Reklama

Rooibos jest uznawany za jeden z rodzajów czerwonej herbaty, choć tak naprawdę nie jest on herbatą. Jego nazwa pochodzi od słów „rooi” i „bos”, które w języku afrikaans oznaczają „czerwony” i „krzew”. Dla tych z was, które są miłośniczkami herbaty, mamy dobrą wiadomość: nie musicie rezygnować z rooibosa w ciąży. Wręcz przeciwnie, eksperci przekonują, że herbata z czerwonokrzewu będzie służyć przyszłym mamom. A do tego jest naprawdę pyszna!

Reklama

Herbata rooibos w ciąży: czy można ją pić bez obaw?

Choć rooibos to krzew afrykański, który z tradycyjną herbatą nie ma nic wspólnego, w Polsce często nazywany jest herbatą czerwoną. Ze względu na jego liczne prozdrowotne właściwości mówi się też o nim „herbata życia”. Herbatę rooibos bez obaw mogą pić nawet ciężarne.

Czerwona herbata nie zawiera bowiem teiny (pod względem chemicznym kofeina i teina to ta sama substancja, jednak zawarta w kawie kofeina działa szybciej i krócej, z kolei teina zawarta w herbacie uwalnia się powoli, ale jej efekty są dłuższe), a do tego jest bogata w antyoksydanty. Rooibos ma ich nawet więcej niż zielona herbata. Dodatkowo napar z czerwonokrzewu wpływa korzystnie na układ krwionośny i pokarmowy. Taką herbatę mogą pić nawet dzieci!

Jeśli znudzi ci się smak herbaty z czerwonokrzewu w ciąży, możesz przygotować rooibos z dodatkiem mleka i/lub miodu. Smacznego!

Zalety picia herbaty z czerwonokrzewu w ciąży

Zalet picia czerwonej herbaty rooibos w ciąży jest całe mnóstwo. Oto najważniejsze z nich:

  • zmniejsza mdłości,
  • pomaga przy bólach brzucha,
  • uspokaja (najlepiej więc pić napar wieczorem),
  • relaksuje i obniża poziom stresu,
  • poprawia nastrój,
  • uspokaja serce,
  • jest pomocna przy bólach głowy,
  • dodaje organizmowi żelaza (który odpowiada za dostarczanie tlenu do każdej komórki naszego ciała), magnezu (który ma wpływ na układ nerwowy), wapnia i manganu (pomagają na zdrowe, mocne kości i zęby) oraz cynku (niezbędny dla prawidłowego metabolizmu).

Co ważne, rooibosa możesz pić w ciąży bez ograniczeń, nawet kilka filiżanek dziennie. Jeśli lubisz smak czerwonej herbaty, nie rezygnuj z niej po porodzie: rooibos polecany jest także mamom karmiącym.

Jakie herbaty można pić w ciąży?

Rooibos to niejedyna herbata, jaką bez obaw możesz pić w ciąży. Ciężarnym poleca się przede wszystkim herbaty ziołowe, które nie zawierają teiny, ale nawadniają organizm, poprawiają odporność, redukują ryzyko wystąpienia nowotworów i dostarczają cennych witamin i minerałów. Niektóre z nich mogą wręcz pomóc w łagodzeniu różnych dolegliwości ciążowych. Nic, tylko parzyć napary!

Po jakie herbaty ziołowe możesz sięgnąć w ciąży?

  • Pokrzywa – to prawdziwa bomba składników odżywczych! Herbata z pokrzywy dostarczy ci żelaza, magnezu i wapnia, czyli substancji, które są niezbędne w czasie ciąży. Herbatę z pokrzywy możesz pić 2 razy dziennie.
  • Mięta – herbata miętowa pomoże ci na nudności i wymioty, łagodzi problemy trawienne i rozluźnia mięśnie brzucha.
  • Rumianek – herbata rumiankowa sprawdzi się w przypadku problemów z zasypianiem. To naturalny, bardzo delikatny, ale skuteczny środek na sen.
  • Herbata malinowa – herbata z liści malin jest pełna magnezu i wapnia, sprawdzi się jako napój dla kobiet w ciąży od drugiego trymestru. Warto pić ją też pod koniec ciąży (herbata z liści malin może pomóc przyspieszyć poród).
  • Herbata imbirowa – nie dość, że jest pyszna, to jeszcze łagodzi poranne mdłości, wspomaga procesy trawienne i koi bóle brzucha. Dodaj 4-5 plasterków imbiru do gorącej wody. Pamiętaj jedynie o tym, by nie pić więcej niż 3 szklanki naparu dziennie.
  • Herbata z mniszka lekarskiego – działa moczopędnie. Świetnie sprawdzi się więc w okolicach porodu, gdy często mamy problem z zatrzymaniem wody w organizmie.

UWAGA! Herbaty ziołowe są polecane dla kobiet w ciąży, ale ważne, by pić je w umiarze. Nigdy nie przekraczaj dziennej zalecanej liczby filiżanek naparu.

Jakich herbat nie wolno pić w ciąży?

Kobietom w ciąży odraza się picie zielonej i czarnej herbaty ze względu na dużą zawartość teiny w tych naparach. Ciężarne powinny też unikać herbaty oolong, earl grey oraz darjeeling.

Co ważne, kobiecie w ciąży nie służą także niektóre herbaty ziołowe. Na czas ciąży odstaw więc herbaty z dziurawca, krwawnika, lukrecji i żeń-szenia. Zrezygnuj całkowicie z herbat oczyszczających i odchudzających. Nie pij wszelkich mieszanek polecanych na różne dolegliwości zdrowotne.

Pamiętaj, że zbyt częste picie napojów z kofeiną w ciąży może przyczynić się do wydłużenia czasu ciąży. Może skutkować też zbyt niską wagą noworodka, a nawet zwiększyć ryzyko poronienia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama