Mamy tęczowych dzieci to między innymi Michelle Obama (3 ciąże, 1 poronienie), Beyonce (4 ciąże, 1 poronienie), Joanna Koroniewska (8 ciąż, 6 poronień). Tęczowe dziecko ma również Meghan Markle i Zofia Zborowska. O tęczowym rodzicielstwie coraz częściej mówią nie tylko słynne tęczowe mamy. Ojcem tęczowego dziecka został również były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Reklama

Spis treści:

Tęczowe dzieci – kim są?

Tęczowe dzieci przychodzą na świat po wcześniejszej utracie ciąży lub śmierci dziecka. Sprawiają, że rodzicom (przynajmniej w jakiejś części) udaje się zapomnieć o cierpieniu, które ich spotkało. Ból i stratę poprzedniego dziecka można porównać do burzy, natomiast szczęście spowodowane narodzinami dziecka po traumatycznych przejściach – do mieniącej się w blasku słońca tęczy, która rozświetla burzowe niebo, dając nadzieję na radość macierzyństwa. W internecie można znaleźć wiele historii par, które wychowują „tęczowe dzieci”.

Kiedy jest dzień tęczowego dziecka?

Dzień Tęczowych Dzieci (Rainbow Baby Day) obchodzony jest 22 sierpnia. To święto ku czci dzieci urodzonych z ciąży następującej po wcześniejszym poronieniu. Tęczowi rodzice mogą wtedy dzielić się radością z faktu posiadania zdrowego dziecka, a jednocześnie wspominać utracone poprzednio dziecko. Święto służy budowaniu świadomości na temat doświadczenia związanego z utratą ciąży.

Dla tęczowych mam ważna jest również data 15 października. Wtedy obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W całym kraju i na świecie obchody Dnia Dziecka Utraconego mogą przybierać różne formy: od modlitw, mszy, przez grupy wsparcia, akcje informacyjne oraz wykłady. Wiele osób decyduje się też na przypięcie różowo-niebieskiej wstążki, czyli symbolu dziecka utraconego.

Zobacz także

Tęczowe mamy i... tęczowi tatusiowie

Tęczowe mamy to matki, które po wcześniejszym poronieniu zaszły w ciążę i urodził tęczowe dziecko. Mimo że dla wielu kobiet utrata ciąży to prawdziwy dramat – nie brakuje tych, które nie przestają marzyć o pierwszym lub kolejnym dziecku. I mimo bolesnych wspomnień i mnóstwa obaw o to, czy tym razem wszystko skończy się dobrze – nie rezygnują ze swych pragnień.

Wiele tęczowych mam coraz częściej dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi kobietami. Piszą o swoich tęczowych ciążach i dzieciach na blogach i portalach społecznościowych. Ich słowom często towarzyszą zdjęcia ilustrujące tęczowe macierzyństwo.

Dzień Tęczowego Dziecka i Dzień Dziecka Utraconego to dni, które są bliskie również mężczyznom. Wielu ojców, których partnerki straciły ciążę, również wychowuje tęczowe dzieci. Jednym z najsłynniejszych tęczowych ojców jest Mark Zuckerberg – gdy na świecie miała pojawić się jego pierwsza córka, przyznał, że jego żona poroniła wcześniej trzy razy.

Dzieci indygo – uzdrowienie planety

Hippisi, ale także osoby związane z ruchem New Age i spirytyzmem uważają, że dzieci indygo są wyjątkowe. Pojawiły się, żeby uzdrowić planetę. Charakteryzują się specyficznymi zdolnościami paranormalnymi, wyjątkową wrażliwością i sposobem, w jaki spostrzegają rzeczywistość. Energia dziecka indygo wpływa na zmianę naszego świata. Zdaniem Nancy Ann Tappe, parapsycholożki z USA, niektóre dzieci posiadają aurę koloru niebiesko-fioletowego, stąd właśnie nazwa „dzieci indygo”.

Dzieci kryształowe – bliskość z naturą

To określenie również wywodzi się z parapsychologii oraz filozofii New Age. Charakterystyczną cechą „kryształowych dzieci” są duże, okrągłe, jasne oczy. Ich spojrzenie można określić jako przeszywające. Są to dobre, spokojne, melancholijne dzieci, które kochają naturę i w jej okolicznościach czują się najlepiej. Często cierpią na alergie pokarmowe, ponieważ instynktownie odrzucają żywność wysoko przetworzoną. Kryształowe dzieci mają sprowadzać ludzkość na dobrą drogę życia bez agresji.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama