniastego z macicy. Najczęściej stosowaną metodą jest łyżeczkowania jamy macicy oraz kanału szyjki macicy.

W przypadku zaśniadu groniastego częściowego leczenie jest skuteczne aż w 95%, natomiast w przypadku zaśniadu całkowitego skuteczność wynosi 80%. Fragment usuniętego zaśniadu poddaje się badaniu histopatologicznemu w celu stwierdzenia obecności komórek rakowych. Jeśli diagnoza potwierdzi raka kosmówki (kosmówczak), to być może konieczne będzie usunięcie macicy.

Zobacz także:

zaśniad groniasty częściowy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czym jest ciąża zaśniadowa częściowa?
Ciąża zaśniadowa nazywana jest inaczej zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną. Zaśniad częściowy może być groźny dla zdrowia i życia kobiety, ale donoszenie ciąży jest możliwe. Sprawdź, czym jest ciąża zaśniadowa częściowa.

Zaśniad groniasty częściowy to odmiana ciąży zaśniadowej, jednak - jak sama nazwa wskazuje - nie jest on całkowity. Ciąża zaśniadowa to inaczej c iążowa choroba trofoblastyczna , która polega na nieprawidłowym zapłodnieniu komórki jajowej. Komórka zapłodniona przez plemnika zaczyna nieprawidłowo rozrastać się w macicy, co jest najczęściej spowodowane brakiem informacji genetycznej w komórce - zazwyczaj jest ona pusta lub ma nieaktywne jądro komórkowe . Przez to w macicy dosyć szybko zaczynają się rozwijać pęcherzyki z płynem, które wypełniają macicę. W przypadku zaśniadu gronastego całkowitego brak jest płodu, łożyska oraz płynu owodniowego, które organizm najczęściej wydala sam - poprzez samoistne poronienie . Przyczyny ciąży zaśniadowej: dieta przed ciążą uboga w karoten wiek - ryzyko jest zwiększone u kobiet po 35. roku życia problemy z owulacją - nieprawidłowe cykle itp. wcześniejsze poronienia lub wystąpienia ciąż zaśniadowych Ciąża zaśniadowa częściowa polega na tym, że komórka jajowa zazwyczaj zostaje zapłodniona przez 2 plemniki. Wtedy zaśniad groniasty rozwija się tylko w części macicy, a równocześnie część łożyska rozwija się normalnie. Płód znajduje się w macicy (widać go w badaniu USG ), ale jest on nieprawidłowo ukształtowany pod względem genetycznym (i nie może przeżyć poza łonem matki). Zaburzenie wynika z tego, że 2 plemniki, które zapłodniły komórkę jajową, powinny podzielić komórkę i stworzyć ciążę bliźniaczą , a zamiast tego wykształciły zaburzony pojedynczy płód. W przypadku ciąży zaśniadowej częściowej możliwe jest donoszenie ciąży oraz urodzenie dziecka, chociaż w czasie ciąży kobieta musi być pod stałą i ścisłą kontrolą lekarską. Ciąża zaśniadowa częściowa niesie ze sobą jednak wiele zagrożeń. Jeśli ciążę uda się donosić, choroba spowoduje wewnątrzmaciczne...

zaśniad groniasty a kolejna ciąża - leczenie ciąży zaśniadowej
Fotolia
Starania o dziecko
Czy po wyleczeniu zaśniadu groniastego można zajść w kolejną ciążę?
Ciąża zaśniadowa to powikłanie, które może zdarzyć się w 1. trymestrze ciąży. Zaśniad groniasty można wyleczyć, ale czy po przebyciu choroby można zajść w kolejną ciążę? Sprawdź!

Ciąża zaśniadowa zazwyczaj kończy się sama – poprzez poronienie samoistne . Jeśli nie doszło do niego, zaśniad groniasty usuwany jest chirurgicznie, metodą łyżeczkowania jamy macicy i kanału szyjki macicy. Usunięcie zaśniadu daje około 80% szans na wyleczenie w przypadku zaśniadu całkowitego i 95% – w przypadku ciąży zaśniadowej częściowej. Jeśli kobieta nie planuje więcej ciąży, możliwe jest całkowite usunięcie macicy , by nie zdarzały się kolejne zaśniady groniaste. Wszystkie usunięte z macicy tkanki poddaje się badaniu histopatologicznemu .   W czasie ciąży zaśniadowej można zaobserwować bardzo wysoki poziom hormonu beta hCG – zazwyczaj przekracza on górną granicę normy. Dlatego też podczas leczenia zaśniadu, poziom hormonu z krwi badany jest bardzo często by mieć kontrolę nad jego wzrostem lub spadkiem, ponieważ jego poziom pokazuje, czy choroba nie rozwija się dalej. Najczęściej badanie hormonalne ma miejsce po ok. 3 tygodniach od usunięcia zaśniadu z macicy – po takim czasie można już stwierdzić czy poziom beta hCG opadł. Jeśli podniósł się ponownie, oznacza to, że mamy do czynienia z nawrotem ciąży zaśniadowej . Niestety w takim przypadku najczęściej dochodzi do przekształcenia się komórek zaśniadowych w komórki nowotworowe, które prowadzą do raka i mogą przenieść się na inne narządy (m.in. forma złośliwa kosmówczaka). Należy wtedy wykonać tomografię komputerową innych narządów (płuc, brzucha, dna miednicy), a także zbadać krew (w tym nadal poziom beta hCG). Leczenie w takim przypadku prowadzone jest poprzez chemioterapię (zastrzyki domięśniowe z metatreksatem), która daje prawie 100% skuteczności.   Jeśli po usunięciu zaśniadu groniastego, po 3 tygodniach poziom hormonu spada, kobieta powinna sprawdzać poziom hCG co miesiąc przez pół roku, a później co dwa miesiące aż minie rok. W tym czasie należy...

kobieta w ciąży zaśniadowej, zaśniad groniasty - przyczyny
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czym jest ciąża zaśniadowa i jakie są jej przyczyny?
Zaśniad groniasty może być groźny dla zdrowia i życia kobiety. Sprawdź, czym jest ciąża zaśniadowa, zwana również ciążową chorobą trofoblastyczną i jakie są jej najczęstsze przyczyny.

Ciąża zaśniadowa to choroba, którą nazywa się też zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną. To powikłanie, do którego dochodzi w 1. trymestrze ciąży. Czym jest ciąża zaśniadowa? Do choroby dochodzi przy zapłodnieniu komórki jajowej, kiedy łożysko zaczyna się rozrastać nieprawidłowo. Najczęstszą przyczyną jest pusta komórka jajowa lub jej nieaktywne jądro. W macicy zaczyna się tworzyć jama z torbielowatych pęcherzyków wypełnionych płynem (które wyglądem przypominają grona), która rozrasta się bardzo szybko i nie pozwala zapłodnionej komórce jajowej się rozwijać - w badaniu USG nie widać zapłodnionego jajeczka oraz nie wykrywa się wtedy bicia serca płodu. Zazwyczaj w takiego rodzaju ciąży nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego ani membran. Do ciąży zaśniadowej dochodzi prawdopodobnie przez nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Stwierdzenie zaśniadu gronastego jest możliwe na podstawie wysokiego stężenia hormonu beta hCG (tak samo, jak w przypadku normalnej ciąży) oraz badania USG, na które powinna udać się każda kobieta podejrzewająca u siebie ciążę. Ciąża z zaśniadem groniastym przy normalnym przebiegu ulega samoistnemu poronieniu . Jeśli jednak tylko część jamy macicy jest zmieniona - możliwe jest utrzymanie ciąży, ponieważ mamy wtedy do czynienia z ciążą zaśniadową częściową. Przyczyny ciąży zaśniadowej: wiek - ryzyko jest zwiększone u kobiet po 35. roku życia dieta przed ciążą uboga w karoten wcześniejsze poronienia lub  wystąpienia ciąż zaśniadowych problemy z owulacją - nieprawidłowe cykle itp. Zaśniad groniasty jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ może przekształcić się w nowotwór złośliwy. Dzieje się tak, gdy kosmki zaśniadowe zaczynają wrastać w macicę, co powoduje tzw. zaśniad niszczący, którego powikłania czasem doprowadzają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz