Zdrowa dieta w ciąży nie oznacza, że musisz zamknąć się na dziewięć miesięcy we własnej kuchni. Teraz jedzenie może ci sprawiać wyjątkową radość - wyjścia do restauracji, kawa z przyjaciółką czy grill u znajomych. Zdrowo odżywiać się można wszędzie. Wystarczy unikać zakazanych dań w ciąży i zwracać uwagę na to, z czego inne potrawy zostały przyrządzone. Sprawdź, na czym polega zdrowa dieta w ciąży.

Reklama

Czy w ciąży można jadać w restauracji?

Jako przyszła mama bez większych obaw możesz jadać poza domem. Nie daj się tylko wyciągnąć na sushi. W restauracji poproś o potrawy dobrze wysmażone, odpada więc np. półkrwisty befsztyk. Jeśli zamawiasz rybę, poproś, by nie była duża - w takich okazach gromadzi się więcej niezdrowych substancji z zanieczyszczonej wody morskiej, np. rtęci (może źle wpływać na dziecko). Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaleca kobietom w ciąży jedzenie bezpiecznych gatunków, za które uznaje łososia, suma, nie częściej jednak niż trzy razy w tygodniu. Jeśli normalna porcja jest teraz dla ciebie za duża, zamiast dania głównego wybierz przystawki. Aby uniknąć zgagi, nie zamawiaj tłustych i ostrych potraw. Zrezygnuj też z dań z wieloma rodzajami serów, nie masz gwarancji, że nie znajdą się wśród nich sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka, których powinnaś teraz unikać.

Nasza rada: Jeśli masz jakieś wątpliwości przy wyborze menu, skorzystaj z pomocy kelnera. Gdy sam nie wie, jak przyrządzono potrawę, zapyta o to szefa kuchni.

Zobacz także

Co jeść na grillu u znajomych?

Bez obaw poddaj się grillowemu szaleństwu. Ale zanim sięgniesz po kuszącą zapachem porcję mięsa lub kiełbaskę, sprawdź, czy jedzenie piekło się na aluminiowej tacce lub folii – kiedy tłuszcz ścieka do ognia, tworzą się szkodliwe substancje (rakotwórcze węglowodory aromatyczne). Nie masz ochoty na mięso? Wybierz grillowane warzywa lub owoce: paprykę, ogórki albo banana (piecze się je bez tacki).

Nasza rada: Pieczenie na folii to podstawowa zasada zdrowego grillowania. Kieruj się nią nie tylko podczas ciąży.

Reklama

Obejrzyj film: Dlaczego w ciąży musisz zwracać uwagę na dania z jajkami?

Reklama
Reklama
Reklama