Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, w którym miesiącu ciąży brzuch staje się widoczny. To kwestia indywidualna. Moment pojawienia się ciążowego brzucha uzależniony jest od kilku czynników. Duże znaczenie ma sylwetka ciężarnej, a także jej masa ciała – przy dużej nadwadze ciążowy brzuch może długo pozostawać niewidoczny dla otoczenia.

Reklama

Kiedy pojawia się brzuch w ciąży?

Najczęściej brzuch pojawia się ok. 12 tygodnia ciąży. Ciężarna zauważa, że noszone dotychczas ubrania stają się za ciasne. Dzieje się tak zwłaszcza u kobiet szczupłych. W niektórych przypadkach brzuch zaczyna być widoczny dopiero na przełomie 6 i 7 miesiąca ciąży (między 12 a 18 tygodniem ciąży). Dotyczy to kobiet o przeciętnej budowie ciała (średnim wzroście i masie ciała). Największe odstępstwa dotyczące pojawienia się brzucha w ciąży obserwuje się u osób bardzo szczupłych lub bardzo otyłych.

Gdy ciężarna zdaje już sobie sprawę, że ubrania stają się za ciasne, postronni obserwatorzy jeszcze nie widzą różnicy w jej sylwetce. Ciążowy brzuch na początku można zauważyć jedynie, gdy ciężarna jest w samej bieliźnie. Najpierw staje się nieco bardziej wystający, dopiero później zaczyna nabierać rozmiarów i kształtu, które trudno ukryć pod ubraniem. W obcisłym stroju brzuch zaczyna być widoczny najczęściej w 4-5 miesiącu ciąży.

Jeśli kobieta spodziewa się bliźniąt, brzuch może uwidocznić się już w drugim miesiącu ciąży (nie jest to regułą).

Co wpływa na to, kiedy pojawia się brzuch w ciąży?

Moment pojawienia się ciążowego brzucha zależy od kilku czynników:

Zobacz także
  • wzrost – im wyższa kobieta, tym później brzuch może być widoczny
  • masa ciała – im szczuplejsza kobieta tym szybciej widać krągłość ciążowego brzucha
  • tempo przybierania na wadze – jeśli waga w ciąży wzrasta szybko, to i brzuch staje się szybciej widoczny
  • budowa ciała kobiety – kobiety o wąskiej talii szybciej zauważają rosnący brzuch
  • wymioty na początku ciąży – gdy są intensywne, a apetyt nie dopisuje, ciążowy brzuch wolniej się uwidacznia
  • pierwsza czy kolejna ciąża – zwykle w kolejnej ciąży brzuch jest szybciej widoczny.

Brzuch w pierwszym miesiącu ciąży – co się dzieje z macicą?

Na samym początku ciąży brzuch wygląda identycznie jak przed ciążą – macica jest jeszcze niewielka i nie powoduje zmian w kształcie powłok brzusznych. Początkowo znajduje się schowana za spojeniem łonowym. Z czasem zaczyna wystawać ponad spojenie i wtedy wyraźnie powiększa rozmiary brzucha. W 16 tygodniu ciąży dno macicy (górna jej część) wystaje na ok. 2 palce nad spojenie łonowe. Dla porównania, w 32 tygodniu ciąży znajduje się na wysokości łuków żebrowych, czyli bardzo wysoko. Jednak przed porodem obniża się o ok. dwa palce, co na zewnątrz widać jako obniżenie się ciążowego brzucha.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama