Brzuch po porodzie nie od razu robi się płaski. Ten fakt może mocno dziwić kobiety rodzące pierwszy raz. Owszem, brzuch staje się mniej wypukły, niż był przed narodzinami dziecka, ale nadal może wyglądać tak, jak w 5 lub 6. miesiącu ciąży. Na brzuchu mogą być widoczne rozstępy, które pojawiły się pod koniec ciąży, a teraz wyraźnie zmniejszają jędrność skóry. Sprawdź, co można zrobić, aby brzuch po porodzie wrócił do stanu sprzed ciąży. Dowiedz się, z jakimi zmianami w obrębie brzucha należy się pogodzić po przyjściu dziecka na świat.

Reklama

Spis treści:

Brzuch po porodzie naturalnym – jak wygląda?

Wygląd brzucha po porodzie naturalnym w pewnym stopniu zależy od tego, jak kobieta dbała o siebie w czasie ciąży – ile przybrała na wadze, jak pielęgnowała swoją skórę i w jakim stanie są jej mięśnie. Warto zdawać sobie sprawę, że nie na wszystkie czynniki można mieć wpływ. Na przykład o tym, czy na skórze pojawiają się rozstępy, decydują również hormony i czynniki dziedziczne. Nie bez znaczenia jest także wiek, w którym kobieta zaszła w ciążę.

Brzuch po porodzie zwykle jest:

 • bardziej wystający niż przed ciążą – brzuch bardziej wystaje, gdy mięśnie brzucha są mniej jędrne,
 • nieco obwisły – im gorsza jędrność skóry, tym większa tendencja do „zwisania” brzucha.

Skóra na brzuchu po porodzie jest

Zobacz także
 • luźna – to zupełnie normalne zjawisko, bo skóra jest jeszcze rozciągnięta przez wcześniejsze rozmiary brzucha,
 • pomarszczona – jeśli pojawiły się na niej rozstępy. Ryzyko wystąpienia rozstępów zależy od predyspozycji dziedziczonych; czasami nawet najdroższe kosmetyki na rozstępy stosowane w ciąży nie potrafią zapobiec pojawieniu się tego problemu.

Zdjęcie prezentuje, jak wygląda przeciętny brzuch po porodzie. U niektórych kobiet brzuch po narodzinach dziecka może być jeszcze większy i bardziej wiotki, a także pokryty rozstępami.

brzuch po ciąży jak wygląda
Adobe Stock

Brzuch po porodzie. fot. Adobe Stock

Kobiety po porodzie borykają się nie tylko z problemem rozciągniętej skóry. Część młodych mam obserwuje również inne zmiany, które w najbliższym czasie powinny zniknąć, nie pozostawiając śladu:

 • Wystający pępek – pępek może wystawać od około połowy drugiego trymestru ciąży (zostaje wypchnięty na zewnątrz przez rosnącą macicę). Po porodzie szybko wróci na swoje miejsce.
 • Ciemna kreska – to tzw. linea negra, linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Pojawiła się w drugim trymestrze na skutek działania hormonów. O tym, jak szybko zniknie, decyduje wiele czynników (np. to, ile jest w niej pigmentu).
 • Pajęczyna żył – o osób o jasnej karnacji w czasie ciąży pod wpływem hormonów skóra na brzuchu (i nie tylko) staje się jakby „przezroczysta” – prześwieca przez nią plątanina żyłek. Powinny zniknąć, gdy po porodzie organizm odzyska równowagę hormonalną.

Brzuch po cesarskim cięciu

Brzuch po cesarskim cięciu wygląda podobnie jak brzuch po porodzie naturalnym. Jest wystający, pojawia się na nim luźna skóra, ma wypukły pępek. Dodatkowym problemem są skutki nacięcia powłok brzusznych.

Prezentujemy zdjęcie brzucha po cesarskim cięciu:

brzuch po porodzie przez cesarkę
Сергей Храмов/Adobe Stock

fot. Сергей Храмов/Adobe Stock

Blizna po cesarskim cięciu z czasem staje się mniej widoczna. Przybierze postać cienkiej, białej kreseczki nad linią owłosienia łonowego. Krótko po porodzie okolica rany może być trochę zdrętwiała – to normalne zjawisko. Nie należy tym się martwić – w miarę gojenia czucie będzie wracać.

Na wczesnych etapach połogu blizna może też powodować nierówne układanie się skóry – nad blizną może powstawać „nawis”. Blizna może też niejako pociągać skórę, co widoczne jest jako zagłebienie w powłokach brzusznych.

Aby blizna nie stała się przyczyną kłopotów (czasami powstają zrosty utrudniające normalne funkcjonowanie), warto iść z nią do fizjoterapeuty, który specjalnym masażem zadba o to, aby nie doszło do utworzenia się zrostów i podpowie, jak w domu samodzielnie wspierać prawidłowe gojenie się powłok brzusznych.

Jak dbać o brzuch po porodzie?

Warto stosować poniższe rady, które pomagają w szybszym obkurczaniu się macicy i odzyskiwaniu jędrności przez skórę:

 • Karm piersią – oksytocyna wydzielająca się pod wpływem drażnienia brodawek przyśpiesza obkurczanie się macicy. Podczas karmienia kobieta traci też mnóstwo kalorii, w związku z czym może szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży.
 • Ujędrniaj i nawilżaj skórę – dzięki dobrym preparatom nawilżającym i ujędrniającym skóra znacznie szybciej odzyskuje dawną elastyczność.
 • Masuj brzuch – dzięki masażom skóra stanie się lepiej ukrwiona. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy profesjonalnego masażysty.
 • Stosuj prysznic – nie jest wskazane branie gorących kąpieli. Wysoka temperatura osłabia skórę.
 • Noś majtki ściągające, najlepiej przeznaczone specjalnie dla kobiet po porodzie.
 • Ruszaj się, spaceruj, pływaj szybko nabierzesz kondycji i łatwiej spalisz zbędne kalorie.
 • Nie odchudzaj się zbyt szybko – po porodzie w trakcie karmienia organizm musi mieć czas na regenerację. Pamiętaj też, że zbyt szybki spadek wagi sprawia, że skóra staje się wiotka.

W odzyskiwaniu jędrności skóry pomagają specjalne kosmetyki dla skóry po porodzie, stworzone specjalnie z myślą o potrzebach młodych mam. Najczęściej są to balsamy do ciała, peelingi i serum – wszystkie o działaniu silnie ujędrniającym.

W poprawianiu jędrności skóry pomagają też masaże i naprzemienny ciepłe i zimny prysznic. Podczas połogu i po nim warto też nosić specjalne wysokie majtki modelujące, które ułatwiają brzuchowi obkurczanie się. Można też zastosować pas poporodowy.

Po porodzie najtrudniej jest pozbyć się rozstępów i mocno zwiotczałej skóry. Można próbować poprawić stan brzucha szczotkowaniem na sucho, a także specjalistycznymi zabiegami kosmetycznymi. Zazwyczaj udaje się nieco zmniejszyć widoczność rozstępów, ale nie znikają one w 100 procentach.

W skrajnych przypadkach, gdy skóra nie odzyskuje jędrności, kobiety decydują się na plastykę brzucha, która polega na skróceniu nadmiernie rozciągniętych mięśni i fałdu skóry. Plastyka brzucha jest możliwa w ramach NFZ, np. po licznych ciążach. Trzeba wtedy jednak wykazać, że zabieg jest potrzebny ze względów medycznych, zdrowotnych, np., że fałd skóry powoduje bolesne odparzenia, albo że mięśnie nie są w stanie prawidłowo pracować, co powoduje dolegliwości ze strony kręgosłupa. NFZ refunduje plastykę brzucha, jeśli kobieta zacznie ubiegać się o refundację przed zabiegiem. Prywatnie zabieg kosztuje kilkanaście tysięcy złotych i nikt wtedy nie pyta, czy jest wykonywany ze względów zdrowotnych, czy estetycznych.

Ćwiczenia na brzuch po porodzie

Powrót macicy do normalnej wielkości nie oznacza, że brzuch natychmiast zrobi się płaski. Jego mięśnie tracą formę najszybciej ze wszystkich grup mięśniowych, mogą więc stać się zwiotczałe. Na szczęście najszybciej ze wszystkich mięśni mogą odzyskać dawną sprężystość, tylko czasem trzeba im w tym pomóc.

Co robić, jeśli brzuch jest obwisły po porodzie? Ćwiczyć. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci się zbytnio forsować. Jeśli w ciąży nie doszło do rozstępu mięśni brzucha, proste ćwiczenia po porodzie możesz zacząć robić jeszcze w połogu (na przykład unoszenie głowy w leżeniu na plecach i dmuchanie na wciągany brzuch). Z intensywnymi ćwiczeniami trzeba jednak odczekać 6-8 tygodni po porodzie, o ile dziecko przyszło na świat drogami natury i nie doszło do komplikacji podczas porodu.

Zarówno w przypadku porodu naturalnego, jak i cesarki, z rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń trzeba poczekać do zakończenia połogu. Gdy minie 6 tygodni należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Na niej warto zapytać, czy można już normalnie ćwiczyć.

Gdy połóg dobiegnie końca, a lekarz wyrazi zgodę na rozpoczęcie ćwiczeń, można zacząć treningi. Jeśli kobieta nie ma rozstępu mięśni brzucha, może robić wszystkie ćwiczenia na brzuch – ich trudność i intensywność trzeba dobrać indywidualnie.

W przypadku rozstępu mięśni brzucha nie należy wykonywać niektórych popularnych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Najlepiej zgłosić się do trenera lub fizjoterapeuty, który zajmuje się kobietami w ciąży i po porodzie, aby nauczył młodą mamę prawidłowej techniki ćwiczeń i doradził, które z nich wybrać.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Podczas 9 miesięcy oczekiwania na dziecko macica powiększa się kilkadziesiąt razy. Przed zajściem w ciążę wygląda jak spłaszczona gruszka o wysokości 7–9 centymetrów, a pod jej koniec mieści często trzykilogramowe dziecko. Więzadła, które stabilizują macicę, mierzą kilka centymetrów, a pod koniec ciąży – rozciągają się do prawie pół metra. Nie powinno więc cię dziwić, że brzuch potrzebuje czasu, aby wrócić do dawnych rozmiarów. Kurczenie się macicy (czyli jej inwolucja) trwa od 6 do 8 tygodni. Dno macicy, tuż po porodzie sięgające pępka, obniża się o mniej więcej centymetr dziennie. Powinnaś być zatem cierpliwa.

To, kiedy znika brzuch po porodzie, zależy też od tempa powrotu do wagi sprzed ciąży. Już podczas laktacji warto zdrowo się odżywiać, a po jej zakończeniu w razie potrzeby przejść na dobrze zbilansowaną dietę o obniżonej kaloryczności.

To, jak zmienia się brzuch po porodzie, jest sprawą indywidualną i zależy zarówno od mięśni jak i skóry. Czasami obkurczają się one niewiele dłużej od macicy, a czasami już nigdy nie wracają do napięcia sprzed ciąży. Z pewnością wiele zależy od predyspozycji genetycznych, ale i od odpowiedniej pielęgnacji. Niektórym kobietom odzyskanie dawnego wyglądu brzucha zajmuje 2-3 miesiące, innym znacznie dłużej, a niektóre nigdy już nie odzyskają brzucha płaskiego i jędrnego.

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama