Plamienie implantacyjne występuje u części kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Zwykle jest lekko różowe i na tyle skąpe, że można go nie zauważyć. Plamieniu implantacyjnemu nie towarzyszą dolegliwości podobne do tych przy okresie. Wyjaśniamy, jak wygląda i ile trwa typowe plamienie po zapłodnieniu i implantacji zarodka.

Reklama

Spis treści:

Co to jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne (nazywane także krwawieniem implantacyjnym) jest efektem zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonów ciążowych (podwyższonego stężenia estrogenu i progesteronu) błona śluzowa pokrywająca macicę staje się mocno ukrwiona. Zarodek, przyczepiając się do niej, może przebić jedno z licznych naczyń krwionośnych, powodując lekkie krwawienie.

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne nie jest obfite – bywa, że jest to zaledwie kilka kropli krwi. Kobietom zdarza się je nawet przeoczyć. Plamienie implantacyjne obserwuje u siebie zaledwie 1/3 ciężarnych.

Zazwyczaj plamienie implantacyjne wygląda jak zwykłe, delikatne krwawienie:

Zobacz także
  • ma kolor bladoróżowy, ale zdarza się też plamienie brązowe (gdy brakuje progesteronu);
  • jest rzadkie;
  • jest mało obfite;
  • nie towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha;
  • nie powoduje nudności;
  • w jego trakcie mogą wystąpić skurcze, które są lżejsze i słabiej wyczuwalne niż podczas miesiączki.

Objawy plamienia implantacyjnego

Głównym objawem krwawienia implantacyjnego są ślady krwi na bieliźnie, wkładce lub na papierze toaletowym po wizycie w toalecie. Plamy są niewielkie, zwykle różowe lub brązowe. Plamienie implantacyjne nie ma nic wspólnego z krwawieniem – ani miesiączkowym, ani żadnym innym. Podczas plamienia krwi jest naprawdę bardzo mało – dosłownie 2-3 krople, w dodatku jest ona rozrzedzona wydzieliną z dróg rodnych, nie zawiera skrzepów.

Podczas plamienia implantacyjnego kobieta czuje się dobrze – nie ma symptomów, które poprzedzają miesiączkę (PMS) lub jej towarzyszą (wykwity skórne, złe samopoczucie ogólne, bolesne skurcze brzucha). Mogą jej doskwierać jedynie delikatne, nieregularne skurcze w dolnej części brzucha.

Plamienie implantacyjne a okres - różnice

Plamienie towarzyszące implantacji zarodka może pojawić się po upływie 6-12 dni od owulacji. W tym terminie kobieta zwykle spodziewa się miesiączki. Z tego powodu może mylić plamienie implantacyjne z okresem. Co pomoże odróżnić krwawienie implantacyjne od okresu?

Plamienie implantacyjne w odróżnieniu od okresu:

  • nie boli;
  • nie zawiera skrzepów krwi;
  • krew jest jasnoczerwona, różowa, rzadziej plamienie implantacyjne ma barwę brązową;
  • czasami przypomina upławy podbarwione krwią;
  • trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni, czyli zdecydowanie krócej niż okres.

W poniższej tabeli przedstawiamy różnice między plamieniem implantacyjnym a okresem:

Kiedy występuje plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne pojawia się zwykle od 6 do 12 dni po stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia. Zwykle występuje ono w terminie spodziewanej miesiączki. Z tego powodu wiele kobiet myli je z okresem. Ponieważ czas zapłodnienia najczęściej pokrywa się z owulacją z dokładnością do kilku, kilkunastu godzin, można też powiedzieć, że plamienie implantacyjne pojawia się 7-12 dni po owulacji.

W przypadku zapłodnienia in vitro plamienie implantacyjne po transferze zarodka może pojawić się po 7-10 dniach. Tak jak w przypadku zapłodnienia drogą naturalną, plamienie implantacyjne może, ale nie musi wystąpić podczas zagnieżdżania się zarodka.

Uwaga: plamienie po owulacji, które występuje 2-3 dni po niej, raczej nie jest krwawieniem implantacyjnym – wydostawanie się nieznacznej ilości krwi 2-3 dni po stosunku i owulacji może być skutkiem infekcji intymnej, a także innych schorzeń. Może też być skutkiem silnego podrażnienia śluzówki pochwy, do którego czasami dochodzi podczas współżycia, np. gdy pochwa jest niedostatecznie wilgotna.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne trwa zwykle około 3 dni, a czasem – tylko kilka godzin. Może także w ogóle nie wystąpić (nie jest stałym objawem ciąży i nie pojawia się u każdej kobiety spodziewającej się dziecka). Brak krwawienia implantacyjnego nie znaczy, że ciąży nie ma. W celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży należy wykonać test ciążowy i/lub zgłosić się do ginekologa.

Plamienie implantacyjne – kiedy zrobić test ciążowy?

Aby test ciążowy był wiarygodny, warto wykonać go nie wcześniej niż w terminie spodziewanej (ale spóźniającej się miesiączki), a najlepiej jeszcze kilka dni później.

Wykonanie testu ciążowego w tym terminie jest istotne, ponieważ:

  • brak plamienia implantacyjnego nie wyklucza ciąży, a brak miesiączki mocno ją sugeruje;
  • plamienie implantacyjne może wystąpić prawie tydzień przed terminem miesiączki, wykonanie testu tak wcześnie może dać wynik fałszywie negatywny (test nie wykryje jeszcze hormonu ciążowego w moczu) lub fałszywie dodatni (do zapłodnienia doszło, ale zarodek się nie zagnieździ i kolejny test, wykonany kilka dni później, wyjdzie negatywny);
  • czasami pierwsze plamki na bieliźnie kobieta bierze za plamienie implantacyjne, tymczasem kolejnego dnia krwawienie się nasila i rozpoczyna się miesiączka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama