Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
KTG
Zdrowie w ciąży

KTG - najważniejsze informacje o badaniu kardiotokograficznym płodu

KTG płodu to bardzo ważne badanie, które wykonuje się pod koniec ciąży i w czasie porodu. Pozwala ocenić tętno płodu, a dzięki temu stan, w jakim znajduje się dziecko. Złe wyniki KTG mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

KTG płodu jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym pod koniec ciąży, podczas wywoływania porodu i w czasie porodu. Na tej podstawie lekarz ocenia kondycję dziecka oraz akcje porodową. KTG wykonuje się w przychodni lub szpitalu.

KTG:

Przebieg KTG

Badanie KTG jest bezbolesne i bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wykonuje się je, gdy ciężarna znajduje się w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku (by nie uciskać żyły głównej). Podczas badania na brzuch ciężarnej zakłada się dwa pasy wyposażone w czujniki (głowice). Jeden z nich analizuje czynność skurczową macicy (tokograf), drugi śledzi pracę serca dziecka (kardiograf). Oba czujniki KTG połączone są z monitorem, na którym wyświetlają się wszystkie parametry. Po badaniu ciężarna otrzymuje drukowaną wersję badania (wydruk na papierze milimetrowym + opis badania) lub w formie elektronicznej. 

Cel badania KTG płodu

KTG wykonuje się, by monitorować pracę serca dziecka. KTG ocenia też czynność skurczową macicy. Badanie pozwala sprawdzić, czy zaczął się poród i monitorować jego postęp, a także sprawdzić, jak dziecko reaguje na czynność skurczową. Obserwacja parametrów tętna płodu pozwala wychwycić moment, gdy pojawia się zagrożenie dziecka niedotlenieniem – jest to wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia.

Wskazania do badania KTG

  • Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, badanie KTG wykonuje się około 40. tygodnia ciąży, w czasie wywoływania porodu oraz w czasie przedłużającego się porodu. Wskazaniami do wcześniejszego wykonania tego badania są też: niewyczuwalne przez matkę ruchy dziecka,
  • wyczuwalne przez matkę zbyt gwałtowne ruchy dziecka,
  • nieprawidłowości w badaniu USG,
  • przedwczesne skurcze porodowe,
  • choroby matki (np. cholestaza ciążowa).

Interpretacja wyników KTG

Prawidłowa liczba uderzeń serca płodu to 110-160 uderzeń na minutę. Podczas badania KTG mogą wystąpić niewielkie przyspieszenia akcji serca (o 15 lub więcej uderzeń na minutę) - to znak, że dziecko jest aktywne. Mniej niż 100 uderzeń serca na minutę może świadczyć o bradykardii (spowolnieniu rytmu serca), a więcej niż 180 uderzeń na minutę o tachykardii (przyspieszeniu rytmu serca), ale o ostatecznej diagnozie decyduje lekarz. Może się bowiem okazać, że dziecko w czasie badania KTG śpi i stąd wyniki badania mogą być zafałszowane. W takiej sytuacji lekarz lub położna mogą spróbować pobudzić dziecko do aktywności – poprosić mamę, by poruszała się trochę, wykorzystać bodźce akustyczne lub świetlne. Czasem wystarczy, że mama zje posiłek lub napije się wody. Można też zlecić dodatkowe badanie, np. badanie USG metodą Dopplera (kolorowe, z obserwacją przepływów krwi w naczyniach). 

Druga głowica do badania KTG pozwala stwierdzić, czy występują porodowe skurcze macicy. Obserwacja częstotliwości i siły skurczów pozwala ocenić, na jakim etapie znajduje się poród.

Przygotowanie do KTG

KTG płodu nie wymaga szczególnych przygotowań i jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i jego mamy. Warto jednak przed wyjściem z domu wygodnie się obrać (aby z łatwością odsłonić brzuch), a wkrótce przed podpięciem do urządzenia KTG skorzystać z toalety (badanie trwa około 30 minut, ale może zostać przedłużone, jeśli dziecko jest mało aktywne).

Konsultacja: położna Agnieszkę Danaj z Centrum Medycznego Damiana.

Więcej o badaniach w ciąży:

 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

pregnant
fotolia.com
Poród naturalny
Gdy dziecko nie chce się rodzić - ciąża po terminie
Datę porodu zaznaczyłaś w kalendarzu czerwonym serduszkiem i... nic. Dziecku wcale się nie spieszy na świat. Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć poród. 

Twój termin porodu już minął. Znajomi i rodzina wciąż pytają: „Kiedy urodzisz?!”. Tak jakby to od ciebie zależało! Wiedz, że tylko 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w terminie! Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć poród.  Bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu Seks -  lekarze radzą, żeby powstrzymać się od stosunków na 6 tygodni przed porodem właśnie dlatego, by go nie przyspieszyć. Zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą zainicjować poród, ale gdy minie jego termin, możecie wykorzystać ten sposób.  Stymulacja sutków – to metoda (niekoniecznie przyjemna, bo pod koniec ciąży sutki są bardzo wrażliwe) na przyspieszenie produkcji oksytocyny – hormonu, który stymuluje skurcze macicy. Ruch – nie szoruj podłóg i nie wieszaj firanek, ale porządny spacer (a zamiast windy – schody) może skłonić macicę do pracy, zaś dziecko – do przyjścia na świat. Liście maliny – ziółka raczej nie skutkują jednorazowo. Ale rzeczywiście liście maliny działają naskurczowo. Nie zaszkodzi więc spróbować – pij codziennie po szklance naparu. Magiczne słowa: termin porodu Ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych (po 28 dni). Za jej początek uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jak wyliczyć dzień porodu ? - Masz regularne cykle co 28 dni? Do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (9 miesięcy i 7 dni). - Jeśli cykle mają inną długość, np. 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni. Przy krótszych – odpowiednio mniej. - W przypadku cyklów nieregularnych termin najlepiej ustalić w badaniu USG przed 15. tygodniem ciąży. - Dziecko może się urodzić 2 tygodnie przed tą datą i 2 po niej. Taki poród nie jest uznawany za przedwczesny ani za spóźniony. Ciąża po terminie - kiedy do akcji wkracza lekarz Jeśli minął już wyznaczony termin porodu, zgłoś się do swojego...

bicie serca dziecka i tętno płodu
fotolia
Zdrowie w ciąży
Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu? Jakie powinno mieć tętno?
Bicie serca dziecka usłyszysz prawdopodobnie podczas wizyty lekarskiej ok. 8. tygodnia ciąży. Lekarz będzie regularnie sprawdzał tętno płodu, żeby wykluczyć nieprawidłowości. Prawidłowa ilość uderzeń serca na minutę zależy od wieku ciąży.

Prawidłowe tętno płodu to 110-160 uderzeń na minutę , ale zmienia się ono w trakcie rozwoju ciąży. Od kiedy bije serce dziecka? Uznaje się, że jest to 23. dzień życia płodowego. Na dobrym sprzęcie USG możesz usłyszeć bicie serca płodu już około 34. dnia (poniżej 6. tygodnia ciąży ). Tętno jest regularnie sprawdzanie podczas wizyt kontrolnych za pomocą echosondy, detektora tętna płodu , a w późniejszej ciąży podczas badania KTG Czytaj o tętnie i sercu płodu: Tętno płodu: normy Kiedy słychać bicie serca? Metody pomiaru tętna Tachykardia u płodu Bradykardia u płodu Detektor tętna płodu Jak rozwija się serce? Tętno płodu a płeć dziecka Serce dziecka po porodzie Tętno płodu — normy Tętno zdrowego płodu waha się między 110-160 uderzeniami na minutę. Można je zmierzyć podczas badania USG już około 6. tygodnia ciąży (ale zazwyczaj dzieje się to podczas pierwszej wizyty w 8-10 tygodniu ciąży). W tym czasie wynosi zwykle 100-120/min. Około 10. tygodnia ciąży tętno wzrasta do 170, a bliżej porodu spada do 130/min. Poniższa tabelka pokazuje wartości dla tętna płodu na poszczególnych etapach ciąży:   Tydzień ciąży Tętno płodu (uderzenia na minutę) 5-6 t.c. ok. 110 9-10 t.c. ok. 170 14 t.c. ok. 150 20 t.c. ok. 140 koniec ciąży ok. 130 Dzięki postępowi współczesnej medycyny serce płodu można usłyszeć na długo przed narodzeniem dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej. Kiedy słychać bicie serca płodu? Najprawdopodobniej usłyszysz je podczas pierwszego badania USG , około 10. tygodnia ciąży . Aby usłyszeć bicie serca dziecka wcześniej,...

niemowlę, lekarz, badanie
Zdrowie
Serce noworodka
Zanim zaczniesz czytać, przyłóż ucho do piersi swojego nowo narodzonego dziecka i posłuchaj. Wyjaśnimy Ci m.in., dlaczego jego serce bije inaczej niż twoje.

Szybko, prawda? Serce nowo narodzonego dziecka pracuje w rytmie 120–160 uderzeń na minutę. To dwa razy szybciej w porównaniu z tętnem dorosłego człowieka (około 70 uderzeń). Ale nie ma się czego bać – to norma dla tego wieku. W chwili narodzin lekarz ocenia dziecko w skali Apgar i tym samym stawia diagnozę o stanie jego serduszka: dobrze ukrwiona skóra, równy oddech, energiczne ruchy malucha sugerują, że pracuje ono prawidłowo. Diagnoza przed narodzinami Ewentualne kłopoty można wykryć dużo wcześniej niż w chwili narodzin. Dzięki postępowi współczesnej medycyny serce można zbadać i usłyszeć na długo przed narodzeniem się dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej. Od mniej więcej dziesiątego tygodnia ciąży wszystkie przyszłe mamy co pewien czas poddawane są badaniu USG. Gdy pojawią się wątpliwości, lekarz wystawia skierowanie na badanie serca dziecka z użyciem aparatu Dopplera (przetwarza on ruch krwi na dźwięk). Dzięki temu badaniu można sprawdzić, jak krew przepływa przez serce i czy budowa tego narządu jest prawidłowa. W zaawansowanej ciąży i przed porodem oceny stanu serca dziecka dokonuje się w trakcie badania kardiotokograficznego, czyli tzw. KTG. Szmer pod słuchawką Na oddziale szpitalnym po narodzinach, a potem podczas każdej wizyty w przychodni, lekarz osłuchuje serduszko maleństwa. Podczas badania zwykle słyszy dwa miarowe tony: pierwszy spowodowany zamknięciem zastawek przedsionkowo-komorowych i drugi – zamknięciem zastawek dużych tętnic. Ale oprócz tego może stwierdzić dodatkowe dźwięki, tzw. szmery, które zwykle bardzo stresują rodziców. Szmery ma wiele niemowląt, ale tylko u części są one spowodowane wadą serca. Przyczyną szmeru może być też gorączka lub anemia. Sercowa rewolucja Szmery mogą być dowodem na utrzymywanie się połączeń przetrwałych z krążenia płodowego....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz