brzuch po porodzie
Adobe Stock
Mama

Brzuch po porodzie – jak wygląda, kiedy zniknie, czym smarować?

Brzuch po porodzie nie wygląda od razu tak, jak przed ciążą. W niektórych przypadkach już nigdy nie wraca do poprzedniego stanu. Wiele zależy od tego, jak kobieta o niego zadba – zarówno w czasie połogu, jak i po nim.

Brzuch po porodzie nie od razu robi się płaski. Ten fakt może mocno dziwić kobiety rodzące pierwszy raz. Owszem, brzuch staje się mniej wypukły, niż był przed narodzinami dziecka, ale nadal może wyglądać tak, jak w 5 lub 6. miesiącu ciąży. Na brzuchu mogą być widoczne rozstępy, które pojawiły się pod koniec ciąży, a teraz wyraźnie zmniejszają jędrność skóry. Sprawdź, co można zrobić, aby brzuch po porodzie wrócił do stanu sprzed ciąży. Dowiedz się, z jakimi zmianami w obrębie brzucha należy się pogodzić po przyjściu dziecka na świat. 

Spis treści:

Ćwiczenia po ciąży - film

Brzuch po porodzie naturalnym – jak wygląda?

Wygląd brzucha po porodzie naturalnym w pewnym stopniu zależy od tego, jak kobieta dbała o siebie w czasie ciąży – ile przybrała na wadze, jak pielęgnowała swoją skórę i w jakim stanie są jej mięśnie. Warto zdawać sobie sprawę, że nie na wszystkie czynniki można mieć wpływ. Na przykład o tym, czy na skórze pojawiają się rozstępy, decydują również hormony i czynniki dziedziczne. Nie bez znaczenia jest także wiek, w którym kobieta zaszła w ciążę.

Brzuch po porodzie zwykle jest:

 • bardziej wystający niż przed ciążą – brzuch bardziej wystaje, gdy mięśnie brzucha są mniej jędrne,
 • nieco obwisły – im gorsza jędrność skóry, tym większa tendencja do „zwisania” brzucha. 


Skóra na brzuchu po porodzie jest

 • luźna – to zupełnie normalne zjawisko, bo skóra jest jeszcze rozciągnięta przez wcześniejsze rozmiary brzucha,
 • pomarszczona – jeśli pojawiły się na niej rozstępy. Ryzyko wystąpienia rozstępów zależy od predyspozycji dziedziczonych; czasami nawet najdroższe kosmetyki na rozstępy stosowane w ciąży nie potrafią zapobiec pojawieniu się tego problemu.


Zdjęcie prezentuje, jak wygląda przeciętny brzuch po porodzie. U niektórych kobiet brzuch po narodzinach dziecka może być jeszcze większy i bardziej wiotki, a także pokryty rozstępami.

brzuch po ciąży wygląd
Adobe Stock
Brzuch po porodzie. fot. Adobe Stock

Kobiety po porodzie borykają się nie tylko z problemem rozciągniętej skóry. Część młodych mam obserwuje również inne zmiany, które w najbliższym czasie powinny zniknąć, nie pozostawiając śladu:

 • Wystający pępek – pępek może wystawać od około połowy drugiego trymestru ciąży (zostaje wypchnięty na zewnątrz przez rosnącą macicę). Po porodzie szybko wróci na swoje miejsce.
 • Ciemna kreska – to tzw. linea negra, linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Pojawiła się w drugim trymestrze na skutek działania hormonów. O tym, jak szybko zniknie, decyduje wiele czynników (np. to, ile jest w niej pigmentu).
 • Pajęczyna żył – o osób o jasnej karnacji w czasie ciąży pod wpływem hormonów skóra na brzuchu (i nie tylko) staje się jakby „przezroczysta” – prześwieca przez nią plątanina żyłek. Powinny zniknąć, gdy po porodzie organizm odzyska równowagę hormonalną.

Brzuch po cesarskim cięciu

Brzuch po cesarskim cięciu wygląda podobnie jak brzuch po porodzie naturalnym. Jest wystający, pojawia się na nim luźna skóra, ma wypukły pępek. Dodatkowym problemem są skutki nacięcia powłok brzusznych.

Prezentujemy zdjęcie brzucha po cesarskim cięciu:

brzuch po porodzie przez cesarkę
Сергей Храмов/Adobe Stock
fot. Сергей Храмов/Adobe Stock

Blizna po cesarskim cięciu z czasem staje się mniej widoczna. Przybierze postać cienkiej, białej kreseczki nad linią owłosienia łonowego. Krótko po porodzie okolica rany może być trochę zdrętwiała – to normalne zjawisko. Nie należy tym się martwić – w miarę gojenia czucie będzie wracać.

Na wczesnych etapach połogu blizna może też powodować nierówne układanie się skóry – nad blizną może powstawać „nawis”. Blizna może też niejako pociągać skórę, co widoczne jest jako zagłebienie w powłokach brzusznych.

Aby blizna nie stała się przyczyną kłopotów (czasami powstają zrosty utrudniające normalne funkcjonowanie), warto iść z nią do fizjoterapeuty, który specjalnym masażem zadba o to, aby nie doszło do utworzenia się zrostów i podpowie, jak w domu samodzielnie wspierać prawidłowe gojenie się powłok brzusznych.

Jak dbać o brzuch po porodzie?

Warto stosować poniższe rady, które pomagają w szybszym obkurczaniu się macicy i odzyskiwaniu jędrności przez skórę:
 

 • Karm piersią – oksytocyna wydzielająca się pod wpływem drażnienia brodawek przyśpiesza obkurczanie się macicy. Podczas karmienia kobieta traci też mnóstwo kalorii, w związku z czym może szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży.
 • Ujędrniaj i nawilżaj skórę – dzięki dobrym preparatom nawilżającym i ujędrniającym skóra znacznie szybciej odzyskuje dawną elastyczność.
 • Masuj brzuch – dzięki masażom skóra stanie się lepiej ukrwiona. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy profesjonalnego masażysty.
 • Stosuj prysznic – nie jest wskazane branie gorących kąpieli. Wysoka temperatura osłabia skórę.
 • Noś majtki ściągające, najlepiej przeznaczone specjalnie dla kobiet po porodzie.
 • Ruszaj się, spaceruj, pływaj  szybko nabierzesz kondycji i łatwiej spalisz zbędne kalorie.
 • Nie odchudzaj się zbyt szybko – po porodzie w trakcie karmienia organizm musi mieć czas na regenerację. Pamiętaj też, że zbyt szybki spadek wagi sprawia, że skóra staje się wiotka.


W odzyskiwaniu jędrności skóry pomagają specjalne kosmetyki dla skóry po porodzie, stworzone specjalnie z myślą o potrzebach młodych mam. Najczęściej są to balsamy do ciała, peelingi i serum – wszystkie o działaniu silnie ujędrniającym.

W poprawianiu jędrności skóry pomagają też masaże i naprzemienny ciepłe i zimny prysznic. Podczas połogu i po nim warto też nosić specjalne wysokie majtki modelujące, które ułatwiają brzuchowi obkurczanie się. Można też zastosować pas poporodowy.


Po porodzie najtrudniej jest pozbyć się rozstępów i mocno zwiotczałej skóry. Można próbować poprawić stan brzucha szczotkowaniem na sucho, a także specjalistycznymi zabiegami kosmetycznymi. Zazwyczaj udaje się nieco zmniejszyć widoczność rozstępów, ale nie znikają one w 100 procentach.

W skrajnych przypadkach, gdy skóra nie odzyskuje jędrności, kobiety decydują się na plastykę brzucha, która polega na skróceniu nadmiernie rozciągniętych mięśni i fałdu skóry. Plastyka brzucha jest możliwa w ramach NFZ, np. po licznych ciążach. Trzeba wtedy jednak wykazać, że zabieg jest potrzebny ze względów medycznych, zdrowotnych, np., że fałd skóry powoduje bolesne odparzenia, albo że mięśnie nie są w stanie prawidłowo pracować, co powoduje dolegliwości ze strony kręgosłupa. NFZ refunduje plastykę brzucha, jeśli kobieta zacznie ubiegać się o refundację przed zabiegiem. Prywatnie zabieg kosztuje kilkanaście tysięcy złotych i nikt wtedy nie pyta, czy jest wykonywany ze względów zdrowotnych, czy estetycznych.

Ćwiczenia na brzuch po porodzie

Powrót macicy do normalnej wielkości nie oznacza, że brzuch natychmiast zrobi się płaski. Jego mięśnie tracą formę najszybciej ze wszystkich grup mięśniowych, mogą więc stać się zwiotczałe. Na szczęście najszybciej ze wszystkich mięśni mogą odzyskać dawną sprężystość, tylko czasem trzeba im w tym pomóc.

Co robić, jeśli brzuch jest obwisły po porodzie? Ćwiczyć. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci się zbytnio forsować. Jeśli w ciąży nie doszło do rozstępu mięśni brzucha, proste ćwiczenia po porodzie możesz zacząć robić jeszcze w połogu (na przykład unoszenie głowy w leżeniu na plecach i dmuchanie na wciągany brzuch). Z intensywnymi ćwiczeniami trzeba jednak odczekać 6-8 tygodni po porodzie, o ile dziecko przyszło na świat drogami natury i nie doszło do komplikacji podczas porodu. 

Zarówno w przypadku porodu naturalnego, jak i cesarki, z rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń trzeba poczekać do zakończenia połogu. Gdy minie 6 tygodni należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Na niej warto zapytać, czy można już normalnie ćwiczyć. 

Gdy połóg dobiegnie końca, a lekarz wyrazi zgodę na rozpoczęcie ćwiczeń, można zacząć treningi. Jeśli kobieta nie ma rozstępu mięśni brzucha, może robić wszystkie ćwiczenia na brzuch – ich trudność i intensywność trzeba dobrać indywidualnie.

W przypadku rozstępu mięśni brzucha nie należy wykonywać niektórych popularnych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Najlepiej  zgłosić się do trenera lub fizjoterapeuty, który zajmuje się kobietami w ciąży i po porodzie, aby nauczył młodą mamę prawidłowej techniki ćwiczeń i doradził, które z nich wybrać.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Podczas 9 miesięcy oczekiwania na dziecko macica powiększa się kilkadziesiąt razy. Przed zajściem w ciążę wygląda jak spłaszczona gruszka o wysokości 7–9 centymetrów, a pod jej koniec mieści często trzykilogramowe dziecko. Więzadła, które stabilizują macicę, mierzą kilka centymetrów, a pod koniec ciąży – rozciągają się do prawie pół metra. Nie powinno więc cię dziwić, że brzuch potrzebuje czasu, aby wrócić do dawnych rozmiarów. Kurczenie się macicy (czyli jej inwolucja) trwa od 6 do 8 tygodni. Dno macicy, tuż po porodzie sięgające pępka, obniża się o mniej więcej centymetr dziennie. Powinnaś być zatem cierpliwa.

To, kiedy znika brzuch po porodzie, zależy też od tempa powrotu do wagi sprzed ciąży. Już podczas laktacji warto zdrowo się odżywiać, a po jej zakończeniu w razie potrzeby przejść na dobrze zbilansowaną dietę o obniżonej kaloryczności.

To, jak zmienia się brzuch po porodzie, jest sprawą indywidualną i zależy zarówno od mięśni jak i skóry. Czasami obkurczają się one niewiele dłużej od macicy, a czasami już nigdy nie wracają do napięcia sprzed ciąży. Z pewnością wiele zależy od predyspozycji genetycznych, ale i od odpowiedniej pielęgnacji. Niektórym kobietom odzyskanie dawnego wyglądu brzucha zajmuje 2-3 miesiące, innym znacznie dłużej, a niektóre nigdy już nie odzyskają brzucha płaskiego i jędrnego.

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Zobacz też:

kształt brzucha w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Kształt brzucha w ciąży: jaki jest normalny, a jaki dziwny?
Kształt brzucha w ciąży, tak samo jak jego wielkość, może wiele powiedzieć o twoim zdrowiu i rozwoju dziecka. Nie każda kobieta wie jednak, na co zwracać uwagę, oceniając wygląd swojego ciążowego brzuszka. Podpowiadamy, co powinno wzbudzić niepokój, a kiedy nie ma się czym martwić.

Kształt brzucha w ciąży był kiedyś głównym kryterium oceny ciąży. Nasze prababcie opierały się często na wiedzy ludowej, niekoniecznie prawdziwej. Spoglądały na ciężarną i mówiły pewnym głosem: „Ty to urodzisz chłopca, bo masz mały, okrągły brzuszek”. I choć kształt brzucha niewiele ma wspólnego z płcią dziecka, to jednak czasem może wiele powiedzieć o zdrowiu mamy i dziecka. Czy lekarz ocenia kształt brzucha w ciąży? Kształt brzucha w ciąży nie ma już takiego znaczenia jak dawniej. Obecnie każda przyszła mama robi badania USG, podczas których lekarz sprawdza, czy ciąża rozwija się prawidłowo. W dalszym ciągu jednak ginekolog podczas każdej wizyty, dotykając odpowiednio brzucha, określa wysokość macicy w stosunku do pępka. Robi to po to, by skontrolować, czy wielkość ciąży odpowiada jej wiekowi . Dzięki takiemu badaniu potrafi ze sporą dokładnością określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Te pomiary pozostają w ścisłym związku z rozmiarem brzucha (im macica wyżej, tym jest on okazalszy). Pamiętaj, liczy się przede wszystkim nie wielkość i kształt brzucha w ciąży , a wysokość macicy. Nie sugeruj się więc wyglądem innych ciężarnych i nie utwierdzaj się na tej podstawie w przekonaniu, że masz dziwny kształt brzucha. Dopiero gdyby wysokość dna macicy okazała się zbyt mała w odniesieniu do wieku ciąży, ginekolog skieruje cię na USG.  Czy mały brzuch w ciąży to powód do niepokoju? W pierwszych miesiącach ciąży kształt brzucha jest... całkiem zwyczajny. Ktoś, kto nie wie, że oczekujesz dziecka, nie jest w stanie domyślić się, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Sytuacja zaczyna się zmieniać w drugim trymestrze. Brzuch powiększa się i coraz bardziej zaokrągla. To wszystko dlatego, że macica rozciąga się, by twoje maleństwo mogło swobodnie rosnąć i rozwijać się. A jeśli pomimo upływu...

kobieta
Fotolia
Mama
Powrót do formy po porodzie
Właśnie urodziłaś? Na bank nie jesteś zadowolona ze swojego ciała, prawda? Spokojnie, już wkrótce odzyskasz dobrą formę. Jak to zrobić mądrze – pytamy dermatolożkę.

Pierwsze dni po narodzinach maleństwa wykorzystaj, aby dojść do siebie i odpocząć. Później spróbuj także znaleźć trochę czasu na to, by zadbać o swoją urodę. Co możesz zrobić, by być piękną po porodzie – mówi dr Ewa Kaniowska, specjalistka dermatolożka, właścicielka Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej "Derma-Puls" we Wrocławiu. Jak poradzić sobie z rozciągniętą skórą na brzuchu? O ile już po dwóch tygodniach macica powinna obkurczyć się na tyle, że będzie niewyczuwalna, a brzuch dużo mniejszy, o tyle o skórę musisz zadbać. Gimnastykuj się (zacznij sześć tygodni po porodzie) – w ten sposób twoje mięśnie odzyskają dawną sprawność. Możesz ćwiczyć razem z niemowlakiem. Skórę smaruj kremami i żelami ujędrniającymi. Nie noś majtek ściągających, bo to ją rozleniwi. Staraj się za to często wciągać brzuch. Kiedy przebarwienia na twarzy, brzuchu i wokół brodawek znikną? Ostuda na twarzy, linea nigra na brzuchu i inne przebarwienia to efekt działania hormonów ciążowych. Plamki zwykle znikają same, gdy spada poziom hormonów. Kiedy? To zależy np. od ilości pigmentu w skórze. Jeśli po kilku miesiącach skończysz karmienie piersią, a przebarwienia pozostaną, idź do dermatologa. W tym czasie zrezygnuj z solarium. Kosmetyki dla kobiet po ciąży - sprawdź opinie Jakie są sposoby, by zachować jędrny biust? Jeśli karmisz naturalnie, twoje piersi mogą być większe nawet o dwa rozmiary. Skóra na nich na pewno jest rozciągnięta, ale po zakończeniu karmienia twój biust wróci do normalnych rozmiarów, więc zadbaj o niego już teraz. Noś dobrze dobrany, nieuciskający stanik na szerokich ramiączkach i bez fiszbin. Stosuj żele ujędrniające, ale tylko przeznaczone dla mam karmiących. Dobre efekty dają masaże i ćwiczenia (na wysokości piersi złóż ręce jak do modlitwy i napinaj...

Fotolia.pl
Mama
8 pytań o trening ruchowy po porodzie
Tuż po porodzie twoje ciało dalekie jest od ideału. Minie jeszcze trochę czasu, zanim powrócisz do dawnej formy i figury. Ale ćwiczyć możesz zacząć już teraz.

Czy wiesz, że na początku XX wieku pozwalano kobiecie wstać dwa tygodnie po porodzie ? Teraz, na szczęście, jest inaczej. Bo ruch przyspiesza powrót do formy , poprawia samopoczucie, łagodzi zaparcia, przyspiesza gojenie ran i pobudza przemianę materii. Ale na początku potraktuj swoje ciało łagodnie – przez ostatnie miesiące zostało poddane naprawdę wielkiej próbie. Zobaczysz, że już niedługo uda ci się sprawić, że znów poczujesz się w nim tak dobrze jak kiedyś. Kiedy będę mogła wstać po porodzie? Po porodzie naturalnym będziesz mogła wstać po 2–6 godzinach. W tym czasie położna sprawdzi, jak obficie krwawisz, i skontroluje twój stan. Uważaj, gdy będziesz się podnosić. Choć sądzisz, że czujesz się dobrze, może ci się zakręcić w głowie. Nim wstaniesz, zawołaj położną. Po cesarskim cięciu w znieczuleniu ogólnym powinnaś zrobić kilka kroków już po około 6–8 godzinach od operacji – oczywiście pod opieką położnej. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym będziesz mogła wstać po 2–6 godzinach, po podpajęczynówkowym – dopiero po 12. Najlepiej najpierw przekręć się na bok, opuść nogi i podpierając się na ręku, powoli wstań. To ważne, żeby chodzić, bo ruch pomaga zapobiec zakrzepom i zatorom naczyniowym. Staraj się wyprostować, nie bój się, szew nie puści. Od kiedy zacząć ćwiczyć? Jeszcze zanim wstaniesz po porodzie z pomocą położnej, wykonaj ćwiczenia poprawiające krążenie: zaciskaj, zginaj i prostuj ręce i stopy, rób nimi krążenia. Kolejne ćwiczenia zacznij już drugiego dnia po rozwiązaniu. Po ciąży i porodzie mięśnie brzucha i dna miednicy są dość mocno rozciągnięte, a mięśnie zwieraczy rozluźnione. Zadbaj o nie w porę, dzięki temu unikniesz w przyszłości np. wysiłkowego nietrzymania moczu (to oznacza np., że podczas kichnięcia możesz popuszczać mocz) lub bólów krzyża. Jeśli jest taka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj