To wszystko jest ważniejsze, niż na ogół sądzimy. Czasem zbyt stresujący, niezdrowy tryb życia wręcz uniemożliwia poczęcie dziecka.
Sprawdź, co warto zmienić i na co postawić, planując powiększenie rodziny?

Reklama

Naucz się relaksować

Od lat dużo się mówi o work-life balance, czyli odnajdowaniu równowagi między pracą, karierą i ambicjami, a życiem prywatnym, w którym jest czas na odpoczynek, dbanie o siebie i relacje z bliskimi. Niestety na mówieniu często się kończy.
Jeśli dotąd zostawałaś po godzinach, zarywałaś noce albo zamartwiałaś się służbowymi problemami, nawet leżąc w wannie czy próbując zasnąć, najwyższy czas to zmienić.
Nie chodzi oczywiście o to, by traktować pracę po macoszemu, ale żeby umieć z niej wyjść (także umysłem), uwolnić się od napięcia i zająć prywatnością.
To samo dotyczy przyszłego taty, bo przecież oboje będziecie rodzicami, a dziecko będzie was potrzebować.

Popraw kondycję

Systematyczny ruch dotleni wszystkie komórki twojego ciała, dobrze wpłynie na pracę narządów wewnętrznych, poprawi ci nastrój, a przede wszystkim przygotuje twoje ciało do wysiłku, jakim jest ciąża. To również sprawi, że po porodzie łatwiej I szybciej wrócisz do pełnej formy. Z badań wynika także, że nawet niewielka dawka ruchu zwiększa szanse na zapłodnienie.
Dlatego wstań z kanapy i zadbaj o siebie: spaceruj, maszeruj, pływaj, tańcz albo postaw na inną aktywność, która sprawia ci przyjemność. Byłoby wspaniale, gdybyś robiła to wszystko razem ze swoim partnerem, bo przecież jego zdrowie też jest ważne. Ruch jest najtańszym, najzdrowszym i najskuteczniejszym sposobem na to, by je zachować.

Adobe Stock

Wykonaj badania profilaktyczne

Przed planowaną ciążą warto zrobić „przegląd” organizmu, dlatego wybierz się do lekarza i wykonaj podstawowe badania. Pod okiem lekarza uzupełnij wszelkie niedobory i braki.
Zrób również porządek z zębami. Nawet niezbyt duży ubytek jest jak tykająca bomba, która może stać się ogniskiem zapalnym i rozsiać bakterie po całym organizmie. W dodatku podczas ciąży nie można korzystać ze wszystkich leków, lepiej też unikać prześwietleń i znieczuleń. Dlatego, by uniknąć problemów, już teraz wybierz się na przegląd stomatologiczny.

Jedz zdrowo

Jeśli dotąd nie przejmowałaś się tym, co masz na talerzu, czas to zmienić, by uniknąć niedoborów witamin, mikroelementów i innych ważnych składników. Postaw na różnorodność i na to, co naprawdę wartościowe: warzywa, owoce, kasze, nabiał etc. Ogranicz cukier, białą mąkę, sól i produkty wysoko przetworzone.
Zdrowe jedzenie jest oczywiście ważne także dla przyszłego taty, choćby dlatego, że wpływa na jakość nasienia.

Zobacz także

Pamiętaj (nie tylko) o kwasie foliowym

Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Warto więc suplementować kwas foliowy jeszcze przed poczęciem w celu zbudowania jego optymalnego poziomu. Sięgnij po preparat skomponowany z myślą o kobietach planujących ciążę, np. Femibion® 0 Planowanie ciąży Suplement diety, zawierjąacy składniki przygotowujące organizm do ciąży. Poza podwójnym źródłem folianów: kwasem foliowym i Metafolinem® (L-metylofolianem wapnia) znajdziesz w nim także witaminę D3, witaminy z grupy B, jod i witaminę E.

materiały prasowe

Rzuć palenie (również bierne)

O tym, dlaczego nie wolno palić, spodziewając się dziecka, napisano grube tomy. W telegraficznym skrócie: palenie papierosów źle wpływa na układ krwionośny dziecka i może spowodować przewlekłe niedotlenienie, co oznacza gorszy rozwój, słabszy układ odpornościowy, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć maluszka. Dzieci palaczek częściej rodzą się przed czasem, przychodzą na świat mniejsze niż przeciętny noworodek, częściej mają wady rozwojowe, np. wady serca, słabiej się rozwijają (także umysłowo).
Naprawdę nie warto ryzykować. Jeśli palisz, już teraz rozstań się z nałogiem (i namów do tego partnera), by nie męczyć się z tym, gdy już będziesz w ciąży. I jeszcze jedno: palenie źle wpływa także na płodność i dzieje się tak zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

KOLEJNY ETAP >>> POCZĄTEK CIĄŻY

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Femibion

Reklama
Reklama
Reklama