KTG
Zdrowie w ciąży

KTG - najważniejsze informacje o badaniu kardiotokograficznym płodu

KTG płodu to bardzo ważne badanie, które wykonuje się pod koniec ciąży i w czasie porodu. Pozwala ocenić tętno płodu, a dzięki temu stan, w jakim znajduje się dziecko. Złe wyniki KTG mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

KTG płodu jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym pod koniec ciąży, podczas wywoływania porodu i w czasie porodu. Na tej podstawie lekarz ocenia kondycję dziecka oraz akcje porodową. KTG wykonuje się w przychodni lub szpitalu.

KTG:

Przebieg KTG

Badanie KTG jest bezbolesne i bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wykonuje się je, gdy ciężarna znajduje się w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku (by nie uciskać żyły głównej). Podczas badania na brzuch ciężarnej zakłada się dwa pasy wyposażone w czujniki (głowice). Jeden z nich analizuje czynność skurczową macicy (tokograf), drugi śledzi pracę serca dziecka (kardiograf). Oba czujniki KTG połączone są z monitorem, na którym wyświetlają się wszystkie parametry. Po badaniu ciężarna otrzymuje drukowaną wersję badania (wydruk na papierze milimetrowym + opis badania) lub w formie elektronicznej. 

Cel badania KTG płodu

KTG wykonuje się, by monitorować pracę serca dziecka. KTG ocenia też czynność skurczową macicy. Badanie pozwala sprawdzić, czy zaczął się poród i monitorować jego postęp, a także sprawdzić, jak dziecko reaguje na czynność skurczową. Obserwacja parametrów tętna płodu pozwala wychwycić moment, gdy pojawia się zagrożenie dziecka niedotlenieniem – jest to wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia.

Wskazania do badania KTG

  • Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, badanie KTG wykonuje się około 40. tygodnia ciąży, w czasie wywoływania porodu oraz w czasie przedłużającego się porodu. Wskazaniami do wcześniejszego wykonania tego badania są też: niewyczuwalne przez matkę ruchy dziecka,
  • wyczuwalne przez matkę zbyt gwałtowne ruchy dziecka,
  • nieprawidłowości w badaniu USG,
  • przedwczesne skurcze porodowe,
  • choroby matki (np. cholestaza ciążowa).

Interpretacja wyników KTG

Prawidłowa liczba uderzeń serca płodu to 110-160 uderzeń na minutę. Podczas badania KTG mogą wystąpić niewielkie przyspieszenia akcji serca (o 15 lub więcej uderzeń na minutę) - to znak, że dziecko jest aktywne. Mniej niż 100 uderzeń serca na minutę może świadczyć o bradykardii (spowolnieniu rytmu serca), a więcej niż 180 uderzeń na minutę o tachykardii (przyspieszeniu rytmu serca), ale o ostatecznej diagnozie decyduje lekarz. Może się bowiem okazać, że dziecko w czasie badania KTG śpi i stąd wyniki badania mogą być zafałszowane. W takiej sytuacji lekarz lub położna mogą spróbować pobudzić dziecko do aktywności – poprosić mamę, by poruszała się trochę, wykorzystać bodźce akustyczne lub świetlne. Czasem wystarczy, że mama zje posiłek lub napije się wody. Można też zlecić dodatkowe badanie, np. badanie USG metodą Dopplera (kolorowe, z obserwacją przepływów krwi w naczyniach). 

Druga głowica do badania KTG pozwala stwierdzić, czy występują porodowe skurcze macicy. Obserwacja częstotliwości i siły skurczów pozwala ocenić, na jakim etapie znajduje się poród.

Przygotowanie do KTG

KTG płodu nie wymaga szczególnych przygotowań i jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i jego mamy. Warto jednak przed wyjściem z domu wygodnie się obrać (aby z łatwością odsłonić brzuch), a wkrótce przed podpięciem do urządzenia KTG skorzystać z toalety (badanie trwa około 30 minut, ale może zostać przedłużone, jeśli dziecko jest mało aktywne).

Konsultacja: położna Agnieszkę Danaj z Centrum Medycznego Damiana.

Więcej o badaniach w ciąży:

 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

pregnant
fotolia.com
Poród naturalny
Gdy dziecko nie chce się rodzić - ciąża po terminie
Datę porodu zaznaczyłaś w kalendarzu czerwonym serduszkiem i... nic. Dziecku wcale się nie spieszy na świat. Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć poród. 

Twój termin porodu już minął. Znajomi i rodzina wciąż pytają: „Kiedy urodzisz?!”. Tak jakby to od ciebie zależało! Wiedz, że tylko 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w terminie! Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć poród.  Bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu Seks -  lekarze radzą, żeby powstrzymać się od stosunków na 6 tygodni przed porodem właśnie dlatego, by go nie przyspieszyć. Zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą zainicjować poród, ale gdy minie jego termin, możecie wykorzystać ten sposób.  Stymulacja sutków – to metoda (niekoniecznie przyjemna, bo pod koniec ciąży sutki są bardzo wrażliwe) na przyspieszenie produkcji oksytocyny – hormonu, który stymuluje skurcze macicy. Ruch – nie szoruj podłóg i nie wieszaj firanek, ale porządny spacer (a zamiast windy – schody) może skłonić macicę do pracy, zaś dziecko – do przyjścia na świat. Liście maliny – ziółka raczej nie skutkują jednorazowo. Ale rzeczywiście liście maliny działają naskurczowo. Nie zaszkodzi więc spróbować – pij codziennie po szklance naparu. Magiczne słowa: termin porodu Ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych (po 28 dni). Za jej początek uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jak wyliczyć dzień porodu ? - Masz regularne cykle co 28 dni? Do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (9 miesięcy i 7 dni). - Jeśli cykle mają inną długość, np. 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni. Przy krótszych – odpowiednio mniej. - W przypadku cyklów nieregularnych termin najlepiej ustalić w badaniu USG przed 15. tygodniem ciąży. - Dziecko może się urodzić 2 tygodnie przed tą datą i 2 po niej. Taki poród nie jest uznawany za przedwczesny ani za spóźniony. Ciąża po terminie - kiedy do akcji wkracza lekarz Jeśli minął już wyznaczony termin porodu, zgłoś się do swojego...

bicie serca dziecka i tętno płodu
fotolia
Zdrowie w ciąży
Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu? Jakie powinno mieć tętno?
Bicie serca dziecka usłyszysz prawdopodobnie podczas wizyty lekarskiej ok. 8. tygodnia ciąży. Lekarz będzie regularnie sprawdzał tętno płodu, żeby wykluczyć nieprawidłowości. Prawidłowa ilość uderzeń serca na minutę zależy od wieku ciąży.

Prawidłowe tętno płodu to 110-160 uderzeń na minutę , ale zmienia się ono w trakcie rozwoju ciąży. Od kiedy bije serce dziecka? Uznaje się, że jest to 23. dzień życia płodowego. Na dobrym sprzęcie USG możesz usłyszeć bicie serca płodu już około 34. dnia (poniżej 6. tygodnia ciąży ). Tętno jest regularnie sprawdzanie podczas wizyt kontrolnych za pomocą echosondy, detektora tętna płodu , a w późniejszej ciąży podczas badania KTG Czytaj o tętnie i sercu płodu: Tętno płodu: normy Kiedy słychać bicie serca? Metody pomiaru tętna Tachykardia u płodu Bradykardia u płodu Detektor tętna płodu Jak rozwija się serce? Tętno płodu a płeć dziecka Serce dziecka po porodzie Tętno płodu — normy Tętno zdrowego płodu waha się między 110-160 uderzeniami na minutę. Można je zmierzyć podczas badania USG już około 6. tygodnia ciąży (ale zazwyczaj dzieje się to podczas pierwszej wizyty w 8-10 tygodniu ciąży). W tym czasie wynosi zwykle 100-120/min. Około 10. tygodnia ciąży tętno wzrasta do 170, a bliżej porodu spada do 130/min. Poniższa tabelka pokazuje wartości dla tętna płodu na poszczególnych etapach ciąży:   Tydzień ciąży Tętno płodu (uderzenia na minutę) 5-6 t.c. ok. 110 9-10 t.c. ok. 170 14 t.c. ok. 150 20 t.c. ok. 140 koniec ciąży ok. 130 Dzięki postępowi współczesnej medycyny serce płodu można usłyszeć na długo przed narodzeniem dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej. Kiedy słychać bicie serca płodu? Najprawdopodobniej usłyszysz je podczas pierwszego badania USG , około 10. tygodnia ciąży . Aby usłyszeć bicie serca dziecka wcześniej,...

niemowlę, lekarz, badanie
Zdrowie
Serce noworodka
Zanim zaczniesz czytać, przyłóż ucho do piersi swojego nowo narodzonego dziecka i posłuchaj. Wyjaśnimy Ci m.in., dlaczego jego serce bije inaczej niż twoje.

Szybko, prawda? Serce nowo narodzonego dziecka pracuje w rytmie 120–160 uderzeń na minutę. To dwa razy szybciej w porównaniu z tętnem dorosłego człowieka (około 70 uderzeń). Ale nie ma się czego bać – to norma dla tego wieku. W chwili narodzin lekarz ocenia dziecko w skali Apgar i tym samym stawia diagnozę o stanie jego serduszka: dobrze ukrwiona skóra, równy oddech, energiczne ruchy malucha sugerują, że pracuje ono prawidłowo. Diagnoza przed narodzinami Ewentualne kłopoty można wykryć dużo wcześniej niż w chwili narodzin. Dzięki postępowi współczesnej medycyny serce można zbadać i usłyszeć na długo przed narodzeniem się dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej. Od mniej więcej dziesiątego tygodnia ciąży wszystkie przyszłe mamy co pewien czas poddawane są badaniu USG. Gdy pojawią się wątpliwości, lekarz wystawia skierowanie na badanie serca dziecka z użyciem aparatu Dopplera (przetwarza on ruch krwi na dźwięk). Dzięki temu badaniu można sprawdzić, jak krew przepływa przez serce i czy budowa tego narządu jest prawidłowa. W zaawansowanej ciąży i przed porodem oceny stanu serca dziecka dokonuje się w trakcie badania kardiotokograficznego, czyli tzw. KTG. Szmer pod słuchawką Na oddziale szpitalnym po narodzinach, a potem podczas każdej wizyty w przychodni, lekarz osłuchuje serduszko maleństwa. Podczas badania zwykle słyszy dwa miarowe tony: pierwszy spowodowany zamknięciem zastawek przedsionkowo-komorowych i drugi – zamknięciem zastawek dużych tętnic. Ale oprócz tego może stwierdzić dodatkowe dźwięki, tzw. szmery, które zwykle bardzo stresują rodziców. Szmery ma wiele niemowląt, ale tylko u części są one spowodowane wadą serca. Przyczyną szmeru może być też gorączka lub anemia. Sercowa rewolucja Szmery mogą być dowodem na utrzymywanie się połączeń przetrwałych z krążenia płodowego....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz