Rozpłakałaś się ze szczęścia, dzielnie oparłaś pokusie, by krzyknąć na ulicy „Ludzieee, jestem w ciąży!” i pokazałaś dwie kreseczki najbliższym? Sprawdź, co dalej.

Reklama

1. Zacznij od lekarza lub położnej

Na pierwszą wizytę umów się nie później niż między 8 a 12 tygodniem ciąży. Podczas wizyty poznasz prawdopodobny termin porodu i dowiesz się, jakie badania cię czekają.

2. Gromadź wiedzę

Dzięki niej nie zlekceważysz czegoś, czego lekceważyć nie wolno i nie przestraszysz się, gdy zacznie się dziać coś, co się po prostu w ciąży zdarza.
Korzystaj z wiarygodnych źródeł wiedzy i uważaj na tzw. dobre rady, którymi zostaniesz teraz zasypana – niektóre z nich są bezużyteczne albo nawet szkodliwe. Ewentualne wątpliwości rozwiewaj u specjalistów.

3. Unikaj tego, co może zaszkodzić dziecku

Wystrzegaj się alkoholu, papierosów i innych używek. Weź sobie tę radę do serca: dzieci palących i pijących mam częściej rodzą się mniejsze i słabsze, o wiele częściej mają różne, czasem nieodwracalne schorzenia.
Postaraj się również ograniczyć aktywność fizyczną zwłaszcza w tych obszarach, które wiążą się z dużym ryzykiem wystapienia kontuzji. Jeśli jednak uprawiałaś sport przed zajściem w ciążę, nie oznacza to, że musisz z niego rezygnować całkowicie. W razie pytań i wątpliwości zgłoś się do lekarza lub położnej – z pewnością podpowiedzą co jest bezpieczne dla ciebie i malucha.

Adobe Stock

4. Bądź dla siebie dobra

Staraj się wysypiać (na początku ciąży będziesz senna o wiele częściej niż zwykle, bo organizm przestraja się na tryb „ciąża”) i nie pracuj ponad siły.
Nie rezygnuj jednak z ruchu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, spaceruj, pływaj, zapisz się na jogę albo inne zajęcia dla kobiet w ciąży. Dzięki temu twoje ciało będzie lepiej przygotowane do porodu.

Zobacz także

5. Zadbaj o to, co masz na talerzu

To, co teraz jesz, wpływa i na ciebie, i na dziecko. Na przykład niedobór żelaza powoduje u mamy anemię, która może sprawić, że maluszek będzie słabiej dotleniony i gorzej odżywiony.
W I trymestrze zapotrzebowanie na kalorie nie wzrasta wcale (w II I III jest większe), natomiast na witaminy i mikroelementy rośnie nawet o 50-80 procent! Jeśli więc chcesz dostarczyć sobie i dziecku wszystkich potrzebnych składników, a jednocześnie nie przybrać na wadze zbyt dużo, zrezygnuj z pustych kalorii i jedz to, co wartościowe.
Nie zapominaj także o piciu – tylko odpowiednio nawodniony organizm funkcjonuje prawidłowo. Staraj się pić regularnie I nie dopuścić do uczucia pragnienia – to znak, że organizm jest już odrobinę odwodniony.

6. Suplementuj

Podczas ciąży warto postawić na suplementy przygotowane z myślą o kobietach, które spodziewają się dziecka. W I trymestrze sięgnij np. po Femibion® 1 Wczesna Ciąża Suplement diety, przeznaczony dla kobiet przed 13. tygodniem ciąży. Zawiera podwójne źródło folianów: kwas foliowy i Metafolin® (L-metylofolian wapnia), cholinę1, żelazo2 w łatwo przyswajalnej formie3, witaminę D3, jod oraz inne witaminy dopasowane do zapotrzebowania organizmu w I trymestrze.
Skład preparatu został opracowany na podstawie rekomendacji towarzystw naukowych w Europie i na świecie (m.in. Światowej Organizacja Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników).

materiały prasowe

7. Już teraz zacznij dbać o skórę

Za powstawanie rozstępów w dużej mierze odpowiadają geny, jednak regularna pielęgnacja – i to od samego początku ciąży – także jest bardzo ważna. Dobrze nawilżona i natłuszczona skóra jest odporniejsza i bardziej elastyczna. Ryzyko rozstępów jest zdecydowanie mniejsze!
Pamiętaj także o porządnym biustonoszu. Piersi podczas ciąży mogą powiększyć się nawet o kilka rozmiarów, dlatego warto postawić na model, który „rośnie” wraz z nimi.

KOLEJNY ETAP >>> KOŃCÓWKA CIĄŻY

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Reklama

1 European Food Safety Authority Dietary Reference Values - Choline. EFSA April 2016.
2 Diglicynian żelaza II.
3 Stanowisko Zespołu ekspertów PTG w zakresie stosowania preparatów żelaza chelatowego w położnictwie i ginekologii. Ginekol Pol 2010, 81, 786-788.

Artykuł powstał z udziałem marki Femibion

Reklama
Reklama
Reklama