Czy wiesz, że w trzecim miesiącu od poczęcia Twojemu dziecku rosną już paznokietki? A w drugim i trzecim trymestrze jego ciałko pokryte jest włoskami? Że potrafi robić siusiu i skwapliwie ćwiczy tę umiejętność? Przeczytaj, jakie jeszcze tajemnice skrywa Twój rosnący brzuszek...

Reklama

Czkawka? Na zdrowie!

Większość maluchów już około 10. tygodnia ciąży dostaje pierwszej czkawki. I to jakiej! Podobno dziecko potrafi czkać sto razy za jednym zamachem. Lekarze sądzą, że taka czkawka wspomaga dojrzewanie płuc i ćwiczy oddychanie. Przygotuj się na to, że w trzecim trymestrze ciąży czkawka maleństwa będzie Cię budzić czasami z głębokiego snu!

Ogonek u embriona

W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu embrion ma... ogonek! Niewielka wypustka to zawiązek rdzenia kręgowego. Zanika do 10. tygodnia. Wtedy zarodek nabiera ludzkich kształtów: ma już wykształcone kończyny, oddzieloną od reszty ciałka głowę, zawiązki oczu i uszu.

Serduszko na start

Piąty tydzień ciąży – zaczyna bić serce Twego dziecka! Przypomina kształtem maleńką rurkę. W dziewiątym tygodniu jest w pełni ukształtowane i uderza około 180 razy na minutę – dwa razy szybciej niż u dorosłego. Z początku jego aktywność można stwierdzić tylko dzięki czułemu aparatowi Dopplera. Około 17–18. tygodnia ginekolog wysłucha jego uderzeń za pomocą słuchawki lekarskiej. W trzecim trymestrze do badania czynności serca służy aparat KTG i zapis badania KTG. Wtedy też przyszłemu tacie, gdy przyłoży ucho do brzuszka, uda się usłyszeć bijące serduszko.

Obie płcie takie same

Przez pierwsze 20 tygodni wszystkie maleństwa rosną tak samo. Tempo wzrostu jest na tyle ujednolicone, że pomiar długości od główki do pośladków pozwala precyzyjnie (z dokładnością do kilku dni) określić czas trwania ciąży. Dopiero w drugim trymestrze różnicuje się. Dają o sobie znać geny (w niektórych rodzinach np. częściej rodzą się większe dzieci), sposób odżywiania przyszłej mamy, styl życia (np. palenie tytoniu), stres, infekcje.

Zobacz także
Reklama

Zobacz też: Jak się zmienia ciało w ciąży

Reklama
Reklama
Reklama