Burak jest bogatym źródłem składników mineralnych. Zawiera magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor, a także cez i rubid. Jeśli chodzi o witaminy, w burakach znajdują się witaminy B, C, A, E i K. Jedząc buraki, dostarczamy organizmowi błonnika i kwas foliowego (wiadomo jak cenny jest dla ciężarnych), a także antocyjany i flawonoidy, które działają przeciwnowotworowo. Buraki są także niskokaloryczne – w 100 g zawarte są tylko 43 kcal.

Reklama

Burak jest warzywem, które można przetwarzać na wiele różnych sposobów. I pod wieloma postaciami można jeść buraki w ciąży. Niestety wiele cennych składników buraki tracą po obróbce termicznej. Jakie buraki powinna jeść ciężarna?

Spis treści:

Buraki gotowane w ciąży (lub pieczone) - tak

Choć buraki po ugotowaniu lub upieczeniu tracą część witamin, nadal pozostają cennym źródłem żelaza i błonnika. Z tego względu mogą stanowić cenny składnik diety ciężarnej, która zmaga się z zaparciami lub anemią. Dobrze przyprawione są naprawdę smaczne.

Aby niepotrzebnie nie zwiększać kaloryczności, można zrezygnować z zasmażki, którą zwyczajowo dodaje się do startych gotowanych buraczków podawanych do drugiego dania.

Zobacz także

Buraki w occie w ciąży - nie

To jedyna postać buraków, której nie poleca się do jedzenia w ciąży. Wynika to z obecności octu, który może nasilać lub prowokować zgagę oraz sprzyjać powstawaniu anemii. Z tego względu na czas ciąży lepiej zrezygnować z jedzenia buraków w occie.

Kiszone buraki w ciąży - tak

Wszelkie kiszonki, w tym także kiszone buraki, to bardzo zdrowe przetwory. Wspomagają florę jelitową, usprawniają pracę układu pokarmowego, są bogatym źródłem witamin i minerałów. Kiszone buraki są bogatym źródłem kwasu foliowego, który na wczesnym etapie ciąży jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Od innych kiszonek różni się tym, że nie powoduje wzdęć i zaparć.

Przepis na kiszone buraki:

  • kilogram buraków
  • skórka z czterech kromek chleba razowego
  • 3 ząbki czosnku
  • łyżka siekanego koperku
  • łyżka soli, łyżka cukru
  • listek laurowy

Wykonanie:

  1. Umyte i obrane buraczki pokrój w plastry lub w kosteczkę i ułóż w dużym słoju.
  2. Włóż do słoja czosnek, listek laurowy, skórkę chleba i wsyp koperek.
  3. Zalej całość przegotowaną wodą z cukrem i solą. Buraczki powinny być zalane w całości.
  4. Potrząśnij słojem, aby uwolnić pęcherzyki powietrza i odstaw w chłodne miejsce (1-10 stopni).

Do słoja można zajrzeć już po 3-4 dniach (maksymalnie 2-3 tygodnie). Tak ukiszone buraczki są zdrowe i smaczne, a sok z kiszonych buraków powinien gościć w menu ciężarnej.

Świeży sok z buraków w ciąży - tak

To najzdrowszy produkt z buraków, także dla kobiet w ciąży. Zawiera wszystkie najcenniejsze składniki buraka. Zapobiega anemii i pomaga ją leczyć, a będzie w tym względzie działał jeszcze skuteczniej, jeśli do soku doda się posiekaną lub zmiksowaną natkę pietruszki.

Picie soku z buraka w ciąży łagodzi zgagę, pomaga zlikwidować zaparcia, podnosi też odporność i dostarcza kwasu foliowego, tak ważnego dla płodu.

Zakwas buraczany w ciąży - tak

Zakwas buraczany to sok z kiszonych buraków. Służy do przygotowywania barszczu czerwonego i zabielanego. Zakwas buraczany działa przeciwwirusowo i bardzo korzystnie wpływa na układ trawienny. Ponieważ w procesie przygotowania zupy poddaje się go działaniu wysokiej temperatury, nie jest tak bogaty w witaminy jak burak surowy, kiszony czy sok z buraków.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama