Łosoś wędzony w ciąży – czy i ile wolno go jeść?
Jedzenie łososia wędzonego w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu. Ale nie dotyczy to każdego łososia. Najważniejsze jest źródło, z jakiego pochodzi ryba, a także sposób jej przygotowania. Sprawdź, jakiego łososia wędzonego można jeść w ciąży, a jakiego należy unikać.
Utarło się, że ryby są zdrowe. Niestety obecnie nie wszystkie ryby, nawet morskie, są w pełni bezpieczne dla ciężarnych. Pewne zastrzeżenia dotyczą również jedzenia w czasie ciąży wędzonego łososia. Chodzi nie tylko o zawartość metali ciężkich w mięsie tej ryby, ale równie o obecność bakterii groźnych dla zdrowia.
Spis treści:
- Czy w ciąży można jeść wędzonego łososia?
- Łosoś wędzony na gorąco w ciąży
- Łosoś wędzony na zimno w ciąży
- Jakich potraw z wędzonym łososiem unikać w ciąży?
- Jakie ryby można jeść w ciąży?
Czy w ciąży można jeść łososia wędzonego?
W idealnych warunkach odpowiedź brzmiałaby: tak. Jednak niestety nie żyjemy już w świecie idealnym, czyli niezanieczyszczonym. Wiele morskich ryb, które uznawano do niedawna za najzdrowsze, może stanowić zagrożenie dla płodu. Wszystko dlatego, że poza cennymi składnikami (np. kwasy omega) zawierają też skażenia chemiczne i biologiczne. Najgorszej jakości są ryby hodowlane, ale nawet te dziko żyjące mogą zawierać szkodliwe substancje.
Ogólne zalecenia dotyczące jedzenia wędzonego łososia w czasie ciąży są następujące: ciężarne mogą jeść łososia wędzonego na ciepło. Nie powinny za to jadać łososia wędzonego na zimno. Jednak nawet w przypadku łososia wędzonego na ciepło, w czasie ciąży należy ograniczyć jego spożycie do maksimum 100 g na tydzień. Takie ograniczenie dotyczy także łososia dziko żyjącego. Surowego łososia (taki może być w sushi) ciężarne jeść nie powinny niezależnie od tego, skąd pochodzi. Nawet łososie hodowane w klatkach na pełnym morzu mogą nie być w pełni bezpieczne dla ciężarnych – stwierdzono, że często są skażone nie tylko rtęcią czy ołowiem, ale również dioksynami i antybiotykami.
Jedzenie skażonego łososia może szkodzić płodowi. Badania przeprowadzone w Norwegii i Wielkiej Brytanii wykazały, że spożywanie przez ciężarną mięsa hodowlanego łososia może sprawić, że dziecko po narodzinach będzie miało mniejszą masę ciała, będzie mniejsze, a jego kondycja fizyczna gorsza. Wzrasta też ryzyko powstania wad rozwojowych oraz uszkodzeń mózgu.
Uwaga! Wędzony łosoś zawiera dużo soli, dlatego nie jest wskazany u kobiet, które mają podwyższone ciśnienie krwi.
Łosoś wędzony na gorąco w ciąży
To najbezpieczniejsza forma wędzonego łososia, zwłaszcza jeśli pochodzi z połowów, a nie z hodowli. W ciąży można jeść łososia: świeżo wędzonego, mrożonego lub puszkowanego. Wędzenie na gorąco oznacza, że mięso poddawane jest dość wysokiej temperaturze (ponad 70 stopni C), co pozwala na zlikwidowanie pasożytów i części chorobotwórczych drobnoustrojów.
Puszkowany wędzony łosoś jest teoretycznie najbezpieczniejszy, gdyż w procesie puszkowania stosuje się pasteryzację, która likwiduje bakterie. Niestety proces ten nie likwiduje szkodliwych substancji, dlatego bardzo ważne jest, skąd ryba pochodzi. No i jest jeszcze jedna kwestia: do puszkowanej żywności przenika szkodliwy dla zdrowia związek – bisfenol A (BPA), który także może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.
Łosoś wędzony na zimno w ciąży
Łosoś wędzony na zimno to ten, którego najczęściej można znaleźć w sklepowych lodówkach. Jeśli żył dziko, a przed wędzeniem na zimno był mrożony, uznawany jest za produkt dość bezpieczny dla ciężarnych. Problem w tym, że obowiązek mrożenia przed wędzeniem na zimno nie obowiązuje wszędzie – np. w USA. Mrożenie jest natomiast obowiązkowe w Wielkiej Brytanii. Nie na wszystkich opakowaniach znajduje się informacja o tym, czy wędzony na zimno łosoś był wcześniej mrożony. Jeśli brak jest takiego potwierdzenia, lepiej ryby nie jeść w ciąży, gdyż istnieje ryzyko zakażenia pasożytami.
Wyjątek stanowi łosoś wędzony na zimno, który później został poddany gotowaniu lub pieczeniu – takiego łososia mogą jeść ciężarne – ale przypominamy – do 100 g tygodniowo i najlepiej, gdy ryba pochodziła z połowów.
Jakich potraw z wędzonym łososiem unikać w ciąży?
Ze względu na to, że nigdy nie wiadomo, czy łosoś wykorzystany w potrawie był wędzony na gorąco oraz skąd pochodzi, lepiej w ciąży unikać:
- bajgli z łososiem i serkiem śmietankowym
- jajek po benedyktyńsku „royale”
- gotowych blinów lub tostów z łososiem
- sałatek, kanapek i wrapów z łososiem (i często z twarogiem)
- pizzy, do której łososia dodaje się na późnym etapie pieczenia
- łososia w sushi lub jako sashimi.
Najbezpieczniejszy dla ciężarnych jest łosoś przygotowany samodzielnie w domu. Trzeba tylko znaleźć rybę, która nie pochodzi z hodowli. Pamiętaj, napis „łosoś norweski” na opakowaniu nie gwarantuje, że to łosoś dziko żyjący! Szukaj wyraźnej informacji o tym, że ryba nie pochodzi z hodowli.
Jakie ryby można jeść w ciąży?
Najzdrowsze dla ciężarnych ryby to te pochodzące z połowów i niewielkie. Im mniejsza ryba, tym mniejsze jej skażenie metalami ciężkimi. Dlatego ciężarnym wolno jeść poddane termicznej obróbce:
- łososie
- śledzie
- sardynki
- dorsze
- mintaje.
W artykule Jakie ryby jeść w ciąży znajdziesz więcej informacji na temat znaczenia ryb w diecie ciężarnych i bezpieczeństwa jedzenia ryb w ciąży.
Zobacz także: